Početna strana > Debate
Debate
Kosovo i Metohija

Kosovo između oluje i povetarca

Aleksandar B. Đikić   
utorak, 09. avgust 2011.

Sigurno da pada u oči izuzetno angažovanje Nemačke u poslednjim događajima na Kosovu. Te komandant KFORa – Nemac, te dodatni kontingent nemačkih vojnika, te portparol KFOR-a sa problematičnim izjavama – Nemac, te sprečavanje održavanja sednice SB UN.

 
Istina i pomirenje na ex-YU prostorima

„Ne“ rezoluciji o Srebrenici

Apel stranih intelektualaca   
subota, 20. februar 2010.

Brine nas da politizacija ljudske patnje i frivolno korišćenje jedne ozbiljne pravne kategorije, kao što je to genocid, u ogromnoj meri oduzima težinu tim vrlo bitnim pravnim pojmovima i na taj način predstavlja uvredu nevinim žrtvama političkog nasilja u celom svetu.

 
Sudbina dejtonske BiH i Republika Srpska

Predlog deklaracije o minimalnim i neophodnim uslovima za očuvanje i jačanje Republike Srpske unutar BiH

Emil Vlajki   
subota, 17. maj 2014.

Svaki srpski politički subjekt u RS će insistirati na dva temeljna principa Dejtona: Paritet i konsenzus; neće dozvoliti preglasavanje bilo kog konstitutivnog naroda.

 
Kuda ide Srbija

Zašto je „šloser“ bio bolji

Dragan Mitrović   
četvrtak, 18. novembar 2010.

Sasvim je logično da građani koji su iskusili oba ekonomska sistema tvrde da im je bilo bolje u socijalističkom. Njima je zaista bilo bolje u tom sistemu, jer je njegov smisao bio ekonomska i socijalna sigurnost najšireg sloja građana, i tako je i bilo.

 
Crkva i politika

Mogu li kapitalizam i pravoslavlje zajedno

Georgije I. Mandzaridis   
subota, 18. april 2009.

Tumačenje istorije na osnovu ekonomije nije valjano. To tumačenje korisno je za ona društva koja kao najvažniji cilj imaju ekonomiju, kao što je moderno društvo. Dublji uzrok nije kapitalističko korišćenje ekonomije, već „duh“ kapitalizma.

 
Kosovo i Metohija

Kosovska Mitrovica – jedan grad, dva sveta

Dragiša Spremo   
ponedeljak, 01. avgust 2011.

S obzirom na geografske karakteristike, Kosovska Mitrovica je još od najranije prošlosti smatrana kosovskom kapijom na Ibru i Sitnici. Prirodnom kapijom koja je bila svojevrsni zaštitni bedem od neprijateqskih upada ka severnim srpskim posedima u Raškoj.

 
Istina i pomirenje na ex-YU prostorima

Deklaracija o Srebrenici – jedinstvena prilika za poruku pomirenja

Vladimir Vukčević   
ponedeljak, 15. februar 2010.

Srebrenica je isuviše teška tema da bi se koristila za političke potrebe. Kote ratnih zločina su istorijska opomena. Jasno je da ih je bilo na svim stranama. Ali nije na nama da merimo tuđ moral i potrebu da se neko nama izvini.

 
Sudbina dejtonske BiH i Republika Srpska

Između majke i matice

Nenad Kecmanović   
utorak, 06. maj 2014.

FBiH obično slijedi politiku SAD i islamskih zemalja, a Izetbegović i Komšić se nađu u nedoumici samo kada se Arapi drznu da ne poslušaju Amerikance. RS pak obično slijedi politiku Rusije i EU, ali kada dođe do neslaganja Moskve i Brisela, kao sada povodom Ukrajine, u Banjaluci nema nedoumica.

 
Kuda ide Srbija

Šta je najvažnije srpsko nacionalno pitanje danas?

Boško Obradović   
petak, 05. novembar 2010.

Hoće li ostati teško biti Srbin i u 21. veku? Hoće, isto koliko i u prethodnim vekovima! Ali, koliko je teško, još više je veličanstveno i praktično, jer je u Srpstvu sadržana sva naša istorijska veličina i način opstanka. Uzvišena lepota naše istorije, već i konkretna praktična dimenzija organizacije društvenog života.

 
Crkva i politika

Put Svetog Save

Milovan Vitezović   
utorak, 10. februar 2009.

U istoriji crkvene i državne diplomatije teško je naći primer koji se može uporediti sa doslednom i dugogodišnjom diplomatijom Save Nemanjića, na njegovom putu od monaha do arhiepiskopa, koja je dovela do samostalne SPC i do slobodnog srpskog kraljevstva.

 
Kuda ide Srbija

Beda i svest o krizi

Marinko M. Vučinić   
sreda, 08. decembar 2010.

Očigledno je da je radikalna promena političkog sistema urgentna, ali se ona odlaže već gotovo deset godina, jer bi njeno sprovođenje dovelo do razbijanja partijskih monopola, uspostavljene vladavine partitokratije i formiranih ekonomsko-političkih centara moći.

 
Crkva i politika

Vaskršnja poslanica: Svet se pretvara u fabriku lažnog sjaja i prolaznih vrednosti

SPC   
subota, 18. april 2009.

Danas milioni duhovno osiromašenih i moralno opustošenih ljudi, zaneseni sjajem prolaznih stvari, žive u ovom svetu kao u hladnom grobu. Zar se danas često ne govori da čovek i bez neba može mirno da hodi po zemlji?

 
Kosovo i Metohija

Kosovski vrtlog

Stefan Dragičević   
ponedeljak, 01. avgust 2011.

Sad kreću novi uslovi. Hag je prevaziđen, sledeća barikada je njemački Bundestag. Još kad se Robert Kuper pojavi kao glavni mirotvorac između Beograda i Prištine sve ima da miriše na Holbruka. Kompromis nema alternativu!

 
Istina i pomirenje na ex-YU prostorima

Zašto Srbija ne treba da donese rezoluciju o Srebrenici

Stefan Karganović   
četvrtak, 18. februar 2010.

Kako sam obavešten, g. Vukčević je pravnik. Neka objasni gde u presudi Međunarodnog suda pravde stoji da treba da se donese deklaracija koju on traži. Je li to obaveza Srbije ili samo njegova lična moralna preporuka?

 
Sudbina dejtonske BiH i Republika Srpska

Dejtonizacija Ukrajine

Nenad Kecmanović   
utorak, 13. maj 2014.

Zato već vidim razočaranje u Sarajevu kada još jednom i od Vučića čuju, a i šta bi drugo, da "Beograd podržava Dejtonski sporazum i da će poštovati svaki ravnopravan dogovor entiteta i naroda u BiH". A "kao biber po pilavu" doći će vest da, ako im neposredno ne preti "Krim u BiH", primer Ukrajine stabilizuje dejtonski status Srpske u BiH.

 
Kuda ide Srbija

Šta dalje?

Boris Malagurski   
četvrtak, 11. novembar 2010.

Dosta je bilo sistematskog ispiranja mozga od strane vlasti i stranih interesnih grupa? Dokle ćemo trpeti orvelovske floskule koje ponižavaju našu inteligenciju? Dokle ćemo gledati u blistave TV emisije i  novine kontrolisanih medija koji ne postavljaju prava pitanja, već daju iste odgovore?

 
Crkva i politika

Pozdravna reč na otvaranju naučnog skupa "Delo Petra II Petrovića Njegoša"

Episkop Irinej   
subota, 21. mart 2009.

Po izglasavanju zakona o diskriminaciji vladika Rade prvi bi pao pod udar njegovih paragrafa, a možda bi, štaviše, Pustinjak cetinjski završio svoj kratki život kao Pustinjak haški.

 
Kosovo i Metohija

Od tehničkih do dobrosusedskih odnosa

Stefan Dragičević   
utorak, 12. jul 2011.
Faktički, politika Srbije prema Srbima na Kosovu postepeno završava svoj vek trajanja, a način je više nego tragikomičan, i ona pitanja na kojima Tačijeva Vlada ne insitira, Beograd predaje. Više niko i ne insistira na UNMIK.
 
Istina i pomirenje na ex-YU prostorima

Propagandna arhitektura srebreničkog mita

Stefan Karganović   
ponedeljak, 15. februar 2010.

Navodi tužilaštva o 8.000 žrtava prošli su bez ozbiljnog osporavanja. Forenzički materijal nije bio ispitan temeljno kao što bi to verovatno bilo slučaj da su obim i pravna kvalifikacija zločina bili tretirani kao centralno pitanje na suđenju.

 
Kosovo i Metohija

Kosovo Polje - svaki kamen istorija

Dragiša Spremo   
ponedeljak, 27. jun 2011.

Na centralnom delu Kosova polja je monumentalni Spomenik kosovskim junacima. Nešto severnije, ali u neposrednoj blizini, Muratovo i Gazimestan turbe, a neposredno uz reku Sitnicu nalazi se veliko rudarsko naselje Obilić.

 
<< Prva < Prethodna 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 Sledeća > Poslednja >>

Strana 77 od 128

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, Rio Tinto otvoriti rudnik litijuma u dolini Jadra?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner