петак, 27. децембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Рубрике > Економска политика
Економска политика
Економска политика

Државни капитализам или социјализам

Драгана Перић   
петак, 23. јануар 2009.

Сведоци смо највеће национализације у историји света. Да ли је, дакле, овде реч о финансијском слому, слому неолибералне теорије и политике? Или, скидање прашине са Марксових дела упућује на слом капитализма “лично”?

 
Економска политика

БРИК у 2009.

Милан Пурић   
понедељак, 19. јануар 2009.

Односи унутар БРИК-а у 2009, развијаће се у сагласности са чињеницом да је спој две најмногољудније земље и две земље са највише природних ресурса, готово идеална комбинација огромних нарастајућих тржишта и технолошки експанзивних економија.

 
Економска политика

Глобална економска криза и Србија

Никола Турајлић   
четвртак, 15. јануар 2009.

Изјаве премијера и чланова владе да глобална економска криза неће уопште или значајније утицати на привреду Србије, па чак да представља њену шансу, говоре о томе да истом управљају особе које нису у стању проценити догађања у свету.

 
Економска политика

Велика очекивања

Јелена Обрадовић   
среда, 14. јануар 2009.

Упућен на искључиве услуге „Железница Србије“, грађанин места К се суочава са ситуацијама на граници могућег, а вишегодишње исцрпљујуће искуство неминовно га подстиче да се замисли над феноменом личне одговорности.

 
Економска политика

Зли дух 2009.

Небојша Катић   
уторак, 13. јануар 2009.
Генеза и узроци кризе још увек не допиру до најважнијих економских актера у Србији. Када пословна елита тражи да се држава задужи како би се наставило са политиком прецењеног динара, она заправо захтева континуитет економске политике која је уништила Србију.
 
Економска политика

Акцизе или инфлаторни порез

Ружица Мрдаковић-Цветковић   
понедељак, 12. јануар 2009.

После усвајања закона о акцизама поскупеће гориво (бензин, дизел, течни нафтни гас за моторна возила), кафа, цигаре, цигарете, дуван и дуванске прерађевине, пиво. Да ли ова поскупљења представљају замајац за распиривање инфлације врло брзо ће се показати.

 
Економска политика

Корупција у здравству и како је искоренити

Зорица Д. Марковић   
петак, 09. јануар 2009.

Тако смо сви увучену у игру корупције. Пацијенти и чланови породице који пристају да плате (имају ли уопште избора?), лекари који траже новац, али и држава која се понаша као да проблем не постоји.

 
Економска политика

Тријумф без радости

Џозеф Стиглиц   
понедељак, 05. јануар 2009.

Чак и ако Обама и други светски лидери ураде све како треба, САД и глобална економија ушли су у тежак период. Питање није само колико дуго ће трајати рецесија, већ и како ће економија изгледати када из ње изађе.

 
Економска политика

Криза етике и етика кризе

Небојша Катић   
среда, 31. децембар 2008.

У савладавању данашње кризе све очи упрте су у економску политику. Могло би се догодити да је излаз из овог амбиса подједнако на страни етике колико и економије. Пословне и политичке елите полагаће испит, не само менаџерске и економске вештине, већ и испит људскости и мудрости.

 
Економска политика

Капиталистичке луде

Џозеф Стиглиц   
петак, 26. децембар 2008.

Истина је да се већина појединачних грешака на крају стапа у једну једину: веровање да тржишта могу сама себе да регулишу, при чему улога владе треба да буде минимална. Осврћући се на то веровање, ове јесени на саслушању на Капитол хилу, Ален Гринспен је рекао: „Пронашао сам грешку.”

 
Економска политика

Светска економска криза као алиби

Јован Б. Душанић   
уторак, 20. јануар 2009.
У ситуацији када већина наших грађана са зебњом очекује додатне економске потешкоће са којима се земља већ суочава, то као да најмање брине српску управљачку елити, пре свега, владине економске реформаторе.
 
Економска политика

Нови кредитни аранжман Србије са ММФ-ом

Ружица Мрдаковић-Цветковић   
понедељак, 19. јануар 2009.

И овај аранжман, као и сви други кредити ММФ, реализује се под условима које Фонд намеће у оквиру договореног програма. Мере су у овом случају: рестриктивна фискална политика и свођење буџетског дефицита на 1,75% БДП-а, као и ограничавање раста пензија и плата.

 
Економска политика

Не дирајте тржиште

Вацлав Клаус   
среда, 14. јануар 2009.

Значајан пораст финансијског надзора само ће продужити рецесију. Раст у глобалној економији пада огромном брзином; банке су престале да дају кредите, а поверење се смањило. Радикална промена финансијског законодавства усред рецесије је контрапродуктивна. 

 
Економска политика

Драма није сасвим иста, али је драма

Момчило Пантелић   
уторак, 13. јануар 2009.
Стручњаци махом предвиђају да 2009. неће бити реприза финансијског слома 1929, али публика памти да већина експерата није предвиђала ни садашњи финансијски лом, такође зачет у САД.
 
Економска политика

„Британији је потребна државна банка“ – а Србији?

Александар Павић   
понедељак, 12. јануар 2009.

Гувернер НБС, Влада и Председник Србије не треба да се баве спасавањем добити страних банака преко којих се Србија никада неће развити – напротив! – нити мољакањем да исте задрже ту добит у Србији, већ спасавањем привреде у целини.

 
Економска политика

Поуке у вези са гасном кризом

Бранко Павловић   
понедељак, 12. јануар 2009.

Ми господо складиште гаса немамо зато што сте ви неспособни, нестручни и грамзиви. Мазута у резервоарима топлана нема зато што је искуство претходних година показало да, када НИС нормално испоручи мазут топланама до почетка грејне сезоне, тај мазут не буде плаћен.

 
Економска политика

Балкан под високим гасним притиском

Младен Ђорђевић   
четвртак, 08. јануар 2009.
И Грчку и Бугарску изгледа чека бурна година, а није искључено да се у ове две земље промене владе, што би могло да доведе и до нових енергетских приоритета. Што се Србије тиче, владајућа коалиција је за сада преживела удар Млађана Динкића.
 
Економска политика

Продаја јавних предузећа и колонијалнa будућност Србије

Христивоје Пејчић   
среда, 31. децембар 2008.

Ако би постојала сагласност кључних политичких странака да је уместо ''Европе без алтернативе'' сувереност Србије без алтернативе, онда јавна предузећа треба да остану у својству државних предузећа.

 
Економска политика

Да ли ће се банке и финансијска тржишта опоравити у 2009?

Нуријел Рубини   
понедељак, 29. децембар 2008.

Међутим, најгоре је и даље пред нама. У наредних неколико месеци, макроекономске вести и извештаји о приходима и заради који стижу из целог света биће лошији него што се очекује.

 
Економска политика

Приватизација Електропривреде Србије – да или не?

Благоје Бабић   
четвртак, 25. децембар 2008.

Последња ствар коју би Србија смела себи да допусти је приватизација електропривреде. Уколико би држава изгубила власт над електроенергетким системом, не би могла рачунати на сопствену индустријску политику.

 
<< Прва < Претходна 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 Следећа > Последња >>

Страна 28 од 35
СВИ ТЕКСТОВИ У РУБРИЦИ

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер