уторак, 26. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Рубрике > Коментар дана > Повика на Вука, или "Империја узвраћа ударац"
Коментар дана

Повика на Вука, или "Империја узвраћа ударац"

PDF Штампа Ел. пошта
Трифун Ристић   
недеља, 08. јул 2012.

Избор Вука Јеремића за председавајућег Генералној скупштини Уједињених нација представљао је, због велике дипломатске борбе која га је пратила, значајан успех Србије и прворазредни политички догађај у светској политици. Успех је тим већи када се упореди са доласком америчких званичника Рикера и Гордона, чије директиве дате политичком врху Србије сведоче о тешком и ниском међународном положају Србије, која је суочена са потпуно отвореним диктатом САД и њиховим јасним давањем до знања које су границе које будућа Влада Србије неће смети да пређе ако не жели да се суочи са америчком одмаздом. Јеремићев избор био је у време предизборне камање значајан адут за ДС, да би, након што су шансе демократа да саставе владу сведене на минимум, постао проблем и за демократе, а изгледа и за долазећу власт. 

Јеремићев избор постигнут је великим делом заухваљујући активној подршци Кине, а посебно Русије, којој је било веома стало и да на престижно и угледно место председавајућег ГС УН не дође Далијус Чеуколис, амбасадор Литваније у УН, познат по ставу о изједначавању нацистичке Немачке и СССР. Кандидатуру Литваније нису подржале ни многе арапске земље пошто она није гласала за чланство Палестине у УНЕСКО. При таквом односу снага,  Јеремић је добио подршку 99 држава, а његов избор, био је, без обзира на то шта се у Србији мисли о њему, значајан дипломатски пораз САД, које су активно лобирале за Чеуколиса. 

Јеремићеве изјаве након избора, у којима је он истакао да је добио „изузетну прилику да уради и неке велике ствари за Србију“, биле су повод за велико незадовољство САД, као што је до незадовољства западних земаља довео и расцеп који је Београд изазвао у источноевропској групи земаља због пропасти споразума о јединственој кандидатури Литваније. САД међутим, свакако нису нимало спремне да остану пасиван посматрач његовог рада, и како наводи лист „Данас“, у дипломатским круговима на Западу се најављује да Американци спремају непријатна изненађења за Јеремића, почев од наметања непријатних тема, међу којима и косовске, у којима ће од њега бити тражено да следи америчку политику.

Будуће активности Јеремића биле су и једна од тема разговора које је Филип Рикер, изасланик Стејт департмента, имао ових дана у Београду, који је по свему судећи пренео поруку да се од њега очекује да у Њујорку да буде неутралан и не намеће интересе Србије.

Упоредо с посетом америчких званичника, у Србији је покренута и јака медијска кампања, везана за велике трошкове које ће Јеремић имати током свог председавања, коју су према неким подацима, иницирали Американци. Незадовољство САД поклопило се са унутарстраначким превирањима у ДС и амбицијама Драгана Ђиласа, након чега су у јавност изнети подаци о финансијским плановима и трошковима Јеремићевог председавања. Кампања има за циљ да се грађани Србије убеде да је место председавајућег ГС УН неважно и мало битно у међународним односима, а да се сам Јеремић дискредитује као бахат и расипан. Она је, међутим, у потпуној супротности са хвалоспевима Јеремићу и политици Србије, који су непосредно после његовог избора осванули у медијима, када је то могло да допринесе већем рејтингу ДС у току изборне кампање. Тада је истицано да ће место председавајућег ГС УН побољшати перцепцију Србије у свету и повећати не само њен углед већ и утицај.

Околности се у Србији брзо мењају, па је Јеремић од изборног адута ДС постао проблем, а његове будуће активности прете да додатно дискредитују ову странку, чији опстанак или неопстанак на власти очигледно зависи само од подршке Запада. Ту подршку је ДС умногоме изгубила, и у очајничкој потреби да наклоност поврати, врх демократа се показује као спреман да поново жртвује и дискредитује интересе државе.

Место председавајућег ГС УН није нимало неважно у систему светске политике, о чему сведочи да лобирање за ову функцију започиње годинама унапред. Пошто му је указана велика част, на Вуку Јеремићу је да добијену прилику и искористи, у најбољем интересу Србије. 

 

Од истог аутора

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер