Početna strana > Rubrike
Rubrike
Komentar dana

Srpski sportisti i trodnevni talas "moralne panike" na društvenim mrežama

Dragana Kanjevac   
petak, 16. avgust 2024.

Srećom pa ljudima ne treba dopuštenje pametnijih sugrađana da bi slavili sa sportistima, noseći na ramenima decu koja mašu zastavicama Srbiije. I da, svi zajedno, pevaju šta im je srcu drago

 
Ekonomska politika

Električni automobili - skupa i ne baš toliko „ekološka“ igračka

Miroslav N. Jovanović   
utorak, 28. maj 2024.

Takozvana nova „zelena ekonomija“ koja navodno ne zagađuje okolinu postala je hit tema u žučnim raspravama u politici, investicijama i proizvodnji. Razvijene zemlje se utrkuju u tome koja će da prednjači u sprovođenju takve politike. Međutim, u takvim usmerenjima još uvek ima mnogo nepoznanica i nejasnoća. Pogledajmo samo na nekoliko koje su povezane sa mogućim velikim prelaskom na novu vrstu automobila na električni pogon i posledice koje sve to može da ima na potrošače, zaposlenost, okolinu i na celokupnu ekonomiju.

 
Dokumenti

Apel za očuvanje statusa Univerziteta u Prištini sa privremenim sedištem u Kosovskoj Mitrovici - Nismo „paralelna institucija“, već deo sistema države Srbije

Dokumenti   
ponedeljak, 12. februar 2024.

Stavljamo na raspolaganje sopstvene intelektualne i ljudske kapacitete, kako bi, dobroj veri, u dijalogu sa nadležnim organima, iznašli najprihvatljiviji način ostvarivanja obrazovne i naučne delatnosti Univerziteta u uslovima sistematskog nasilja albanskih vlasti u Prištini, i dali doprinos rešavanju svih drugih pitanja koja smo istakli u ovom dokumentu.

 
Wikileaks na NSPM

Pregled rezultata sprovođenja Akcionog plana Haškog tribunala - oktobar 2006

Vikiliks   
utorak, 18. januar 2011.

Inicijativa u ovom pravcu je pokrenuta i jedan sastanak je održan. Prema Ljajiću, postoje dokazi da bosanske bezbednosne agencije i BIA sarađuju na poslovima nadgledanja.

 
Granice multikulturalizma

U odbranu Gerta Vildersa - svako zaslužuje slobodu da uvredi

Majkl K. Mojnihen   
sreda, 30. april 2008.

Vilders, čija Partija slobode ima samo pet poslanika u holandskom parlamentu, sada je svoju mržnju prema islamu pretočio u desetominutni film pod naslovom “Fitna”.

 
Prenosimo

Najopasnija stvar je kada potcenite protivnika. Rusija je sve samo ne slaba, treba ozbiljno shvatiti Putinov govor o „crvenim linijama“

Viceadmiral Kaj-Ahim Šenbah   
utorak, 15. oktobar 2024.

Rat u Evropi je moguć, a ponovno naoružavanje i opasno nepoverenje na našem kontinentu, koje je izgledalo kao da je prevaziđeno, vraća se sa osvetom, ekskluzivno za RT Balkan opominje Kaj-Ahim Šenbah


Govoreći na Institutu za odbrambene studije i analize Manohar Parikar u Indiji 22. januara 2022, nemački viceadmiral Kaj-Ahim Šenbah, tada zapovednik Mornarice, usudio se da kaže kako Putin "verovatno zaslužuje poštovanje". Nazvao je Rusiju starom i važnom zemljom, dodavši da se "treba pozabaviti ruskim akcijama u Ukrajini", ali i da je za Kijev "poluostrvo Krim nestalo: Nikada se neće vratiti — to je činjenica."

Visoki NATO oficir, mesec dana pre izbijanja sukoba na istoku Evrope, zbog toga je postao prva žrtva evropske posvećenosti ratu. Povukao se sa funkcije 24 sata nakon govora u Indiji. Prethodno se nemačka vlada ogradila od Šenbahovih komentara, a u tu subotu uveče, nešto ranije, ukrajinsko Ministarstvo spoljnih poslova saopštilo je da je pozvalo nemačku ambasadorku Anku Feldhuzen da istakne "kategoričku neprihvatljivost" Šenbahovih komentara.

Viceadmiral Kaj-Ahim Šenbah nakon penzionisanja se nije obraćao preko zapadnih mejnstrim medija. Poziv za razgovor iz Beograda je, ipak, prihvatio.

Pitamo ga na početku razgovora: Da li biste danas izgovorili ono što ste rekli u Indiji u januaru 2022?

Da, apsolutno. Osim toga, stvari koje sam rekao u Indiji takođe su već izrečene pre izbijanja rata. Iako je to bio tročasovni događaj, ceo spor je bio u dve-tri rečenice izvučene iz konteksta. Podmetnuto mi je i otpustili su me iz mornarice.

Rekao sam tada, i još uvek verujem u to, da države treba da tretiraju jedne druge kao jednake. A šef države zaslužuje poštovanje i ako se ne slažete sa njegovim stavovima. U to vreme to se odnosilo na Vladimira Putina, ne kao osobu, već kao predsednika Ruske Federacije.

Drugo što sam rekao je da nisam mislio da će Ruska Federacija dobrovoljno vratiti poluostrvo Krim Ukrajini. Ukratko, rečeno  je, "Krim je otišao i neće se vratiti". Nisam izrazio podršku ovom stavu, već sam samo dao svoju političku ocenu ovog teritorijalnog pitanja. Sada su svi događaji pokazali da sam u pravu.

Ponovo se od jednog broja političara čuje da je Rusija slaba a da su Putinove crvene linije fikcija i da ne  postoje?

Najopasnija stvar koju možete da uradite u ovoj situaciji je da potcenite svog protivnika, da ga "verbalno nadgovorite" ili da zaista smatrate da su njegovi napori u naoružanju zanemarljivi. Za to ne morate citirati Klauzevica, velikog pruskog stratega. Ipak, u nedavnoj prošlosti čuo sam mnoge takozvane vrhunske političke i vojne predstavnike da govore upravo to. Smatram da je to politička i vojna glupost.

Ruska Federacija je sve, samo ne slaba, i tu ne mislim samo na nuklearno naoružanje Moskve. Čak i ako nas neke taktike ruske vojske i operacije moskovskog ministarstva odbrane na istoku Ukrajine povremeno nateraju da se mrštimo, Ukrajina se suočava sa nadmoćnim protivnikom.

A crvene linije Kremlja?

Procenjivati  citirane "crvene linije" ruskog predsednika kao nepostojeće je takođe nepromišljenost i igra političke budalaštine. Ove pretnje Vladimira Putina su deo političke komunikacije, uključujući i internu komunikaciju.

Ako Zapad veruje da jednostavno može da pravi korak za drugim samo zato što je Moskva ostavila bez reakcija prelazak ranije definisane crvene linije bez odgovora, nije ozbiljno upravljanje konfliktom, a kamoli strateški instinkt. U jednom trenutku, luk će biti preopterećen i eskalacija rata će se proširiti na države koje ranije nisu bile uključene. Tada će biti prekasno za debatu o eventualno pogrešno protumačenim crvenim linijama. Cilj nacija, posebno UN, mora biti mir, a ne kako postepeno eskalirati rat bez probijanja brane. 

Šta je pokazala ukrajinska tragedija i gde je u tom ratu izgubljen vojnički rezon?

Mislim da nisam jedini koji priznaje da se rat mogao izbeći. Takođe mislim da Ruska Federacija nije sebi učinila nikakvu uslugu ovim oružanim sukobom. Sve strane gube, a veliki pobednik je Kina.

Ova tragedija pokazuje da su ljudi nakon završetka Hladnog rata pogrešno procenili dešavanja u zemljama.

Ko je i kako pogrešio?

Zapad je napravio grešku što nije ispravno protumačio i iskoristio ispruženu ruku Rusije. Umesto toga je usledilo proširenje NATO-a, uz korišćenje tadašnje slabosti Moskve.

To je bila propuštena prilika, ne toliko za prijateljstvo, koliko za strateško partnerstvo sa Rusijom, posebno protiv rastuće nove svetske sile Kine.

Kako gledate ponašanje Rusije?

Rusija, s druge strane, nije iskoristila demokratsko restrukturiranje svoje zemlje i ogromna sredstva i potencijal koji je oslobođen u tom procesu da razvije političku i ekonomsku protivtežu Zapadu, ali i Pekingu,  iako se, uz malo političkog i istorijskog znanja, može razumeti zašto se Rusija tako pozicionirala.

Da li je veliki rat u Evropi danas nemoguć?

Rat u Evropi je moguć, a ponovno naoružavanje i opasno nepoverenje na našem kontinentu, koje je izgledalo kao da je prevaziđeno, vraća se sa osvetom.

Kako može da se završi ova noćna mora i šta svi  akteri sukoba treba da urade da  se rat okonča?

Primarni cilj mora biti postizanje prekida vatre. Naravno, ovo nije velika spoznaja. Da bi se to postiglo, obe strane, Ukrajina i Rusija, u idealnom slučaju moraju unapred da imenuju zajedničkog pregovarača kome obe strane veruju. Prema mom mišljenju, to isključuje neku zapadnu naciju, ili čak i Kinu. Možda se takav partner može naći na Globalnom jugu. Međutim, obe strane takođe moraju biti spremne da vode pregovore bez preduslova. Mora se uspostaviti praćenje (front) linije sa predstavnicima obe zaraćene strane i UN (a možda i OEBS), a duž linije kontakta mora biti uspostavljena zona bez oružja. Nakon toga, pregovori o novom mirovnom poretku moraju da se odvijaju na neutralnim lokacijama.

Kristina Lalić Spirković

(RT)

 
Komentar dana

Vučićeva tvrdnja da je „proglašenje okupacije KiM priznanje da je to teritorija druge države“ je ne samo pravno neutemeljena, već i pokvarena

Milan Blagojević   
petak, 13. septembar 2024.

Bombardovanje SR Jugoslavije 1999. godine od strane NATO-a bilo je flagrantni vid agresije i rata, što se završilo okupacijom Kosmeta kao dela teritorije Republike Srbije. Dakle, radilo se i radi se o ratnoj okupaciji, čiji ratni karakter samo pojačava činjenica da je NATO sve to učinio bez odobrenja Saveta bezbednosti UN

 
Ekonomska politika

Mesto Beograda na novom „Putu svile“ - kineske kompanije i investicije glavni generator sadašnjeg srpskog industrijskog rasta

Goran Nikolić   
sreda, 08. maj 2024.

Diverzifikacija stranih, mahom „greenfield“ investicija, povezano i sa praktičnom stagnacijom u evrozoni od 2020, donela je nesumnjivu korist srpskoj industriji. Upravo su ulaganja kineskih firmi dominantno generisala dinamičan rast domaće industrijske proizvodnje. Saradnja sa zemljom koja ima višak slobodnih sredstava i kompanije koje posluju na visokom tehnološkom nivou, te su posledično sposobne da produkuju globalno konkurentan izvoz, bez sumnje je dobitna kombinacija. Zdrav, i čini se održiv rast srpske industrije, koji od početka 2020. znatno nadmašuje onaj koji ostvaruje većina evropskih država, može se dobrim delom povezati sa povećanim angažmanom kineskog kapitala u našoj zemlji. Sa rastućom prisutnošću firmi iz Kine u Srbiji usko je povezan i porast domaćeg izvoza, ne samo u tu državu.

 
Dokumenti

Finalni predlog rezolucije Evropskog parlamenta o izborima u Srbiji

Dokumenti   
sreda, 07. februar 2024.

Oštro osuđujemo nepotkrepljenje tvrdnje srpskih vlasti da su države članice EU bile umešane u organizovanje postizbornih protesta; žalimo što su protesti iskorišćeni kao povod za širenje anti-EU narativa u medijima bliskim vladajućoj stranci

 
Wikileaks na NSPM

Belgrade – Serbian government hunting for Mladic

Wikileaks   
ponedeljak, 03. januar 2011.

ICTY Belgrade Office Head Deyan Mihov told us May 5 that he believed that the search for Mladic was very active. The current government was engaged with ICTY, a “big change compared to the past.”

 
Kolumne Slobodana Antonića

Pogrešno je praviti se da se prošlog četvrtka u Generalnoj skupštini UN „ništa važno nije desilo“

Slobodan Antonić   
ponedeljak, 03. jun 2024.

Kada je reč o RS, svođenje ratnih događanja u Srebrenici na "tri dana jula '95." i "činjenicu da su Srbi počinili genocid", ima za cilj jedino da se pripremi i prizove osveta. Ne treba niko da misli da se to ne vidi i da to tamo može da prođe bez otpora.

 
Kulturna politika

Jezik kao plen. O rodnim zakonima, jezičkoj policiji i danima "neslovenske nepismenosti""

Nikola Tanasić   
nedelja, 26. maj 2024.

Umesto naroda koji dvanaest vekova kasnije svedoči ravnoapostolski podvig solunske braće i čuva njihovu baštinu, hoće od nas da naprave – Hrvate. Hrvate, koji nas duže od decenije zabavljaju apsurdnim kovanicama i imenicama ženskog roda po uzoru na germanske mentore. Hrvate, koji umesto Dana slovenske pismenosti i kulture slave Dan hrvatske glagoljice i glagoljaštva. I koji su "svoju", "hrvatsku" glagoljicu iskorenili i zaboravili jednako temeljno kao "tuđu", "srpsku" ćirilicu

 
Kolumne Đorđa Vukadinovića

Da li ćemo po prvi put od dolaska Vučića na vlast imati jedne neizvesne izbore

Đorđe Vukadinović   
nedelja, 11. jun 2023.

Opozicija ima loptu na penalu, i dilemu da li da šutira u pravcu vanrednih izbora ili vanredne građanske neposlušnosti. Ali uopšte nije nemoguće da će, iz ovih ili onih razloga, na kraju pogoditi korner zastavicu ili loptu šutnuti preko prečke

 
Politički leksikon

Mahmud Ahmadinedžad - pravi persijski Spartanac

Miodrag Zarković   
četvrtak, 20. avgust 2009.

Najveći protivnici Ahmadinedžada su luksuz, Izrael i Amerika. Sa Vašingtonom bi verovatno našao zajednički jezik, da nije Izraela. Sa Izraelom bi možda i mogao da sarađuje na nekom nivou, kada bi Jerusalim ispunio minimum zahteva Palestinaca. Ali, protiv luksuza – nema kompromisa.

 
Savremeni svet

Trampova pobeda nije kraj srpskih problema u odnosima sa SAD, ali lakše će da se diše

Srđa Trifković   
sreda, 06. novembar 2024.

Donald Tramp je pobedio daleko ubedljivije nego što je iko očekivao.

 
Politički život

Veleposlanica Jelena Milić i Zagreb vole se javno ili još jedan sunovrat srpske diplomatije

Marinko M. Vučinić   
četvrtak, 10. oktobar 2024.

Teško shvatljiva i neprihvatljiva činjenica da Jelena Milić nije bila prisutna na svečanom otvaranju Srpskog kulturnog Centra „Josif Runjanin“ u Glini.

 
Kolumne Slobodana Antonića

"Vojvodino stara, zar ti nemaš stida"

Slobodan Antonić   
sreda, 15. maj 2024.

Dakle, "tradicionalna zastava AP Vojvodine" jeste autentična, istorijska zastava Vojvodovine Srpske iz 1848, ona je zbilja naša i nije nikakva "naprednjačka izmišljotina". Branimo je i volimo koliko god to možemo, makar dotle dok postoji ovakva pokrajina Vojvodina kakva je danas.

 
Kulturna politika

Predstava „Knjiga o Milutinu“ – katarza i izlazak iz mraka autošovinizma

Marinko M. Vučinić   
subota, 23. mart 2024.

I danas se često dešava da se u raspravama građanistički orijentisanih ideologa Druge Srbije o „malignom uticaju velikosrpskog nacionalizma“ ova knjiga navodi kao jedan od „glavnih izvorišta srpskog ekskluzivizma, mitomanije i samo- viktimizacije“

 
Kolumne Đorđa Vukadinovića

Milo ode – NATO osta

Đorđe Vukadinović   
četvrtak, 13. april 2023.

Da se ne lažemo. Zemlja i narod koji nisu u stanju da jasno i glasno odbiju sramni ultimatum u vidu tzv. „nemačko-francuskog sporazuma o normalizaciji sa Kosovom“, zaista teško da može od bilo koga bilo šta da traži i očekuje

 
Politički leksikon

Moamer el Gadafi - Državnik kojeg je "školovala" Sahara

Miodrag Zarković   
sreda, 29. jul 2009.

Po tome kako upravlja Libijom – u kojoj, uzgred budi rečeno, već tri decenije zvanično nosi samo protokolarnu titulu "Vođe i lidera revolucije", ali u kojoj nesumnjivo ima apsolutnu vlast – Moamer el Gadafi pomerio je mnoge standarde u rukovođenju državom.

 
<< Prva < Prethodna 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Sledeća > Poslednja >>

Strana 4 od 436

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, Rio Tinto otvoriti rudnik litijuma u dolini Jadra?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner