уторак, 26. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Рубрике
Рубрике
Културна политика

Крај “америчке ере”

Славој Жижек   
недеља, 14. септембар 2008.

“Амерички век” се завршио, закорачили смо у раздобље постојања више центара глобалног капитализма: Сједињене Државе, Европа, Кина, можда Јужна Америка, а свако представља капитализам с специфичним обележјем.

 
Политички живот

Србија међу шљивама, шпијунима и поглављима

Александар Михаиловић   
понедељак, 12. септембар 2016.

 Шта може бити тајна уништене економије без великих производних компанија, можда начин прављења бурека, ћевапчића, ајвара, кулена, пеглане кобасице, дуван чварака, домаће и вина са тартуфима или оклагије и даске, можда су неко ново тајно оружје?

 
Коментар дана

Како нас Прес позива да „цивилизовано предамо Косово“

Александар Костић   
среда, 11. јул 2012.

Желели ми то или не, Косово јесте камен темељац Србије, али и камен који Србија на жалост носи око врата. Ипак, одговор на питање да ли је оно наш завет или проклетство, сигурно не треба да тражимо у оваквим чланцима Преса.

 
Културна политика

Тужни штребери

Јенс Јесен   
недеља, 14. септембар 2008.

Где се изгубила критика и протест младих? Страх пред будућношћу обесхрабрио је целу једну генерацију. Али, треба ли човек да се чуди студентима чије се амбиције своде искључиво на новац и сигурност?

 
Политички живот

Бриселски споразум је акт највеће националне издаје у модерној историји српског народа – ДСС ризикује да због локалних коалиција са СНС нестане са политичке сцене

Марко Јакшић   
четвртак, 08. септембар 2016.

Просто је невероватно да ДСС формира власт, макар и на локалу, са онима који су издали Косово и Метохију, са онима који су покрали изборе, и који на кабадахијски начин, под фантомкама, руше и отимају туђу имовину

 
Коментар дана

Уругвајски експеримент

Александар Костић   
четвртак, 19. јул 2012.

Идеја водиља уругвајског закона је да се профит од наркотика отме из руку криминалаца, а о огромној количини новца која кружи у нарко бизнису сведочи и то да у овој земљи, која има само 3,3 милиона становника, грађани на марихуану годишње потроше око 750 милиона долара.

 
Културна политика

„Воли“ – анимирана лекција из човечности

Никола Танасић   
понедељак, 15. септембар 2008.

Ако се пренебрегне класични заплет за један цртаћ, у коме заљубљени робот креће у свемирску авантуру, све остало у овоме филму привлачи далеко више пажње од просечне вечерње забаве за клинце.

 
Савремени свет

Млетачки трговац из Берлина, или о достојанству Грчке

Ивана Петровић Христопулу   
петак, 13. фебруар 2015.

Старогрчко инсистирање на мјери било је плод мудрости, а прелажење границе праве мјере ствари се називало хибрисом. Хибрис се по правилу плаћао пропашћу, и то пропашћу епохалних размјера. Ми смо да нас сви свједоци како Њемачка у Грчкој прелази ту мјеру својим ригорозним инсистирањем на „новцу који јој припада“.

 
Културна политика

О једној глокалној заблуди

Саша Гајић   
понедељак, 15. септембар 2008.
Различитост вредносних перспектива наспрам индивидуалног и културног идентитета што леже у процесу глобализације-глокализације доводи и до различитог вредновања истих појава и процеса.
 
Савремени свет

Стање у Украјини алармантно, САД настављају са агресивном политиком према Русији

Владимир Јевтић   
уторак, 10. фебруар 2015.

Запад упорно затвара очи пред чињеницом да није Русија та која својим снагама убија цивилно становништво на истоку Украјине већ злочине чини војска плаћеника и на силу мобилисаних украјинских младића којој командује Кијев.

 
Економска политика

Приватизација “Јат-а” - интерес државе или “Ербаса”

Младен Ђорђевић   
уторак, 12. август 2008.

Рок за достављање понуда истиче крајем септембра, и ако тендер за “Јат” пропадне, а “Аерофлот”, или нека друга компанија заједно са “Јатом” не преузме и уговор са “Ербасом”, онда ће тај уговор морати да преузме држава Србија као гарант.

 
Савремени свет

О хипокризији салонског либерализма

Владимир Ноцић   
петак, 20. фебруар 2015.

Стога, желим да поставим питање: Убиства у Паризу су трагична, АЛИ зар није и пуцњава у Данској? Зар то није довољно сочан залогај за ове критичаре? Да нису незадовољни помањкањем сензационализма?

 
Преносимо

Хулигани неће управљати Србијом

Борис Тадић   
субота, 16. октобар 2010.

Демократија је најбољи друштвени поредак, али је скупа. Диктатура је, на пример, много јефтинија. Парламентарна дипломатија је скупа, али она има своју важну улогу и без ње се не може ако хоћемо да будемо нормално демократско друштво.

 
Економска политика

Државни капитализам у САД

Момчило Пантелић   
субота, 19. јул 2008.
Аналитичар „Тајмса” налази да је ово што се сада дешава у Америци „чудно за еру у којој је (поготову овде) тржиште светиња а његово регулисање – јерес”.
 
Савремени свет

Валтер Штајнмајер – иако су грађани скептични, Немачка нема избора и мора да се ангажује у Украјини

Милан Динић   
среда, 11. фебруар 2015.

Док су британски и амерички медији ово оценили као покушај Путина да подели Запад, део аналитичара сматра да су битну улогу у организовању таквог састанка играли пре свега Немци.

 
Преносимо

Тео и Вук

Горислав Папић   
среда, 15. септембар 2010.

Резолуција је политичко исходиште мишљења Међународног суда правде. На коме је инсистирала Србија оличена у Јеремићу. И на коме смо изгубили.Поштено колико је и поштен пораз Србије од Турске.

 
Политички живот

Шта је Бајден донео Србији, а шта је Србија поклонила Бајдену

Владимир Кршљанин   
петак, 02. септембар 2016.

По истом шаблону како је Вучића похвалио за Сребреницу и Колинду, Бајден је Тачија похвалио за Старо Грацко, док је обојици поручио да без Брисела неће моћи у ЕУ. Приче о реформама и транспарентности као предуслову за инвестиције, биле су сличне на оба места.

 
Преносимо

Српско-немачки односи

Mилан Mилошевић   
петак, 27. август 2010.
Традиционално, Немачка на Западном Балкану показује јачи интерес за Хрватску, али главни проблем је то што Србија која је прошла кроз транзициону дезиндустријализацију нема шта да понуди на немачком тржишту – нема бренда, јер нема шта да брендира.
 
Политички живот

Влада и "министри" из сенке

Бранислав Ристивојевић   
среда, 24. август 2016.

Слободно може да се каже да ова влада има два тима, резервни, који је Вучић званично саопштио и који управо улази у игру, и први тим, који седи на клупи и чији играчи улазе по потреби. Да ли сам у праву или не показаће средиште будућих расправа у скупштини. 

 
Коментар дана

Повика на Вука, или "Империја узвраћа ударац"

Трифун Ристић   
недеља, 08. јул 2012.

Околности се у Србији брзо мењају, па је Јеремић од изборног адута ДС постао проблем, а његове будуће активности прете да додатно дискредитују ову странку, чији опстанак или неопстанак на власти очигледно зависи само од подршке Запада. 

 
<< Прва < Претходна 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 Следећа > Последња >>

Страна 234 од 436

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер