Početna strana > Rubrike > Komentar dana > Rusija (ne)će “okrenuti leđa” Siriji?
Komentar dana

Rusija (ne)će “okrenuti leđa” Siriji?

PDF Štampa El. pošta
Vladimir Jevtić   
ponedeljak, 30. jul 2012.

Naši mediji, konkretno nacionalna televizija, po ko zna koji put naseli su na zapadnu propagandu. Zapravo, naši mediji se nisu naivno upecali na neproverene i senzancionalističke informacije koje stižu sa Zapada u vezi sa ratom u Siriji, već oni svesno i proračunato izveštavaju o borbi protiv čistog terorizma koju sprovodi sirijska armija kao da su agencijska ispostava BBC-a ili CNN-a. Naime, na sajtu RTS-a pojavila se vest da navodno “Rusi okreću leđa Asadu”[1]. U izveštaju se tvrdi kako navodno Rusija planira alternativne baze na Kubi, u Vijetnamu i Sejšelskim ostrvima. Ovaj lažni izveštaj je “potkrepljen” navodnom izjavom ruskog viceadmirala Viktora Čirkova o evakuaciji ruske pomorske baze “Tartus“ koja glasi: "Ja nisam onaj koji izdaje takva naređenja. Imamo ministra odbrane za to. Ukoliko budemo morali da evakuišemo svoje jedinice, sigurno da hoćemo".

Ovaj izveštaj i izjava sugerišu da bi Rusi mogli da evakuišu osoblje svoje baze, kao i celokupnu opremu, ukoliko ona bude napadnuta od pobunjenika. Naime, ranije su pobunjenici u očaju izjavili da bi mogli da napadnu rusku bazu u cilju „odmazde“ zbog ruske podrške predsedniku Sirije Bašaru al-Asadu. Da je sve ovo jedna velika dezinformacija, potvrđuje i činjenica da Rusija neće dozvoliti inspekciju svojih brodova koji plove ka sirijskim vodama.[2] Izjava se pojavila 28. jula na sajtu Ministarstva inostranih poslova i u njoj se navodi da će Rusija nastaviti sa politikom  "principijelnog i doslednog protivljenja jednostranim sankcijama protiv Sirije”. Ovo upućuje na činjenicu da je Rusija i te kako spremna da brani svoje vojnike ukoliko do toga bude došlo.

Ipak, najvažnije od svega je da je rusko Ministarstvo odbrane negiralo da Moskva planira da uspostavi svoje nove pomorske baze širom sveta. Osim toga, ono je negiralo i izjavu samog viceadmirala Čirkova.[3] “Mediji su prethodno preneli izjavu komandanta ruske mornarice, viceadmirala Viktora Čirkova, koji je rekao da su pod razmatranjem Kuba, Vijetnam i Sejšeli. Međutim, Ministarstvo odbrane navodi da Čirkov nikada nije izneo slične komentare”.

Dakle, Rusija je i te kako spremna da brani svoju bazu ukoliko bude napadnuta od pobunjenika. Međutim, to je teško očekivati iz dva razloga. Kao prvo, pobunjenici, odnosno najveći broj njihovih snaga, sateran je i opkoljen u drugom po veličini sirijskom gradu Alepu. Sirijska armija konstantno bombarduje njihove položaje, a krenula je i u akciju čišćenja ulica i kuća u Alepu. Pobunjenicima nije preostalo ništa drugo nego da se predaju ili poginu do poslednjeg. Oni su već ranije uputili zahtev da im se dostavi teško naoružanje kako bi zaustavili sirijske tenkove, helikoptere i avione. Međutim, teško je zamisliti na koji način bi im to oružje moglo biti isporučeno u ovoj kritičnoj fazi bitke za Alepo. Pobunjenika u pomenutom gradu ima oko 3 500 i teško je zamisliti da bi mogli da izdrže pritisak regularne sirijske armije koja organizovano i sistematski čisti kvart po kvart grada, kao i Damask. Damask je i zvanično oslobođen i očišćen od pobunjenika i gotovo je sigurno da će se tako nešto dogoditi i u Alepu, a kada to uporište pobunjenika padne, sve su naznake da će se pobuna u Siriji približiti svom kraju jer su pobunjenici do sada pretrpeli veoma teške gubitke. Osim toga, oni pod svojom kontrolom ne drže nijednu teritoriju, već se bore u gradskim sredinama iz kojih nema izlaza. Tako da, uzevši navedeno u obzir, pobunjenici nemaju ni snagu ni sredstva kojim bi napali rusku bazu niti bi se usudili na tako nešto dok im opstanak visi o koncu.

Drugi, možda još značajniji razlog zašto pobunjenici ne smeju da napadnu rusku bazu je taj da im njihovi zapadni mentori to neće dozvoliti. Očigledno je ko kontroliše pobunjenike i ko im doprema logističku podršku, ali sada pri kraju pobune Zapad se ne bi usudio da isprovocira Rusiju da vojno reaguje i da se uključi u sukob u Siriji jer bi to dovelo samo do eskalacije sukoba sa nepregledivim posledicama.

Ipak ostaje jedno pitanje s početka teksta, a ono glasi: Zašto se RTS na svom sajtu istrčao da tako brzo objavi vest da Rusija navodno okreće leđa Sirijskom predsedniku Asadu? Sigurno je da Rusija ne namerava da gradi nove pomorske baze usled nedostatka novca, kako se to navodi u izveštaju Ministarstva odbrane. Rusija je zatvorila svoju bazu u Vijetnamu 2002. godine i jedino još održava baze u Ukrajini i Siriji. Sve ovo govori da je veoma teško ostvariv scenario po kome će se Rusi povući i iz Sirije zbog nekakvog pobunjeničkog napada.    


 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner