Početna strana > Debate
Debate
Kosovo i Metohija

Da li je srpska vlada jednim malim festivalom zvanično prihvatila Ahtisarijev plan?

Janja Gaćeša   
sreda, 11. januar 2012.

Srbi iz centralnog dela Kosova i Metohije se nadaju da je Ministarstvo kulture izmanipulisano, od pojedinih Srba koji rade u Domu kulture, koji se, ponoviću, finansira iz srpskog budžeta.

 
Istina i pomirenje na ex-YU prostorima

Dnevnici Ratka Mladića

Dokumenti   
utorak, 10. avgust 2010.

Ratko Mladić je podneo ostavku 27. novembra, 14 dana posle susreta sa patrijarhom Pavlom, ali ne može se tvrditi da je to učinio pod njegovim uticajem. U stvari nije jasno da li je Mladić dobrovoljno odlučio da ode jer u odluci o svom povlačenju on piše:

 
Sudbina dejtonske BiH i Republika Srpska

Postizborna kampanja u Republici Srpskoj

Nenad Kecmanović   
utorak, 18. novembar 2014.

Da li je nervozu izazvalo sumnjivo dugo brojanje u CIK-u ili želja za promenom vlasti bila veća kod visokog predstavnika Valentina Incka nego u narodu? Da li se radi o ljutnji poraženih zato što su bili uvereni u pobedu, ili o nezadovoljstvu pobednika što nisu dobili i člana Predsedništva?

 
Kuda ide Srbija

Sever–severozapad

Bogdana Koljević   
petak, 29. jul 2011.

Dokle god postoji nekoliko miliona Srba koji su svesni da je Kosovska Mitrovica danas Beograd i Niš i Novi Sad i da se cela Srbija i ceo srpski narod danas brani na Kosovu dotle je izlaz iz jako teške situacije ipak moguće pronaći.

 
Crkva i politika

Evropska unija – hrišćanski klub ili zajednica građana

Dragan Bisenić   
nedelja, 22. novembar 2009.

Većina stanovništva, naime, već je u starim zemljama članicama, njih 15 sasvim labavo povezana sa svojim religioznim zajednicama. Brojčano, to je ipak još uvek snažna katolička zajednica.

 
Kosovo i Metohija

Dvojno državljanstvo iz očaja ili drugih motiva

Radoman Jović   
subota, 10. decembar 2011.

Akcija potpisivanja peticije za dobijanje državljanstva Ruske Federacije proširila se na celu teritoriju KiM. Prema izjavi njenog inicijatora, već je prikupljeno više od 50.000 potpisa, a početkom novembra ruskoj ambasadi predat je spisak sa 21.733 zahteva.

 
Crkva i politika

Pogrebno slovo Patrijarhu Pavlu

Mitropolit Amfilohije   
subota, 21. novembar 2009.

Svojim nesebičnim i nenametljivim življenjem među nama, više nego li svojim riječima, ovaj Sveti Starac i cjelosni Čovjek Crkve Božje Hristove, probudio je evo ovih dana skrivenu dobrotu, čovječnost i bogoljublje i bratoljublje u hiljadama duša.

 
Kosovo i Metohija

Kako sam i zašto išao na barikade?

Božidar Maslać   
petak, 02. decembar 2011.

U Rudinama se nalazi barikada sa velikim krstom koja je prohodna. Pored su postavljeni šatori i jedan poluzavršen lokal u kome je peć na drva i gde se dežurni na barikadama odmaraju. Spavaju na paletama, a tu se nalaze i klupe sa stolovima.

 
Istina i pomirenje na ex-YU prostorima

Mazanje očiju

Stefan Karganović   
četvrtak, 22. jul 2010.

Iznuđena promena u ravnodušnom stavu Haškog tribunala i njegovih lokalnih pomagača u strukturama bivših jugoslovenskih republika počela se događati tek od nedavno, u prvoj polovini ove godine. To je usledilo posle žučne javne rasprave u vezi sa Deklaracijom o Srebrenici.

 
Sudbina dejtonske BiH i Republika Srpska

Hoće li i međunarodna zajednica u BiH priznati izborni poraz?

Nino Raspudić   
ponedeljak, 20. oktobar 2014.

Ako "stranci" i dalje budu istrajavali na staroj paradigmi, što im preostaje? Miljenici na političkoj i stranačkoj sceni su im na demokratskim izborima uglavnom poraženi, projekti propali. No, ako ne može kroz institucije, može izvaninstitucionalno, dakle putem rušenja nemiljeničke vlasti kroz prosvjede.

 
Kuda ide Srbija

Srbija peva nad ambisom

Marinko M. Vučinić   
sreda, 03. avgust 2011.

Sudeći po našim medijima, ništa se dramatično na severu Kosova i Metohije ne dešava, naprotiv zabava se odvija nesmanjenim tokom. Zato se i moramo zapitati da li je moguće da smo do te mere otupeli, izgubili osećaj solidarnosti i osećaj pripadnosti nacionalnoj zajednici.

 
Crkva i politika

Odlazak Patrijarha

Nikola Tanasić   
nedelja, 22. novembar 2009.

Sahrana patrijarha pokazala je drugo lice srpskog naroda, koji, iako je siromašan i ogorčen, „daleko od Evrope“, zna da se ponaša, ne samo pristojno i uljudno već uzvišeno i dostojanstveno, kada situacija to zaista nalaže, i kada se za to zauzmu pravi autoriteti.

 
Kosovo i Metohija

Ljudska prava, srpska vlast i "međunarodna zajednica"

Janja Gaćeša   
sreda, 28. decembar 2011.

Srbi sa Kosova i Metohije su već decenijama samo reč na tom ''starom dokumentu“ i, kako stvari trenutno stoje, počev od sopstvene države Srbije pa do svih međunarodnih institucija, biće na tom dokumentu još dugo, tražeći ljudska prava.

 
Istina i pomirenje na ex-YU prostorima

Pošto smo prodati?

Dragoslav Pavkov   
subota, 07. avgust 2010.

Ovaj tekst nije nikakva analiza, već sećanje iz prve ruke. Ne nudim komentar ni rešenje iz prostog razloga jer ih nemam. Ko su i odakle su ljudi koji su nam pomagali da odbranimo Krajinu, ko ih je i sa kojim naređenjima poslao – mislio sam da znam, ali ne znam.

 
Sudbina dejtonske BiH i Republika Srpska

Izbori u Srpskoj – skoro (ne)rešen slučaj

Slobodan Durmanović   
sreda, 29. oktobar 2014.

Dakle, kada se uporede rezultati sa prošlih i sadašnjih opštih izbora, SNSD jeste značajno pao, ali ne toliko da izgubi vlast, a SDS jeste malo porastao, ali nedovoljno da bude stožer nove vlasti u Srpskoj. 

 
Istina i pomirenje na ex-YU prostorima

Ekstradicione muke Srbije

Stefan Karganović   
petak, 30. jul 2010.

Izručenje Srbiji vrućeg krompira koji se zove Ejup Ganić poslednja je neugodnost koju su srpske vlasti zaista želele da dožive u Beogradu. Za njih, njegovo izručenje bilo bi katastrofa jer tada ne bi imali drugog izbora, osim da mu sude.

 
Sudbina dejtonske BiH i Republika Srpska

Neki novi "Srbi" u Sarajevu?!

Nenad Kecmanović   
sreda, 05. novembar 2014.

Ključ svih pomenutih „slučajeva“ jeste izborna baza, koja je u nacionalno duboko  podijeljenim društvima kao što je BiH naprosto nacionalno strukturisana. Uvođenje konstitutivnosti sva tri naroda u cijeloj BiH, pod svojevremenim pritiscima iz Sarajeva i Brisela, imalo bi smisla samo pod uslovom da su i relativno ravnomjerno distribuirani na cijeloj teritoriji zemlje.

 
Kuda ide Srbija

Šta nam rade Britanci?

Veljko Đurić Mišina   
petak, 22. jul 2011.

Velika Britanija imala je znatnog udela u pripremanju južnoslovenske države proglašene 1. decembra 1918. godine. U toj državi više su obraćali pažnju na Hrvate i Zagreb nego na Srbe i Beograd. To je kulminiralo avgusta 1939. pritiskom na kneza Pavla Karađorđevića da stvori Banovinu Hrvatsku.

 
Crkva i politika

Klerikalizacija društva ili odjeci klirofobije?

Nikola Knežević   
petak, 20. novembar 2009.

Pojedinim glasovima iz neoliberalnog miljea, koji već duže vreme pokušavaju da ubede javnost da se u Srbiji događa klerikalizacija društva, treba da bude jasno da je u pitanju proces revitalizacije religioznosti i duhovne svesti našeg naroda.

 
Kosovo i Metohija

''Zona pod video nadzorom'' iliti kosovsko-metohijski rijaliti šou

Janja Gaćeša   
petak, 02. decembar 2011.
Deo kosovsko-metohijskih Srba koji ostane u kući Velikog brata verovatno će iz nje polako odlaziti ali se pitaju: da li oni koji su ih u tu kuću zatvorili znaju da na kraju tog rijalitija neko mora da pobedi?
 
<< Prva < Prethodna 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 Sledeća > Poslednja >>

Strana 71 od 128

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, Rio Tinto otvoriti rudnik litijuma u dolini Jadra?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner