среда, 22. јануар 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Рубрике > Коментар дана > Неко ново међународно право - ко отме, његово је!
Коментар дана

Неко ново међународно право - ко отме, његово је!

PDF Штампа Ел. пошта
Владимир Јевтић   
понедељак, 08. април 2019.

Прошлог месеца сви смо обележили један сраман јубилеј, двадесетогодишњицу злочиначке НАТО агресије на нашу земљу. Тада су нам силом отели Косово и Метохију без наде да се српски народ врати на КиМ без обзира шта каже резолуција 1244. Једноставно стање на терену је такво да га треба прихватити.

Слично томе у шестодневном рату Израела и Арапа 1973. године Израел је својим тенковима освојио један део Сирије наиме стратешку област по имену Голанска висораван. Сирија сматра да је то интегрални и неодвојиви део Сирије а тако сматрају и Уједињене Нације, ЕУ, Русија, Кина и остали део света осим Сједињених Држава.

Амерички председник Доналд Трамп је из неба па у ребра донео решење које је и лично потписао да се Израелу признаје суверенитет над Голанском висоравни. И док је читав свет гледао у чуду израелски премијер Бењамин Нетанјаху је пуцао од среће и на Твитеру се безгранично захваљивао Трампу на овом срамном потезу.

Изгледа да се Американци поводе једним заиста чудним правилом које гласи: оно што освојиш у рату твоје је. Једној великој трагикомедији ту није крај и за то се побринуо Мајкл Помпео када је упоредио Голанску висораван са Кримом!“

Председник САД Доналд Трамп и израелски премијер Бењамин Нетанјаху са прогласом којим се признаје суверенитет Израела над Голанском висоравни (26. март 2019.)

Након изјаве америчког председника Доналда Трампа да треба признати суверенитет Израела над Голанском висоравни демагогија о анексији Крима се може сматрати неоснованом, сматра председник Комитета Савета Федерације за међународне послове Константин Косачов. „Видимо очигледну демонстрацију по којим правилима намерава да игра Америка — кога желимо тога и признајемо. Било да се ради о престоници, територији или председнику друге државе.

Зато свака демагогија о анексији Крима и сличним ’окупацијама‘ од сада губи све основе: свима је јасно да Крим (Абхазију, Јужну Осетију и Придњестровље) не признају, док Голан или Косово признају по јединственом критеријуму — нама тако одговара“, написао је Косачов на својој страници на Фејсбуку, коментаришући изјаву Доналда Трампа да је време да се призна суверенитет Израела над Голанском висоравни.

Живимо заиста у добу сумрака међународног права. Уосталом, ако је Косово и Метохија могло да се отме Србији - зашто од Сирије не отети Голанску Висораван?

Он је навео да изјава америчког председника не изненађује, узимајући у обзир „отворени произраелски став шефа Беле куће“, који је већ признао Јерусалим за престоницу Израела, упркос ставу међународне заједнице и УН. „Трамп реагује на интерни захтев: у фебруару су конгресмени и сенатори — републиканци Мајк Галахар, Тед Круз и Том Котон — поднели закон, према којем ’политика САД треба да буде признање суверенитета Израела над Голанском висоравни‘, а у марту је иста та група предложила и формални повод за те акције, упркос ставу УН и целог света: Вашингтон треба да одговори на ’агресију Ирана‘ који прети Израелу“, истакао је руски сенатор.“[1]Живимо заиста у добу сумрака међународног права. Уосталом, ако је Косово и Метохија могло да се отме Србији - зашто од Сирије не отети Голанску Висораван?

 

Од истог аутора

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер