субота, 05. април 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Дебате
Судбина дејтонске БиХ и Република Српска

Хашки трибунал као оличење правосудне неистине

Милан Благојевић   
уторак, 26. март 2019.

Наша правна наука и струка до сада је мало, боље рећи готово ништа, учинила да домаћој јавности објасни суштину противправности којима су прибјегавали тужилац и судећа вијећа Трибунала у Хагу у бројним предметима против лица српске националности, па тако и у предмету против др Радована Караџића, како би их осудили.

 
Црква и политика

Ускршња посланица 2014.

Станислав Хочевар   
субота, 19. април 2014.

Славље Ускрса нам, наиме, говори да је Исус из Назарета, дакле и Бог и Човек, својом јединственом муком, смрћу и ускрснућем човечанству отворио и прозоре и врата! Он нам је учинио доступном бесконачност стварности!

 
Истина и помирење на ex-YU просторима

Хрватски шовинизам или у Хрватској ништа ново

Војислав М. Станојчић   
недеља, 03. фебруар 2013.

Већина грађана Хрватске на референдуму се изјаснила за приступање ЕУ, којој би требало да се поштују закони, па тако и они о националним мањинама. Очигледно је да и међу будућим “Еуропејцима” има противника одредбе, по којима би и Србима требало омогућити да остварују своја права.

 
Судбина дејтонске БиХ и Република Српска

БиХ, НАТО и Србија - где води Вучићево "разграничење" на КиМ?

Слободан Дурмановић   
субота, 23. фебруар 2019.

Да ли ће Вучић "разграничењем" на КиМ "обезбедити" стабилну будућу позицију РС унутар БиХ или ће тиме пре отворити простор свима онима који слабљење садашње уставне позиције РС виде као кључни услов за изградњу "функционалне БиХ"?

 
Црква и политика

Васкршња посланица СПЦ

Патријарх Иринеј   
субота, 19. април 2014.

Посебно поздрављамо нашу страдалну браћу и сестре на Косову и Метохији који, иако у оковима неслободе, обесправљености и дискриминације, данас са нама славе победу Добра над злом, Живота над смрћу, Христа Васкрслога над демонским силама таме.

 
Истина и помирење на ex-YU просторима

Двадесет година од некажњеног злочина над Србима у Скеланима

Слободан Дурмановић   
понедељак, 21. јануар 2013.

Миленија Митровић је 16. јануара била заробљена у свом дворишту са још шест чланова своје фамилије. Њеног супруга Радивоја злочинци су заклали. “ Заробили су нас и тукли водећи према селу Пољак. Ту су ме натерали да носим врећу опљачкане пшенице до 20 километара удаљеног села Карачићи.

 
Судбина дејтонске БиХ и Република Српска

Додик и Република Српска између Беча и Вучића

Стеван Гајић   
среда, 06. фебруар 2019.

Додик је одлучио да не буде (више) део "разграничења" и лажног компромиса чији резултат може само да буде стратешки пораз српске стране, и на Косову и у БиХ. Запад је схватио да је Додик променио позицију и зато је покренуо нови талас притисака на њега и на институције Републике Српске. 

 
Куда иде Србија

Гологузија и дипломатија

Миланко Шеклер   
среда, 05. фебруар 2014.

Питам се ко ли је успоставио ове нове критеријуме за рад у министаству спољних послова? Да те напрасно нове критеријуме за избор идеалних кандидаткиња за српску дипломатију није дао неко ко је због истих тих нових високих стандарда отпустио и сопствену жену.

 
Истина и помирење на ex-YU просторима

Београд-Хаг-Москва, или зашто није било руског вета

Дејан Мировић   
понедељак, 14. јануар 2013.

Чуркин је посебно био оштар када се радило о случајевима Шешељ, Младић, Караџић и Хаџић. На пример, Чуркин је говорио о случају Шешељ који по њему изазива крајње негативне реакције због тога што се оптужени већ девет година налази у притвору а нема још увек чак ни пресуде у првостепеном поступку.

 
Судбина дејтонске БиХ и Република Српска

Како на најбољи начин сачувати име Републике Српске

Милан Благојевић   
четвртак, 07. фебруар 2019.

Република Српска би, због упорног и континуираног непријатељства према њеном имену, а тиме и према самој њеној егзистенцији, требало што хитније да заштити свој назив нормама свог Кривичног законика, као што тим истим нормама треба да заштити и своје уставне надлежности од њиховог неовлашћеног преношења

 

 
Косово и Метохија

Шта се подразумева под „нормализацијом односа са Косовом“ и да ли је можда боље бити "ненормалан"

Никола Танасић   
уторак, 19. септембар 2017.

И док смо били у стању да сами себи прописујемо шта је нормално, а шта није, били смо у стању и да напредујемо, да растемо, да се развијамо. И ако хоћемо опет да будемо неко и нешто, прво што треба да урадимо јесте да одбацимо сваки диктат нормалности који нам се намеће са стране. И да се не осврћемо на оне који мисле да нисмо нормални.

 
Куда иде Србија

Србија у марту 2014. године

Никола Н. Живковић   
петак, 14. март 2014.

Човека је просто стид да је грађанин такве државе, где се америчкој амбасади додељује земљиште на најелитнијем месту у главном граду Србије, на Дедињу. Реч је о држави која нас је не само бомбардовала пуних 78 дана, већ која нам је одузела најбољи део наше територије и која нам је и данас, године 2014, најнемилосрдији непријатељ.

 
Србија и Црна Гора

Зашто Срби не прихватају независну државу „Црну Гору“ као своју

Радомир Радевић   
среда, 10. фебруар 2010.

Црногорска политичка и интелектуална елита остала и даље не прихвата да неко може, смије и треба да се изјасни као Србин, и да у исто вријеме ужива сва грађанска права гарантована Уставом и међународним уговорима.

 
Косово и Метохија

Вучић припрема терен за "коначно решење Косова", у складу са планом од седам тачака немачког Бундестага из 2012.

Никита Бондарјев   
недеља, 13. август 2017.

Централна теза српског председника гласи: проблем Косова може решавати само човек који има „главу врућу од сталног размишљања, срце које је хладно на претеране емоције, и руке упрљане компромисима“. У улози носиоца свих тих јединствених квалитета Вучић неизоставно види само себе.

 
Куда иде Србија

Ко су они, а ко смо ми?

Миланко Шеклер   
уторак, 04. март 2014.

Зато народ, који у оваквим преломним и судбоносним тренуцима нема своје богом дане великане, неупитне и родољубиве, велике и часне умове и духове, не може се ничему добром надати! А такви, који су нам у тим ужасним временима преко потребни, веома су ретки, али вредни!

 
Србија и Црна Гора

Искушења блискости и јаких емоција

Филип Вујановић   
четвртак, 04. фебруар 2010.

Не треба заборавити да је Косово признато осам мјесеци након проглашења независности. Коме би користило да Црна Гора доведе у питање своје интеграционе и укупне интересе, који би свакако били угрожени одлагањем ове одлуке.

 
Косово и Метохија

Милошевићев апарат смрти приредио је "косовску Олују"

Вук Драшковић   
понедељак, 07. август 2017.

Суверенитет Србије над Косовом постоји само у преамбули њеног устава. Робујући тој норми изван стварности, држава трпи само огромне губитке, и политичке, и развојне, и демократске, и демографске и новчане. Прихватимо и признајмо косовску стварност.

 
Црква и политика

Наш геополитички положај никад није био удобан, а данас је трагичан

Епископ Иринеј   
недеља, 05. јануар 2014.

Системи власти у читавом данашњем свету веома су слични: парламентарне демократије са мање или више наглашеном улогом председника. Уз њих су мултинационалне компаније и медијски конгломерати који конструишу стварност.

 
Србија и Црна Гора

Говор у Бијелом Пољу - саборност и светост

Вук Јеремић   
недеља, 31. јануар 2010.

Србија и Црна Гора увек су кроз историју корачале заједно. Никада нисмо били завађени, и не смемо никада бити. Сетимо се да су данас, као и у Савино време, односи у свету променљиви, а да оно што је вечно је наше братство.

 
Косово и Метохија

Србија је на пола пута до признања "Косова" - Вучић је управо закорачио и другом половином

Зоран Ивошевић   
среда, 02. август 2017.
Бриселски разговори су отпочели пре Вучићевог уласка у Владу, а после његовог уласка Република Србија и самозвана држава Косово закључили су 19.04.2013. уз посредовање ЕУ, Бриселски споразум чији је званични назив - Први споразум о принципима који регулишу нормализацију односа. Овај споразум је неуставан, јер је српска страна пристала да се у њеној јужној покрајини органи локалне самоуправе, локални избори, полиција и правосудне власти не уређују законима Србије, како предвиђа њен Устав, него законима сурогат државе Косова. Тако је отворен и процес дезинтеграције Србије као јединствене и недељиве државе
 
<< Прва < Претходна 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 Следећа > Последња >>

Страна 37 од 128

Анкета

Да ли мислите да ће у 2025. години бити одржани ванредни парламентарни избори?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер