Početna strana > Rubrike > Komentar dana > Da li će Amerikanci uvesti sankcije Linglongu - hoće li ogroman novac koji je do sada poklonjen kineskoj kompaniji biti bačen u vetar?!
Komentar dana

Da li će Amerikanci uvesti sankcije Linglongu - hoće li ogroman novac koji je do sada poklonjen kineskoj kompaniji biti bačen u vetar?!

PDF Štampa El. pošta
Miroslav Samardžić   
četvrtak, 30. decembar 2021.

Početkom decembra predsednik SAD DŽo Bajden potpisao je Zakon o sprečavanju prinudnog rada Ujgura u kineskoj provonciji  Sinđan. Prema navodima zapadnih vlada i medija Ujguri, inače muslimani, izloženi su oštroj  represiji i kršenju ljudskih prava od strane kineskih vlasti. Zakon su u Kongresu podržale obe partije. Ovim zakonom zabranjen je uvoz robe iz te provincije u SAD ukoliko uvoznik ne dokaže da ona nije proizvedena prinudnim radom. Certifikate o tome izdavaće carinski i pogranični organi SAD. 

Jedan o predlagača ovog zakona senator DŽef Merkli izjavio je da njegovo  usvajanje predstavlja nedvosmislenu dvopartijsku poruku SAD  protiv genocida i robovskog rada “gde god da se oni dešavaju”.

Više nevladinih organizacija iz Srbije nedavno je ukazalo na drastično loš položaj radnika iz Vijetnama koji su angažovani na gradilištu kineske gumare Linglong u Zrenjaninu. U njihovim izveštajima navode se i sumnje na postojanje prinudnog rada, trgovine ljudima, ograniačavanje slobode kretanja i sl. Kako se hladni rat između SAD i Kine sve više zahuktava, nije isključeno da SAD, i neke druge zapadne države, uvedu sankcije i protiv Linlonga. Na takvu mogućnost ukazuje i izjava senatora Merklija.

Lako se može desiti da Vučićev pokušaj da oslanjanjem na Kinu i Rusiju popravi svoj položaj prema Zapadu doživi fijasko. Zapadne sile imaju najveći uticaj na Balkanu i one će uspeti da nateraju Vučića da izvrši sva obećanja koja im je dao kada su ga oni doveli na vlasti 2012. Da podsetim, radi se o priznavanju Kosova, isterivanju Rusije sa Balkana i disciplinovanju Republike Srpske

Dakako, ne radi se o zabrinutosti vlade SAD za prava Ujgura već o geoplitičkim intersima, baš kao što ni usvajanje nedavne rezolucije Evropskog parlamnta nije bilo motivisano brigom evroposlanika za položaj Vijetnamaca u Zrenjaninu. SAD su kasno uvidele da spektakualrni ekonomski rast Kine ugrožava dominantnu američku poziciju u svetskom kapitalističkom sistemu. Bajdenova administracija nastavlja politiku konfrontacije sa Kinom koju je započeo Tramp kako bi zaustavila njen dalji razvoj.

Lako se može desiti da Vučićev pokušaj da oslanjanjem na Kinu i Rusiju popravi svoj položaj prema Zapadu doživi fijasko. Zapadne sile imaju najveći uticaj na Balkanu i one će uspeti da nateraju Vučića da izvrši sva obećanja koja im je dao kada su ga oni doveli na vlasti 2012. Da podsetim, radi se o priznavanju Kosova, isterivanju Rusije sa Balkana i disciplinovanju Republike Srpske.  

Privilegovnaje stranih firmi u Srbiji nema za cilj pospešivanje privrednog razvoja naše zemlje. Na taj način Vučić, trošeći ogromne sume javnog novca, plaća političku podršku koju dobija sa Istoka i sa Zapada.  

Gradilište Linglonga prostire se na oko sto hektara najplodnijeg poljoprivrednog zemljišta koje je naša država poklonila kineskoj kompaniji kojoj je odobrena i donacija od 75 mil evra. Ukupna vrednost poklona stranoj privatnoj firmi iznosi do sada oko 85 mil. evra. Zbog potreba Linglonga gradiće se autoput Beograd-Zrenjanin-Novi Sad. Ministar Momirović nedavno je najavio da gradnja počinje februara naredne godine, ali nije ništa rekao o tome kako će ovaj poduhvat biti finansiran. Intezitet saobraćaja na ovim pravcima ni izdaleka ne opravdava invesirtanje u gradnju punog profila autoputa. Vrovatno će naša država uzeti kredit od neke kineske banke, a put će graditi kineske firme koje će angažovati stranu radnu snagu. Srpsko-kineska privredna saradnja i prijateljstovo počivaju na pricipu: troškovi naši, profit njihov.

Ukoliko se američko-kineski hladni rat bude odvijao i na našem prostoru, a Vučić se potrudio da do toga dođe, Srbija će pretpeti veliku štetu. Ogroman novac koji je do sada polonjen Linglongu verovatno je bačen u vetar. Čak i ukoliko Linglong ne bude izložen sankcijama, ni u tom slučaju od ove fabrike mi nećemo imati koristi. Kao što na gradilištu rade strani radnici, to će verovatno biti slučaj i kad otpočne redovna proizvodnja. O ekološkim rizicima da i ne govorimo. 

Privilegovnaje stranih firmi u Srbiji nema za cilj pospešivanje privrednog razvoja naše zemlje. Na taj način Vučić, trošeći ogromne sume javnog novca, plaća političku podršku koju dobija sa Istoka i sa Zapada.  

Autor je politikolog iz Zrenjanina

 

Od istog autora

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, Rio Tinto otvoriti rudnik litijuma u dolini Jadra?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner