четвртак, 26. децембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Рубрике > Коментар дана > Србију може скупо коштати Вучићево додворавање Кини
Коментар дана

Србију може скупо коштати Вучићево додворавање Кини

PDF Штампа Ел. пошта
Мирослав Самарџић   
недеља, 06. фебруар 2022.

Вучићева посета Кини и састанак са најмоћнијим лидером на свету Си Ђипингом представља део предизборне кампање у Србији. Очигледно, кинески лидер није пропустио ни ову прилику да подржи Вучића. Али, и председник Србије је морао да плати скупу цену за ту подршку.

У извештајимаса састанка наведено јекако је Си Ђипинг изразио чврсту подршку Србији у борби против пандемије, нагласио је потребу за даљим  унапређивањем привреднесарадње, посебно је инсистирао на значају иницијативе “Појас и пут”. Вучић је, између осталог, рекао:”Србија је увек чврсто уз кинески народ по питањима која се тичу суштинских интереса Кине, као што су Синђанг и регион Тајвана.” https://bit.ly/3GJAFmx

Дакле, иако кинески лидер није помињао Косово, Вучић је је подржао Кину у најосетљивијим питањима, положају Ујгура у провинцији Синђанг и питању Тајвана.

На Западу ће овакав Вучићев поступак сигурно изазавати велику забринутост.

Наиме, почетком децембра председник САД Џо Бајден потписао је закон који забрањује увоз из Синђанга због бојазни да је роба у тој кинеској провинцији произведена присилним радом и угњетавањем Ујгура. Према наводима западних влада и медија, Ујгури, иначе муслимани, изложени су оштрој  репресији и кршењу људских права од стране кинеских власти. Закон су у Конгресу подржале обе партије. Овим законом забрањен је увоз робе из те провинције у САД уколико увозник не докаже да она није произведена принудним радом.

Кина Тајван сматра делом своје територије и не крије претензије да он буде под њеним потпуним суверенитетом. Према кинеским истраживањима, чак 70 одсто Кинеза подржава војно заузимање Тајвана.  Са друге стране, огрома већина становника Тајвана, иако су Кинези, не желе да буду део Кине. И сам Си Ђипинг је у више наврата истицао намеру да се Тајван врати под кинески сувернитет.

Евентуални покушај војног заузимања Тајвана од стране Кине вероватно би довео до велике кризе, ако не и рата. На Западу, а посебно у САД, са великом пажњом се прате збивања у вези са овим осетљивим питањем.

Вучићево додворавање Си Ђипингу може нанети велику штету не само њему лично, него и нашој држави. Није задатак Србије да се у настајућем великом геоплитичком сукобу између САД и Кине сврстава на било чију страну и на тај начин нашу земљу излаже агресији друге стране.

Ових дана видећемо какав ће одговр Запада бити на Вучићеву подршку Кини у вези са питањима Ујгура и Тајвана.

 

Од истог аутора

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер