Početna strana > Rubrike > Komentar dana > Sećate li se Goraždevca?
Komentar dana

Sećate li se Goraždevca?

PDF Štampa El. pošta
Vladimir Jevtić   
utorak, 28. decembar 2010.
Na obali reke Bistrice u blizini Goraždevca kod Peći teroristi su 13. avgusta 2003. pucajući iz zasede na srpsku decu ubili dvanaestogodišnjeg Pantu Dakića i devetnaestogodišnjeg Ivana Jovovića i pri tom teško ranili još četvoro dece među kojima je bio i Bogdan Bukumirić koji je preživeo sedam prostrelnih rana. Bogdan je 3. novembra uputio pismo šefu misije Euleksa na Kosovu de Marnaku u pokušaju da sazna da li je bilo novih relevantnih informacija u vezi sa istragom i da li postoji napredak kada je u pitanju eventualno hapšenje odgovornih Albanaca koji stoje iza ovog gnusnog zločina.

Bukumirić je Tanjugu predočio pisani odgovor koji je potpisao šef Osoblja Euleksa Tomas Mulman u kome stoji sledeće: “Euleks policija je sprovela ponovnu istragu slučaja. Do sada nijedna osumnjičena osoba nije identifikovana. Međutim, ukoliko se pojave dodatne relevantne informacije, istraga će biti ponovo otvorena.”[1]

Bukumirić se od 2007. u više navrata obraćao šefovima Unmika sa zahtevom da ga obaveste o rezultatima istrage: “Najpre sam dobio odgovor da je formiran novi tim za istragu i da se radi na otkrivanju dodatnih svedoka. I sve je ostalo na tome, a pre godinu dana iz UNMIK-a me nisu ni udostojili odgovora. To nije učinjeno zato što je, kao i obično kada treba rasvetliti zločine nad Srbima, politika umešala prste kako se ne bi otkrilo da iza tog gnusnog zločina nad nevinom decom stoje albanski teroristi, što ne ide u prilog nezavisnosti Kosova i Metohije. Krivo mi je što naši državni ograni nisu ništa učinili, niti pokazali dovoljno brige za žrtve i njihove porodice", rekao je Bukumirić i najavio da će nakon svega od nadležnog tužilaštva Srbije zatražiti da izvrši uvid u spise slučaja Goraždevac da "konačno vidimo kako je vođena istraga i zašto je slučaj zatvoren bez ikakvih rezultata".[2]

Na osnovu ovih “odgovora” jasno se vidi na koji način Euleks zapravo “štiti” vladavinu prava u jednoj kvazi državi nastaloj zahvaljujući oružanoj intervenciji NATO pakta. Istinska misija Euleksa i međunarodne zajednice na Kosovu zapravo jeste prikrivanje stravičnih zločina albanskih terorista jer je sasvim očigledno da čak ne postoji ni „dobra volja“ da se istraga sprovede potpuno i iscrpno.

Međutim, ono što najviše brine i uznemirava je nepostojanje nikakvog zalaganja aktuelne vlasti u Srbiji pa ni samoproklamovanih nevladinih organizacija koje su na tobože svetoj misiji zaštite ljudskih prava. Ali šta je sa žastitom osnovnog ljudskog prava, prava na život i šta je sa tolikim brojem nestalih i ubijenih Srba pri čemu Goraždevac nije usamljeni slučaj? Stiče se utisak da u Beogradu zapravo nikoga i nije briga za decu koja su ubijena od strane zločinaca i da se ta gnusna činjenica gura pod tepih samo radi dobrih odnosa sa međunarodnom zajednicom koja će nam jednog lepog dana  širom otvoriti vrata famozne Evropske Unije.

Najstrašnije od svega je to što je jedan mladić koji je jedva preživeo zločin sam morao da kontaktira predstavnike Euleksa na Kosovu zahtevajući makar minimalno zadovoljenje koje mu pripada a to je informacija o nastavku istrage. Umesto toga on je obavešten da je istraga praktično zatvorena sve u cilju stvaranja “multietničke i demokratske“ države Kosovo, dok će vlasti u Beogradu i dalje ćutati o svemu i truditi se da ne stanu na žulj međunarodnoj zajednici kako nam to ne bi umanjilo šanse da postanemo deo “evropske porodice”. Beograd će u saradnji sa Euleksom i dalje ignorisati pravdu i što je najvažnije ugašene živote nevine dece a to za posledicu ima da porodice stradalih dečaka na žalost ne mogu da očekuju čak ni osnovno zadovoljenje koje bi pružila detaljna istraga o zločinu dok se istovremeno ubice slobodno šetaju pod zaštitom Euleksa.

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, Rio Tinto otvoriti rudnik litijuma u dolini Jadra?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner