Početna strana > Debate
Debate
Kosovo i Metohija

„Ne daj mi Bože da umrem, a da ne dočekam slobodno Kosovo“

Rada Stijović   
nedelja, 02. jul 2023.

Setimo se stare molitve srpskih vojnika koja se završaval rečima: „Ne daj mi Bože da umrem, a da ne osvetim Kosovo“. Ja ću svoje obraćanje završiti rečima: „Ne daj mi Bože da umrem, a da ne dočekam slobodno Kosovo“. 

 
Srbija i Crna Gora

Šta je zaboravio Ranko Krivokapić - "Majku crkvu" svih Crnogoraca na Cetinju podigli su niški junaci

Dušan Kovačev   
četvrtak, 13. avgust 2020.

Nišlije su pre pola milenijuma na Cetinju uspešno podigle crnogorskim junacima majku crkvu, a Krivokapić je Crnoj Gori doneo svoje stečeno stručno znanje magistra pravnih nauka koje je stekao u Nišu.

 
Istina i pomirenje na ex-YU prostorima

Zašto Beograd nema spomenik Draži Mihailoviću?

Igor Ivanović   
petak, 12. januar 2018.

Ako hoćete da utvrdite u kojoj meri se neki bivši komunista i partizan konvertovao u Srbina -govorio je profesor Lompar na jednom od predavanja- postavite ga pred iskušenje iznošenja stava o sudbini Draže Mihailovića.

 
Srbija među ustavima

Predlog Statuta Autonomne pokrajine Vojvodine

Skupština APV   
četvrtak, 12. novembar 2009.

Član 1. Vojvodina je autonomna pokrajina građanki i građana koji u njoj žive, u sastavu Republike Srbije. Vojvodina je regija u kojoj se tradicionalno neguju višekulturalnost, višekonfesionalnost i drugi evropski principi i vrednosti. 

 
Kosovo i Metohija

Vidovdanska zublja nad ponorom Sveizdaje

Časlav Koprivica   
nedelja, 02. jul 2023.

Ili ćemo se zaklinjati, a na koncu ostvariti ono Dogodine u Prizrenu – ili ćemo dovijeka bivati u prezrenju! Taj zavjetni izbor je pred svakim od nas i pred svima nama

 
Srbija i Crna Gora

”Osnovi crnogorskog nacionalizma" Savića Markovića Štedimlije ili montenegrinstvo na klimavim nogama

Nenad Pivaš   
nedelja, 09. avgust 2020.

Odnos Štedimlije je najoprečniji prema Njegošu, njega sa jedne strane smatra jednim od utemeljitelja „crnogorskog nacionalizma pod pogrešnim imenom“(?!). A sa druge strane ističe kako je „pjesnik Njegoš u svojim literarnim djelima ostao čisti zapadnjak sa najmanje pravoslavnog u sebi.

 
Istina i pomirenje na ex-YU prostorima

Sa puta po Dalmaciji - tapije naše prošlosti

Milojko Budimir   
subota, 16. septembar 2017.

Na jednom grobu, kod crkve Svetog Jovana u Strmici kod Knina, stoji epitaf: „Duša Bogu – tijelo Srbiji – srce Krajini“. Ni kraćeg natpisa, ni jače poruke! Pokojnik je preminuo u izbjeglištvu u Srbiji gdje je i sahranjen 1996. godine, a onda je prenesen u groblje u kome su se vijekovima sahranjivali njegovi preci.

 
Srbija među ustavima

Porođaj statuta – opelo za ustav

Marko Đurić   
četvrtak, 12. novembar 2009.

Pokrajina i po „usaglašenoj“ verziji Statuta i Zakona prvi put u istoriji umesto izvršnog veća dobija vladu i ministre, što uveliko prevazilazi značaj čisto terminološkog pitanja i verno oslikava obim poslova i vrstu ovlašćenja koja se prenose na pokrajinu.

 
Kosovo i Metohija

Kosovski ciklus 1988 - 2023

Miroslav Samardžić   
četvrtak, 01. jun 2023.

Aleksandar Vučić je svestan svih implikacija svoje nacionalne politike, zato je godinama i odlagao da “primeni ono što je prihvatio”. U jednom ranijem tekstu napisao sam da je sklopio pakt sa đavolom da bi došao na vlast u nadi da će da ga prevari. Ali, to u političkoj istoriji nije uspevalo ni daleko sposobnijima od njega

 
Srbija i Crna Gora

Vučićevo ignorisanje Milove represije nad Srbima i SPC u Crnoj Gori

Dejan Mirović   
sreda, 01. jul 2020.

Vučić ne samo da ne osuđuje Đukanovića, već njemu bliski mediji napadaju rektora Cetinjske bogoslovije Gojka Perovića i preko njega posredno i mitropolita Amfilohija

 
Crkva i politika

Slovo o Nemanji (2017) - Nemanjićko nasleđe zlatna je nit istorije Crne Gore koju prosvetni sistem ove države krivotvori i briše

Mitropolit Joanikije   
nedelja, 26. februar 2023.

Prođoše od tada do danas mnogi vjekovi, pa niko osim današnjih proustaških skribomana u Crnoj Gori, Nemanju nije nazvao okupatorom nego obnoviteljem svoje djedovine Stare Duklje, a današnje Crne Gore, i objediniteljem tadašnjih srpskih zemalja, osim, nažalost, Bosne.

 
Kuda ide Srbija

Deset neprijatnih istina o Jugoslaviji – i zašto Srbi nemaju razloga da je se stide

Nikola Tanasić   
subota, 01. decembar 2018.

Čitaocima se ovde predlaže deset nekonkluzivnih i u velikoj meri fragmentarnih teza o Jugoslaviji i njenom mestu, manje u srpskoj istoriji, a više u srpskom identitetu i nacionalnoj svesti.

 
Srbija i NATO

„Agresivna“ Srbija i „miroljubivi“ NATO

Živadin Jovanović   
četvrtak, 12. decembar 2013.

Srbija je mala, miroljubiva evropska zemlja, koja se bori za poštovanje međunarodnog prava, Povelje UN i Završnog dokumenta iz Helsinkija, dok je NATO osvajački savez multinacionalnog korporativnog kapitala koji grubo krši osnovne principe međunarodnog prava.

 
Sudbina dejtonske BiH i Republika Srpska

Šta Srbija može, ali neće

Milan Blagojević   
utorak, 19. septembar 2023.

Sve to, dakle, Srbija može, ali neće, čime nas svjesno prepušta kolonijalnom jarmu i postepenom nestanku Republike Srpske

 
Crkva i politika

Sa tugom gledamo na bratoubilački rusko-ukrajinski sukob, podstican spolja. Ratni požar preti celom svetu

Patrijarh Porfirije   
subota, 07. januar 2023.

Srpska Pravoslavna Crkva svojoj duhovnoj deci o Božiću 2022. godine

 
Kuda ide Srbija

Srbi i ostali – zašto "niko neće sa nama”?

Milan Dinić   
subota, 17. novembar 2018.

Balkan je jedno od možda najzamršenijih svetskih čvorišta kada se radi o identitetu. I sama Srbija se suočava sa pitanjima - ko smo mi Srbi, šta smo i šta su drugi u našem susedstvu i, kako bi trebalo da se postavimo?

 
Srbija i NATO

Agresija NATO 1999. kao tačka preokreta u svetskim odnosima

Živadin Jovanović   
subota, 12. oktobar 2013.

Bez obzira na specifične okolnosti, agresije su objašnjavane lažnim izgovorima, a kao „okidači“ su korišćeni inscenirani „masakri civila“ i slični događaji sa potencijalom za pridobijanje podrške oružanim napadima. Agresije je uvek pratila orkestrirana propaganda koja žrtve predstavlja kao „zlo“, a agresora kao bogomdanog mesiju.

 
Sudbina dejtonske BiH i Republika Srpska

Evropski sud za ljudska prava pretvorio se u političku instituciju

Milan Blagojević   
utorak, 29. avgust 2023.

Stoga bi izlaženje u susret ovoj presudi Evropskog suda za ljudska prava značilo demontažu Republike Srpske i unitarizaciju BiH. Na to Republika Srpska ne smije nikako pristati, jer bi time ona ne samo nestala, već bismo svi mi dozvolili da se time poništi suštinski dio Dejtonskog mirovnog sporazuma kao pravno valjanog međunarodnog ugovora

 
Crkva i politika

O krstu i (ne)kompetenciji

Ivan Radovanović   
subota, 07. januar 2023.

Na kraju, još jedan propust, ali za njega nećemo kriviti Ilića, verovatno je čovek permutovao, pa je van Skorelovu sliku datirao u 1451. godinu (umesto u 1541. godinu), u vreme kada se slikar još nije rodio. Dešava se, ali bi "Peščanik" morao da ima urednika koji bi mogao i pročita tekst, a ne samo da ga objavi

 
Kuda ide Srbija

Dok je Aleksandar Karađorđević 1918. utvrđivao sa saveznicima granice nove države, sto godina kasnije, Vučić će u Parizu razgovarati o granicama koje podrazumevaju gubitak dela državne teritorije

Ana Otašević   
petak, 19. oktobar 2018.

Ima neke gorke ironije u tome što se Aleksandar Vučić sastaje sa Hašimom Tačijem u Parizu baš 11. novembra, na stogodišnjicu od kraja Prvoj svetskog rata, da se dogovaraju o „razgraničenju”. Sto godina nakon osnivanja zajedničke države Južnih Slovena, prevladalo je uverenje da zajednički život naroda na ovim prostorima nije moguć.

 
<< Prva < Prethodna 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Sledeća > Poslednja >>

Strana 9 od 128

Anketa

Da li mislite da će u 2025. godini biti održani vanredni parlamentarni izbori?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner