четвртак, 16. јануар 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Рубрике > Коментар дана > Русија (не)ће “окренути леђа” Сирији?
Коментар дана

Русија (не)ће “окренути леђа” Сирији?

PDF Штампа Ел. пошта
Владимир Јевтић   
понедељак, 30. јул 2012.

Наши медији, конкретно национална телевизија, по ко зна који пут насели су на западну пропаганду. Заправо, наши медији се нису наивно упецали на непроверене и сензанционалистичке информације које стижу са Запада у вези са ратом у Сирији, већ они свесно и прорачунато извештавају о борби против чистог тероризма коју спроводи сиријска армија као да су агенцијска испостава ББЦ-а или ЦНН-а. Наиме, на сајту РТС-а појавила се вест да наводно “Руси окрећу леђа Асаду”[1]. У извештају се тврди како наводно Русија планира алтернативне базе на Куби, у Вијетнаму и Сејшелским острвима. Овај лажни извештај је “поткрепљен” наводном изјавом руског вицеадмирала Виктора Чиркова о евакуацији руске поморске базе “Тартус“ која гласи: "Ја нисам онај који издаје таква наређења. Имамо министра одбране за то. Уколико будемо морали да евакуишемо своје јединице, сигурно да хоћемо".

Овај извештај и изјава сугеришу да би Руси могли да евакуишу особље своје базе, као и целокупну опрему, уколико она буде нападнута од побуњеника. Наиме, раније су побуњеници у очају изјавили да би могли да нападну руску базу у циљу „одмазде“ због руске подршке председнику Сирије Башару ал-Асаду. Да је све ово једна велика дезинформација, потврђује и чињеница да Русија неће дозволити инспекцију својих бродова који плове ка сиријским водама.[2] Изјава се појавила 28. јула на сајту Министарства иностраних послова и у њој се наводи да ће Русија наставити са политиком  "принципијелног и доследног противљења једностраним санкцијама против Сирије”. Ово упућује на чињеницу да је Русија и те како спремна да брани своје војнике уколико до тога буде дошло.

Ипак, најважније од свега је да је руско Министарство одбране негирало да Москва планира да успостави своје нове поморске базе широм света. Осим тога, оно је негирало и изјаву самог вицеадмирала Чиркова.[3] “Медији су претходно пренели изјаву команданта руске морнарице, вицеадмирала Виктора Чиркова, који је рекао да су под разматрањем Куба, Вијетнам и Сејшели. Међутим, Министарство одбране наводи да Чирков никада није изнео сличне коментаре”.

Дакле, Русија је и те како спремна да брани своју базу уколико буде нападнута од побуњеника. Међутим, то је тешко очекивати из два разлога. Као прво, побуњеници, односно највећи број њихових снага, сатеран је и опкољен у другом по величини сиријском граду Алепу. Сиријска армија константно бомбардује њихове положаје, а кренула је и у акцију чишћења улица и кућа у Алепу. Побуњеницима није преостало ништа друго него да се предају или погину до последњег. Они су већ раније упутили захтев да им се достави тешко наоружање како би зауставили сиријске тенкове, хеликоптере и авионе. Међутим, тешко је замислити на који начин би им то оружје могло бити испоручено у овој критичној фази битке за Алепо. Побуњеника у поменутом граду има око 3 500 и тешко је замислити да би могли да издрже притисак регуларне сиријске армије која организовано и систематски чисти кварт по кварт града, као и Дамаск. Дамаск је и званично ослобођен и очишћен од побуњеника и готово је сигурно да ће се тако нешто догодити и у Алепу, а када то упориште побуњеника падне, све су назнаке да ће се побуна у Сирији приближити свом крају јер су побуњеници до сада претрпели веома тешке губитке. Осим тога, они под својом контролом не држе ниједну територију, већ се боре у градским срединама из којих нема излаза. Тако да, узевши наведено у обзир, побуњеници немају ни снагу ни средства којим би напали руску базу нити би се усудили на тако нешто док им опстанак виси о концу.

Други, можда још значајнији разлог зашто побуњеници не смеју да нападну руску базу је тај да им њихови западни ментори то неће дозволити. Очигледно је ко контролише побуњенике и ко им допрема логистичку подршку, али сада при крају побуне Запад се не би усудио да испровоцира Русију да војно реагује и да се укључи у сукоб у Сирији јер би то довело само до ескалације сукоба са непрегледивим последицама.

Ипак остаје једно питање с почетка текста, а оно гласи: Зашто се РТС на свом сајту истрчао да тако брзо објави вест да Русија наводно окреће леђа Сиријском председнику Асаду? Сигурно је да Русија не намерава да гради нове поморске базе услед недостатка новца, како се то наводи у извештају Министарства одбране. Русија је затворила своју базу у Вијетнаму 2002. године и једино још одржава базе у Украјини и Сирији. Све ово говори да је веома тешко остварив сценарио по коме ће се Руси повући и из Сирије због некаквог побуњеничког напада.    


 

Од истог аутора

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер