Početna strana > Rubrike > Komentar dana > Povika na Vuka, ili "Imperija uzvraća udarac"
Komentar dana

Povika na Vuka, ili "Imperija uzvraća udarac"

PDF Štampa El. pošta
Trifun Ristić   
nedelja, 08. jul 2012.

Izbor Vuka Jeremića za predsedavajućeg Generalnoj skupštini Ujedinjenih nacija predstavljao je, zbog velike diplomatske borbe koja ga je pratila, značajan uspeh Srbije i prvorazredni politički događaj u svetskoj politici. Uspeh je tim veći kada se uporedi sa dolaskom američkih zvaničnika Rikera i Gordona, čije direktive date političkom vrhu Srbije svedoče o teškom i niskom međunarodnom položaju Srbije, koja je suočena sa potpuno otvorenim diktatom SAD i njihovim jasnim davanjem do znanja koje su granice koje buduća Vlada Srbije neće smeti da pređe ako ne želi da se suoči sa američkom odmazdom. Jeremićev izbor bio je u vreme predizborne kamanje značajan adut za DS, da bi, nakon što su šanse demokrata da sastave vladu svedene na minimum, postao problem i za demokrate, a izgleda i za dolazeću vlast. 

Jeremićev izbor postignut je velikim delom zauhvaljujući aktivnoj podršci Kine, a posebno Rusije, kojoj je bilo veoma stalo i da na prestižno i ugledno mesto predsedavajućeg GS UN ne dođe Dalijus Čeukolis, ambasador Litvanije u UN, poznat po stavu o izjednačavanju nacističke Nemačke i SSSR. Kandidaturu Litvanije nisu podržale ni mnoge arapske zemlje pošto ona nije glasala za članstvo Palestine u UNESKO. Pri takvom odnosu snaga,  Jeremić je dobio podršku 99 država, a njegov izbor, bio je, bez obzira na to šta se u Srbiji misli o njemu, značajan diplomatski poraz SAD, koje su aktivno lobirale za Čeukolisa. 

Jeremićeve izjave nakon izbora, u kojima je on istakao da je dobio „izuzetnu priliku da uradi i neke velike stvari za Srbiju“, bile su povod za veliko nezadovoljstvo SAD, kao što je do nezadovoljstva zapadnih zemalja doveo i rascep koji je Beograd izazvao u istočnoevropskoj grupi zemalja zbog propasti sporazuma o jedinstvenoj kandidaturi Litvanije. SAD međutim, svakako nisu nimalo spremne da ostanu pasivan posmatrač njegovog rada, i kako navodi list „Danas“, u diplomatskim krugovima na Zapadu se najavljuje da Amerikanci spremaju neprijatna iznenađenja za Jeremića, počev od nametanja neprijatnih tema, među kojima i kosovske, u kojima će od njega biti traženo da sledi američku politiku.

Buduće aktivnosti Jeremića bile su i jedna od tema razgovora koje je Filip Riker, izaslanik Stejt departmenta, imao ovih dana u Beogradu, koji je po svemu sudeći preneo poruku da se od njega očekuje da u Njujorku da bude neutralan i ne nameće interese Srbije.

Uporedo s posetom američkih zvaničnika, u Srbiji je pokrenuta i jaka medijska kampanja, vezana za velike troškove koje će Jeremić imati tokom svog predsedavanja, koju su prema nekim podacima, inicirali Amerikanci. Nezadovoljstvo SAD poklopilo se sa unutarstranačkim previranjima u DS i ambicijama Dragana Đilasa, nakon čega su u javnost izneti podaci o finansijskim planovima i troškovima Jeremićevog predsedavanja. Kampanja ima za cilj da se građani Srbije ubede da je mesto predsedavajućeg GS UN nevažno i malo bitno u međunarodnim odnosima, a da se sam Jeremić diskredituje kao bahat i rasipan. Ona je, međutim, u potpunoj suprotnosti sa hvalospevima Jeremiću i politici Srbije, koji su neposredno posle njegovog izbora osvanuli u medijima, kada je to moglo da doprinese većem rejtingu DS u toku izborne kampanje. Tada je isticano da će mesto predsedavajućeg GS UN poboljšati percepciju Srbije u svetu i povećati ne samo njen ugled već i uticaj.

Okolnosti se u Srbiji brzo menjaju, pa je Jeremić od izbornog aduta DS postao problem, a njegove buduće aktivnosti prete da dodatno diskredituju ovu stranku, čiji opstanak ili neopstanak na vlasti očigledno zavisi samo od podrške Zapada. Tu podršku je DS umnogome izgubila, i u očajničkoj potrebi da naklonost povrati, vrh demokrata se pokazuje kao spreman da ponovo žrtvuje i diskredituje interese države.

Mesto predsedavajućeg GS UN nije nimalo nevažno u sistemu svetske politike, o čemu svedoči da lobiranje za ovu funkciju započinje godinama unapred. Pošto mu je ukazana velika čast, na Vuku Jeremiću je da dobijenu priliku i iskoristi, u najboljem interesu Srbije. 

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, Rio Tinto otvoriti rudnik litijuma u dolini Jadra?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner