понедељак, 25. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Рубрике
Рубрике
Преносимо

Кубанска ракетна криза - тринаест дана који су променили свет

Милан Милошевић   
петак, 19. октобар 2012.

Политички односи Фидела Кастра с Москвом, ипак, нису били једноставни. Кастро се залагао за активну подршку револуцијама у целом свету, а противио се мирољубивој коегзистенцији са Западом.

 
Културна политика

Националне пензије: заслужни, полузаслужни и подобни

Јелена Тинска   
уторак, 07. децембар 2010.

Вилимон је доказ да се код нас „праве уметничке вредности" награђују у свим режимима. Она је као „заслужни уметник“ добила атеље од првог, од другог се преселила у још већи атеље, а у овом последњем стекла и националну пензију.

 
Савремени свет

Прва америчка војна база у Израелу

Кјара Клаузи   
субота, 21. октобар 2017.

 Нова америчка база, служиће такође да интегрише израелске и америчке технологије. У априлу, Организација за ракетну одбрану Израела по први пут је обавила серију експеримената у којима се користе америчке компоненте током тестова за пресретање ракета.

 
Културна политика

Идентитетска политика

Милан Дамјанац   
недеља, 05. децембар 2010.

Прича о регионализацији је дневнополитичка, мада не треба занемарити ни притиске које стижу из ЕУ да Србија што пре раздели моћ по регионима, посебно како би добила приступ фондовима. Било како било, регионализација није исто што и децентрализација.

 
Политички живот

Аутопут до Драча и страх од "албанске колонизације"

Никола Танасић   
субота, 14. септембар 2019.

Аутопут има два смера. На нама је да видимо у ком смеру ће њиме ићи саобраћај, и шта ће и ко ће се њиме возити. Како ствари стоје — возиће војници и војна опрема НАТО. Што само показује да није проблем у аутопуту. Проблем је у свему осталом. А највише у српској политици према Космету

 
Коментар дана

Премијерове удворице и његова празна обећања

Војислав М. Станојчић   
уторак, 30. децембар 2014.

Премијерова конференција за медије у суботу, 27. децембра, није представљала никакву прекретницу у његовом начину обраћања јавности. Још једном се састојала се од празних петпарачких фраза о тајкунима од којих је Српска народна странка ослободила Србију, извукла земљу из чељусти разбојника и вратила је грађанима.

 
Економска политика

"Национализација" Металс Банке?

Душан Ковачев   
понедељак, 17. август 2009.

АП Војводина је, дакле, суштински, национализовала најмоћнију финансијску установу Војводине. Овим је новосадски централизам, уз помоћ и сарадњу стручног кадра Г17, приграбио установу коју су стварале најуспешније фирме и привредници Војводине.

 
Савремени свет

Катар у средишту најновије блискоисточне кризе – и какве то има везе са САД, Израелом,Турском и ценом нафте

Александар Радовић   
субота, 07. октобар 2017.

Саудијска Арабија је спремна да отвори копнену границу с Катаром како би омогућила ходочасницима из те земље да неометано, без посебних електронских дозвола, оду у Меку, на хаџилук.

 
Преносимо

Ослобођење Србије од Косова

Исмаил Кадаре   
петак, 25. мај 2012.

Није ни чудо да се сада помиње ослобођење Србије од Косова. Од брига које изазива, од препрека, од гнева, од нарушеног сна. Изван сваке сумње је да би неоклевајуће признање Косова било позитивно. Чак, било би боље да је Србија била прва држава која је учинила тако нешто!

 
Економска политика

Економија ЕУ, пет година уназад

Иван Радак   
петак, 07. август 2009.

Статистика указује да су велике користи од учлањења имале нове чланице, али оно што остаје велики проблем унутар ЕУ јесте неједнакост у развоју, ценовне разлике и пореска оптерећења, као и веома неуједначен стандард живота њених грађана.

 
Економска политика

Рат долара и евра

Небојша Катић   
уторак, 18. октобар 2011.

Слабљење економске моћи Америке, успон Кине, еманципација Европе и појава евра, запретили су да угрозе специјалну позицију долара. Оно што се на светској сцени види, није само криза евра, већ и огорчена борба за будућност долара.

 
Политички живот

Докле ће Вучић и Весић убеђивати грађане Србије да је домаћинска политика када платите нешто двадесет пута скупље од реалне цене?

Небојша Зеленовић   
среда, 18. септембар 2019.

Захтевам од Вас, Александре Вучићу, да образложите грађанима Србије: шта тачно Ви и Весић радите са новцем грађана? Докле ћете убеђивати грађане Србије да је домаћинска политика када платите 20 пута скупље од реалне цене? 

 
Преносимо

Репортажа из Е-луднице

Владимир Кецмановић   
четвртак, 28. фебруар 2013.

Будући да о интелигенцији својих читалаца имају веома лоше мишљење – о чему ће бити речи у неком од наредних бројева – могуће је да захвалница кооперативним ауторима треба да представља сигнал „цењеном публикуму“ како је реч о текстовима које ваља третирати као пријатељске.

 
Економска политика

Раст ПДВ није катастрофа

Бошко Мијатовић   
уторак, 18. август 2009.

Страх Владе од повећања ПДВ је нереалан. То је једнократна мера која дође и прође, људи се брзо навикну на скок цена који носи раст ПДВ, тим пре што код нас већ постоји инфлација. За плате ће да скочи и народ и медији и опозиција и отпор ће бити много већи него за повећање ПДВ.

 
Савремени свет

Саудијска Арабија је спремна да плати Русији за своју безбедност

Леонид Ивашов   
уторак, 17. октобар 2017.

Русија може да делује стабилизујуће, налазећи се у добрим односима и са Ријадом, и са Техераном, којег се Саудијци, рецимо отворено, стварно прибојавају. И не без разлога – у војном смислу, Иран је далеко јачи без обзира на веома моћан и савремен арсенал Саудијске Арабије. Зато је краљ Салман и дошао у Москву, пре свега, не због оружја, већ због безбедности своје земље.

 
Преносимо

Избори у матици

Ненад Кецмановић   
уторак, 05. јун 2012.

Власт у Српској имаће, дакле, подршку оба лидера у Србији: од једног више по политичкој, а са другим више по линији континуитета добре сарадње и личног пријатељства. Оно што није добро ни за једног од њих тројице јесте кохабитација у матици.

 
Политички живот

Храпави камен, тенк испред Маракане - и суштина борбе против Вучића

Димитрије Војнов   
среда, 04. септембар 2019.

Србија је сада већ претворена у онај тенк испред Маракане. Она је олупина која има још само трофејни значај, није ни за саобраћај, није ни за рат. Заварен јој је топ и доведена је да гледа Лигу шампиона. Независно од тога да ли је заиста пре тога била у Вуковару, или није

 
Коментар дана

Србија на прагу 2015 – све већи вожд у све мањој земљи

Емил Влајки   
четвртак, 25. децембар 2014.

Иначе, „нема више недодирљивих“, непрекидно понавља вожд, садашњи Предсједник владе, први међу једнакима, а кога власт, како он тврди, уопће не занима. И стварно, читава Србија је то могла јасно видјети да када је дотични, у више наврата, пролазио кроз шпалире људи, ови су га непрекидно додиривали, њега и његове министре.

 
Културна политика

Шеснаест теза о универзитетском образовању у Србији 2010.

Небојша Васовић   
среда, 24. новембар 2010.

Једини сигуран пут да неки српски универзитет доспе на Шангајску листу међу пет стотина најпрестижнијих светских универзитета води кроз повећање броја објављених чланака на СЦИ и ССЦИ листама.

 
Савремени свет

Референдум о независности дели каталонско друштво, породицу и пријатеље

Росио де Бухан   
субота, 30. септембар 2017.

 Политичари добро знају да једна њихова декларација о независности или праву на одлуку има велики одјек међу њиховим следбеницима. Реч је о спортистима, певачима, глумцима, и особама са великим присуством у медијима

 
<< Прва < Претходна 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 Следећа > Последња >>

Страна 155 од 436

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер