уторак, 26. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Рубрике > Коментар дана > Дивљаштво у име демократије
Коментар дана

Дивљаштво у име демократије

PDF Штампа Ел. пошта
Владимир Јевтић   
четвртак, 20. октобар 2011.

Изненадна посета Клинтонове Триполију представљала је најаву или објаву убиства пуковника Гадафија. Данас, 20. Октобра, побуњеници су саопштили да је најпре Гадафи рањен, а да је затим и подлегао повредама.[1] Све се уклопило и жеља Клинтонове је испуњена у потпуности. Гадафи је убијен, то су “демократска” устројена друштва, односно САД, и желела. Клинтонова је приликом своје изненадне посете Триполију [2] 18. октобра истакла да САД желе да бивши либијски лидер буде ухваћен или убијен. Оваква најгора врста ратоборности у потпуности је напустила границе сваког међународног права и постала је нека врста анатеме за једног човека који није одговарао интересима светских моћника.

У очима Гадафијевих присталица, као и свих људи који поштују међународно право, Гадафи је постао мученик, човек који се до краја борио против неправде међународне заједнице и зла под именом НАТО пакт. Сама чињеница да Гадафи није желео да напусти Либију и да је убијен у свом родном граду који је последњи пао много говори о њему и његовој жељи да до краја остане веран Либији и њеном народу. САД су себи дале за право да по свету убијају непожељне лидере и наводне диктаторе по налогу мултинационалних компанија и различитих, веома јаких лобија који заправо и управљају америчком политиком. Крајње је време да се нешто промени у међународним односима и сасвим је могуће да Либија и чин убиства свргнутог лидера Моамера Гадафија последњи трзај такве политике, јер ће Гадафијево убиство сасвим сигурно представљати последњи чин у трагичној судбини савременог света коме доминира насиље и неправда као и непоштовање сваког међународног права.

Сирија би била следећа на реду да Русија и Кина нису заузеле чвршћи став према намерама Запада да и ова земља постане друга Либија. Све је изненадила посета америчке државне секретарке Хилари Клинтон Триполију, што оставља простора за бројне (рационалне) спекулације. Једна од њих гласи да је бивши либијски лидер већ раније заробљен у борбама за Сирт и да је ликвидиран по налогу САД и Хилари Клинтон. Ову спекулацију не смемо тек тако олако одбацити јер се заиста време убиства Гадафија и “изненадне” посете Хилари Клинтон готово подударају. У сваком случају испуњена је жеља креатора тзв. новог светског покрета. Још један борац против политике угњетавања и увођења зони забране летења је уклоњен са светске сцене.

Агенција АП је пренела да је ово први пут да неко од америчких лидера отворено каже да Гадафи треба да буде убијен. Гледано с људске стране, а не геополитички и сама ова изјава представља изјаву која је за сваку осуду. Хилари Клинтон је лично изјавила да један човек треба да буде убијен. Шта рећи о личности секретарке и политици земље коју она представља? Овај шокантни преседан у међународним односима који је за сваку осуду представља у правом светлу модел америчке политике и политике оних земаља које су њени блиски савезници. Амерички модел такође значи да Обамина администрација нимало није прекинула континуитет Бушове каубојске реторике и ратно хушкачке политике у међународним односима.

Можемо само да се надамо да је Либија последња жртва америчког неоколонијанизма и да је Моамер Гадафи такође последња жртва једног безобзирног и морамо рећи злочиначког приступа у међународној политици. Непоколебљив став Русије и Кине када је у питању Сирија наводи нас на то да треба да се понадамо да ће нове светске силе које су у успону зауставити дивљаштво у име наводне демократије.      


 

Од истог аутора

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер