петак, 22. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Рубрике > Економска политика
Економска политика
Економска политика

Једна неконвенционална анализа глобалног колапса

Валден Бело   
уторак, 12. мај 2009.

Уместо да обављају свој примарни задатак кредитирања не би ли олакшале производњу, банке се држе своје готовине или откупљују конкуренте ради јачања своје финансијске базе. Било је само питање времена када ће реална економија почети да пада.

 
Економска политика

Да ли прети колапс банкарског система у Србији

Синиша Лалић   
понедељак, 11. мај 2009.

Биће изненађујуће ако у наредном периоду не буде колапса банака, вероватно у свакој земљи у региону. Србија сигурно неће бити изузетак од тога, јер је исти модел економије примењиван у свим земљама „Западног Балкана“.

 
Економска политика

Шта Словенци крију?

Милан Пурић   
четвртак, 07. мај 2009.

Уместо да оне предности положаја Србије (које Словенци тако ефикасно користе) представи широм света као највећи развојни потенцијал, Динкић је свесрдно помагао да уђемо у дужничко ропство и постанемо банана држава без сопствене привреде, па тако и политички зависна од кредитора.

 
Економска политика

Како побољшати ликвидност српске привреде

Дејан Миљковић   
уторак, 05. мај 2009.

Предлог за ублажавање неликвидности веома је једноставан и најбоље ћете га схватити ако замислите процес прављења шнеа од два беланца! Поента је у механизму мултипликације (процес мућења), који би временом креирао додатни квалитет (шлаг пену).

 
Економска политика

Чека нас дуг опоравак од глобалне несреће

Мајкл Боскин   
понедељак, 04. мај 2009.

Током Велике депресије тридесетих година било је уобичајено за западне интелектуалце да се окрену комунизму и централном планирању као леку за све. Неки се никада нису вратили са тог интелектуалног путовања, упркос пропасти комунизма.

 
Економска политика

Живот пише романе: блогери на мети

Борислав Ђаковић   
понедељак, 27. април 2009.

Овај чланак је прича о два блогера. У првом случају је анонимни Корејац пет месеци својим писањем изазивао тектонске поремећаје у корејској економији док није ухапшен, а у другом је један Американац постао мета моћне корпорације Goldman Sachs. 

 
Економска политика

Узроци и последице светске економске кризе и ефекти на Србију

Млађeн Ковачевић   
петак, 24. април 2009.

Потпуно је бесмислено говорити о светској финансијској кризи. Нема пуно смисла и доказивања да је у питању само светска економска криза, ако се не прихвати закључак да је у питању свеукупна криза савремене цивилизације Запада.

 
Економска политика

Анализа предлога ребаланса буџета за 2009. годину

Дејан Миљковић   
четвртак, 23. април 2009.

Логички посматрано ребаланс буџета оставља пристојан маневарски простор Влади. Међутим, економски посматрано предлог ребаланса буџета није ме уверио да ће допринети спречавању даљег пада економске активности.

 
Економска политика

Кад ће отићи криза?

Милан Пурић   
четвртак, 23. април 2009.

Шта је све потребно да светска економска криза (СЕКА) пређе из малигног у бенигно стање? Докле ће код нас СЕКА да траје? Како у скоро свему каснимо, наше извлачење трајаће бар пет година. Осим ако се не деси чудо да се сви Срби око нечег сложе. 

 
Економска политика

Социјализам за буржоазију

Борис Кагарлицки   
четвртак, 16. април 2009.
Данас конкуренција и тржиште рада постоје за обичне раднике, али државна одбрана, протекционизам и регулатива – за крупни капитал. Социјализам је пред вратима, али тај социјализам је само за капиталисте.
 
Економска политика

Повлачење страних инвеститора са финансијских тржишта Србије

Ружица Мрдаковић-Цветковић и Драган Михајловић   
понедељак, 11. мај 2009.

Страни инвеститори су почетком 2009. године у промету акција учествовали више у продаји него куповини акција. Ово је јасан показатељ бега страних инвеститота са Београдске берзе.

 
Економска политика

Лука Београд и друге приче

Бранко Павловић   
субота, 09. мај 2009.

Неликвидност је стигла и до фармацеутске индустрије. Читава грана је у проблему, не само овај или онај произвођач, овај или онај велетрговац. Када у некој земљи фармацији прети банкротство, то значи да наступа сценарио могућег 80% банкротства целе привреде.

 
Економска политика

Пакети антикризних мера најзначајнијих држава ЕУ

Јован Б. Душанић   
уторак, 05. мај 2009.

Посматрана у односу на БДП, најзначајнија буџетска средства предвиђена су антикризним програмом СР Немачке. Но, ако се овим мерама додају и друге (докапитализација банака, државне гаранције и сл), онда је Француска предвидела највећу укупну суму средстава. 

 
Економска политика

Србија у мрежи западних поверилаца

Дејан Мировић   
понедељак, 04. мај 2009.

Да би се избегао потпуни крах, "добри полицајци" као што су Светска банка и такозване европске банке и остали западни повериоци даваће нове кредите за преживљавање Србије и њене привреде. У суштини, тако ће се агонија српске привреде и државе само наставити.

 
Економска политика

Како оборити референтну каматну стопу?

Дејан Миљковић   
уторак, 28. април 2009.

Један од кључних потеза, којем би Влада требала да се посвети у следећих неколико дана јесте помоћ гувернеру Народне банке у обарању референтне каматне стопе. И ту се поново враћамо на врућу тему: контролисање цена производа и услуга.

 
Економска политика

Благо гувернера Радована

Љубиша Спасојевић   
понедељак, 27. април 2009.

Млађан Динкић и Радован Јелашић до скоро су се хвалили девизним резервама које прелазе десет милијарди долара. Логично је упитати се зашто оне нису употребљене за отплату доспелих обавеза, него се прибегло новом задуживању под још тежим условима? Где је чудесно испарило тих десет милијарди долара?

 
Економска политика

Финансијска криза у Србији и ММФ

Душан Ковачев   
петак, 24. април 2009.

Западни промотери финансијског краха Србије коначно су „отворили карте“ после продаје НИС-а гневни, јер су постали свесни скорог губитка до јуче неограничене моћи.

 
Економска политика

Кобна охолост

Џон Штосл   
четвртак, 23. април 2009.

Сваки динар који влада потроши она мора да узме од неког другог. На који начин онда она ствара економски подстицај? Прилично је претенциозно веровати да је шачица државних моћника толико паметна да зна како најбоље треба да се потроше билиони туђих пара.

 
Економска политика

Слом долази

Макс Оте   
уторак, 21. април 2009.

Берзански експерт професор Оте, у програму од седам тачака открива како се могу умањити дугови, зашто су одређене акције сигурније од некретнина, зашто је злато још увек средство улагања број један за кризне ситуације, и како да ви сами изградите свој финансијски брод за спасавање.

 
Економска политика

Дужничко ропство Србије и спасавање тајкуна

Бранко Радун   
четвртак, 16. април 2009.
Држава се у наше име задужује код међународних банкара да би одржала у животу „своје“ банкаре и тајкуне у Србији. Држава која троши кредите на банкарске и тајкунске пропале шпекулације и нема никакву економску политику.
 
<< Прва < Претходна 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 Следећа > Последња >>

Страна 24 од 35
СВИ ТЕКСТОВИ У РУБРИЦИ

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер