недеља, 24. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Рубрике > Коментар дана > Демонстрације на руском Далеком истоку - инцидент или део организованог пројекта?
Коментар дана

Демонстрације на руском Далеком истоку - инцидент или део организованог пројекта?

PDF Штампа Ел. пошта
Мирослав Самарџић   
среда, 05. август 2020.

Велику пажњу западних медија последњих недеља изазивају демонстрације у руском далекоисточном граду Хабаровску. Незадовољство је изазвано  због тога што је 9 јула ухапшен педесетогодишни гувернер области Сергеј Фургал. Он је члан Либерално демократске партије Жириновског. На изборима за обласног гуврнера  одржаним септембра 2018. победио је са 70 посто добијених гласова кандидата из Путинове Јединствене Русије. Децембра исте године Путин је преместио седиште Далекоисточне федералне јединице у Владивосток који се налази око шесто километара јужније. Септембра 2019. одржани су избори за Законодавну думу области на којој је Либерално демократска партија убедљиво победила. Град је 6100 километара ваздушном линијом удаљен од Москве, а свега тридесетак километара од кинеске границе. Копенинин путем раздаљина је чак 8500 км. Већина становника никад није ни била у Москви. Скоро трећина бирача у области од 1,3 милиона становника гласала је против Путинових недавних уставних реформи док је просек у Русији био око 21 посто.

Демонстрације су почеле 11. јула и од тада протестује и по неколико десетина хиљада житеља града који има око 600. 000 становника.

Фургал је ухапшен због наводне умешаности у убиства два бизнисмена која су се догодила пре петнаест година. Он негира оптужбе.  Ухапшен је пред камерама, у сред дана, што демонстранти оцењу као московски деспотизам и увреду за бираче. После хапшења одмах је пребачен у Москву. Постављен је нови привремени гувернер који не ужива подршку грађана и који никад није ни живео у том делу Русије.  .

Западни медији оцењују да су демонстрације уперене против политике Кремља у региону и против великих притисака које централна власт врши над локалним политичарима. На протестима се могу чути пароле: „Слобода за Фургала, „Ово је наш регион“, али и „Доле Путин“ „Путин је лопов“ и сл. Један од захтева је да се организује праведно суђење Фургалу у Хабаровску, а не у Москви. Полиција до сада није интервенисала,мада је било спорадичних хапшења.

Фургал  је веома популаран међу бирачима. После преузимања дужности почео је да примењиује нови политички стил, нетипичан за Русију. Бринуо се о проблемима обичних људи, продао је гувернерску јахту и поправио квалитет оброка у школама. Успешно је организовао сузбијање пандемије вируса корона и пружао подршку локалним малим и средњим предузећима. Понашао се као политичар са демократским легитимитетом.

Спектакуларни  економски успон Азије и премештање средишта светског капиталистичког сиситема у тај регион може угрозити и територијалну кохерентност руске државе. Руски Далеки исток у перспективи може бити чвршће повезан са тим економски најдинамичнијим регионом у свету него са Москвом и европском Русијом

Према извештајима до протеста је дошло и због лошег животног стандарда. Становници су  незадовољни политиком Москве према Далеком истоку. Они виде како кинески региони напредују и осећају се географски и економски више повезани за суседним азијским државама него са остатком Русије. Велико назадовољство изазвала је и забрана употребе аутомобила са десним воланом који се увозе из Јапана и јефтинији су од других..

Иако су и западни медији вероватно пристрасни, несумљиво је да у Русији постоје међутериторијалне напетосити. Држава је формално организована као федерација али власт је у пракси централизована. Сигурно је да постоје разлике у интересима између региона у земљи која је и после распада СССР-а велика као континент. Спектакуларни  економски успон Азије и премештање средишта светског капиталистичког сиситема у тај регион може угрозити и територијалну кохерентност руске државе. Руски Далеки исток у перспективи може бити чвршће повезан са тим економски најдинамичнијим регионом у свету него са Москвом и европском Русијом.

Путин је несумњиво ауторитарни владар, али он неће моћи вечито да влада на недемократски начин. Становништво Русије је образовано и урбанизовано и, пре или касније, почеће да  поставља демократске захтеве.

Евентуално ширење протеста може имати утицај и на преговоре о Косову. Русија, наиме, одлучније брани територијални интегритет Србије него власт у Београду. Уколико она буде суочена са унутрашњим проблемима то ће умањити њен политички значај на Балкану

Руски медији о овим догађајима исцрпно не извештавају. Малобројни домаћи аналитичари који дају  изјаве за глобалне медије сматрају да се протести могу раширити и на друге далекоисточне градове где такође постоји слично незадовољство.

Демонстрације у Хабаровску су спонтане и немају јасан политички  програм. Такви неорганизовани протести у свету обично су брзо престајали.

Евентуално ширење протеста може имати утицај и на преговоре о Косову. Русија, наиме, одлучније брани територијални интегритет Србије него власт у Београду. Уколико она буде суочена са унутрашњим проблемима то ће умањити њен политички значај на Балкану.

(www.zsf.rs)

 

Од истог аутора

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер