понедељак, 27. јануар 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Коментар дана

Космет данас

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 11. мај 2009.
Иако скрајнут у други план, Космет је претходних дана био тема многих вести на нашим медијима.

Да кренемо од најсвежије.

Прва вест

Како преноси ТВ Б92, више од 20 особа, Срба и припадника Косовске полиције, теже или лакше је повређено, а петоро Срба је приведено, у сукобу код косовског села Доње Кормињане. Срби су, због искључења струје која у три села око Косовске Каменице трају око месец дана, покушали да блокирају магистрални пут Гњилане-Бујановац. Сада је ситуација, ипак, мирна, а пут је проходан.

Друга вест

Срби из Брђана, насеља код северне Косовске Митровице, прекинули су у петак своје вишедневне демонстрације против изградње албанских кућа без њихове дозволе у том насељу, са најавом нових оштријих протеста. Током скоро 2 недеље Срби су протестовали, незадовољни чињеницом да није дозвољено да се упоредо са обнављањем албанских крене и са обновом порушених српских кућа, а били су „чашћавани“ од стране припадника КП шок бомбама и сузавцем.

Трећа вест

Извршни одбор Међународног монетарног фонда потврдио је у петак гласање свог Одбора гувернера да Косово буде примљено у чланство те светске финансијске интитуције.

Према саопштењу објављеном на сајту ММФ-а, „Косово ће постати члан ММФ-а када овлашћени представник Косова потпише у Вашингтону Одредбе споразума“, преноси Интернет портал Економy.

Иза вести

Неки политички аналитичари (као Мирослав Лазански у дневном листу Политика) сматрају да је ово што се дешава у Брђанима само пробни балон, за будуће провокације Срба на северном Косову, које би после дале за право тзв. косовским институцијама да интервенишу, као што је нпр. Хрватска интервенисала у акцији Олуја пре 14 година, кад критична маса држава призна тзв. државу Косово. Поводи за њихову акцију могу бити опирања Срба повратку Албанаца на север Космета без истовременог повратка Срба у друге крајеве покрајине и њихово неприхватање Ахтисаријевог плана за децентрализацију Космета. Додуше, повод могу бити и блокаде путева незадовољних Срба из 14 села косовског Поморавља због скоро једномесечног искључења струје.

Иако се чини да су Срби на Космету јединствени у борби против договора са тзв. косовским институцијама око струје, они то нису. Мештани села Гораждевца, Прилужја и мештани других села у централном Космету, који нису имали струју данима, пристали су да плаћају струју Косовско-електроенергетској корпорацији. Потписали су споразум са Кеком да за март и април уплате паушал од 26 евра, а од месеца маја почну да плаћају износ који буде очитан на сваком бројилу, преноси данашња Политика. Иако у колективном уговору који су мештани ових села потписали нема обележја тзв. независног Косова, ипак је ово први корак у признавању институција те квази државе. Оливер Ивановић, државни секретар у Министарству за КиМ, рекао је недавно да проблем са струјом треба да се решава на локалном нивоу, јер ту не постоје политичке импликације, што другим речима значи, дато је право Србима са Космета да они сами одлуче, из чега се види да држава нема дугорочну стратегију за решење проблема са струјом и неће протестовати ако Срби буду потписали уговор са Кек-ом.

Тако на делу видимо и поделе међу Србима на Космету. Једни сарађују и потписују, а други не потписују, протестују и чекају од државе знак. А она не жели да се замери Еулексу и западним силама, прави „труле“ компромисе. И као да каже оним људима што сад протестују: -Зашто ће вам све то, сагните главу, прихватајте наше компромисе, јер ми вам не можемо дати више. Полако постајте део косовске државе, али немојте то ником да кажете у Србији јер по Уставу ми треба да бранимо целовитост Космета. Немојте нам правити проблеме! И можда их чују ови незадовољници. Поготову после тајног, али још званично необјављеног приступања Космета ММФ-у и после чињенице да исплата инвалиднина Србима на Космету касни од новембра прошле године, преноси Курир. И можда прихвате Еулекс и косовске институције. Ма како Еулексови правници „нашминкали“ споразуме са Србима да изгледа као да их Срби не потписују са тзв. државом Косово, фактички то ће бити тако. Страни правници ће за домаћу јавност и осетљиву савест наших политичара срочити све тако да буде као да је Космет наш.

А шта са првим сценаријем? А шта ако демонстранти не послушају владу и Оливера Ивановића? Онда следе даљи сукоби. И могућност интервенисања косовске полиције на северу Космета. И тешко питање за нашу владу: да ли бранити оно што је по Уставу наше, неотуђиво? Или затворити очи на све то, кренути у сусрет брзим пругама европских интеграција, по цену нових хиљада расељених са Косова и Метохије?

И једно и друго решење је лоше. Али су оба могућа. Једно на кратке, а друго на дуже стазе. И као да је дошло време да се пробудимо из бајковитог сна у коме ћемо ми лепим речима убедити странце да су они погрешили и вратити нам Космет под управу, а да ће нас због наше кооперативности наградити брзим приступањем у ЕУ.

Западне силе довршавају свој посао на Космету, посао стварања „државе Косово“. На нама Србима је да се договоримо: да ли да се у потпуности одупремо томе или да до краја прихватимо њихов ангажман. А наша подељеност и окретање час једном час другом решењу најгоре је решење у овом тренутку. И то нас и Србе на Космету може скупо коштати.

 

Од истог аутора

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер