Početna strana > Rubrike > Komentar dana > Zbogom dostojanstvu Srbije, zdravo kapitulaciji i ucenama
Komentar dana

Zbogom dostojanstvu Srbije, zdravo kapitulaciji i ucenama

PDF Štampa El. pošta
Vladimir Jevtić   
subota, 20. april 2013.

U petak, 19. aprila, srpska delegacija prihvatila je ponudu Brisela koja će značiti kapitulaciju Srbije. Aktuelna vlast prodala je 15 procenata svoje teritorije zarad dobijanja datuma za početak pregovora o članstvo u EU! Tih 15 procenata predstavlja ne samo puku teritoriju već i kulturnu i duhovnu kolevku srpstva. Narod koji živi na severu je isti onaj narod koji ne priznaje vlast tzv. države Kosovo i koji je spreman da piše peticiju koju će proslediti skupštini da se raspiše referendum sa pitanjem da li biste se odrekli Kosova zbog datuma za početak pregovora sa EU?

Sam datum po sebi ne predstavlja ništa, to je puki datum za koji čak nije ni sigurno da ćemo ga dobiti, ali ukoliko ga i dobijemo, postavlja se pitanje da li je vredan prodaje Kosova i Metohije? Zasigurno ne, jer početak pregovora znači samo da će Srbija dobiti mogućnost da pregovara o eventualnom članstvu u EU, što može trajati decenijama. I sve to zbog politike „EU nema alternativu“, od koje ne odustaje ni aktuelna vlast. Da li je članstvo u EU vredno Kosova i srpskog življa koje tamo pokušava da egzistira? Sigurno da nije jer Srbija ima alternativu i nije tačno da nam plate i penzije zavise od EU, kao što tvrdi prvi zamenik premijera i lider SNS Aleksandar Vučić.

Srbija bi svakako mogla da opstane ukoliko se još čvršće ekonomski poveže sa Ruskom Federacijom, Belorusijom i Kazahstanom jer to su ogromna tržišta i pri tome istinski spoljnopolitički prijatelji Srbije. Argument da smo okruženi zemljama koje su članice EU uopšte nije relevantan i ne treba ga shvatati ozbiljno, jer ta činjenica nas ni u kom slučaju ne sprečava da se integrišemo u jedan savez sa Rusijom, Belorusijom i Kazahstanom. Potpuno je suludo prodavati Kosovo zbog fantomskog članstva u EU koje još nije ni sigurno. 

Ukratko, ne dobijamo ništa jer se EU i sama suočava sa unutrašnjim ekonomskim problemima i prezaduženošću određenih zemalja. Pitanje je šta će se dogoditi sa EU dok budu trajali ti famozni, toliko željeni pregovori o članstvu, zbog kojih smo prihvatili da se odreknemo Kosova i Srba sa severa koji ne prihvataju da žive u Tačijevoj državi.

Raspravljati o nekakvoj budućnosti Srba na severu naše pokrajine nema nikakvog smisla jer ta budućnost ne postoji. Srbi ne žele da prihvate bilo kakve institucije tzv. države Kosovo i otvoreno kažu da ne pristaju ni na šta što se kosi sa Ustavom Republike Srbije. Ustav podrazumeva da je KiM sastavni deo Republike Srbije. Ovim pregovorima koji se vode u Briselu sudbina Srbije se prepušta na milost i nemilost EU koja je većinski priznala Kosovo kao nezavisnu državu.

Samo izmeštanje pregovora o statusu Kosova iz UN i Saveta bezbednosti, gde bismo, što je ključno, imali istinske saveznike, liči na odustajanje od Kosova radi priključenja EU. Tako je perfidno zaobiđen Ustav i bačena prašina srpskom narodu u oči. Nova vlast, uprkos predizbornim obećanjima, nastavila je tim putem i zato smo stigli do toga da će status opština na severu KiM postati pitanje unutrašnjeg uređenja nezavisne države Kosovo!    

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, Rio Tinto otvoriti rudnik litijuma u dolini Jadra?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner