петак, 22. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Рубрике > Савремени свет > Саудијска Арабија је спремна да плати Русији за своју безбедност
Савремени свет

Саудијска Арабија је спремна да плати Русији за своју безбедност

PDF Штампа Ел. пошта
Леонид Ивашов   
уторак, 17. октобар 2017.

Тешко је претпоставити да Саудијска Арабија може да осећа глад за оружјем. Њена финансијска ситуација омогућава јој да удовољи било којем каприцу. Ипак, саудијски краљ лети за Москву где се, између осталог, потписује и уговор вредан три милијарде за испоруку наоружања. Покушајмо да разјаснимо шта говори чињеница овакве погодбе.

Јасно је да је за краљевство, које одавно опстоји на америчком и британском наоружању, исплата три милијарде за руске испоруке више симболички гест, што се не може рећи за наш војно-индустријски комплекс за којег су ови новци суштински ослонац. Стога, иза овог уговора треба гледати, пре свега, геополитички аспект.

Саудијци схватају да их Американци користе искључиво за своје интересе, направивши од Саудијске Арабије свог слугу и хушкајући је час на Иран, час на Сирију, час на Јемен. И краљ Салман би желео малчице независности. Саудијска елита такође. При том, ми одлично знамо, да се сви њихови нафтни долари чувају у америчким банкама. Американци су не једном показали, и после напада на њујоршке небодере, и касније, да су кадри да одмах замрзну рачуне, чим Саудијци почну да се играју самосталности, било у политици или на нафтном тржишту. Сједињене Државе брзо подсећају ко је газда у кући, а ко потрчкало.

Када је Русија била асистент Вашингтона, Саудијци су на нас гледали као на слугу, какви су и они сами, који је можда за један степен нижи, јаднији. Сада се ситуација променила. Русија постаје водећи актер на Великом Блиском истоку, при чему она не иде тамо вођена некаквим материјалним интересима, она је чак спремна да жртвује своје људе зарад стабилизације у том огромном региону. С друге стране, Саудијци виде садашње зближавање Ирана и Русије, а и Турска све више гледа на нашу страну. И пошто се налази у стању полу-рата са Техераном, и у сложеним односима са Анкаром, Ријад почиње да рачуна – ако сутра, не дај Боже, дође до оружане конфликтне ситуације са Ираном, краљевству ће сигурно бити нанет озбиљан пораз. Чак и у рату против Јемена, Саудијска Арабија ништа добро не може да покаже – постоји најамничка армија, инструктори из САД, најновије америчко наоружање, али све то не функционише. У сваком случају, не тако ефикасно као руска војна машина, што је очигледно показала Сирија. Плус нафтни послови – смањење квота експлоатације, када Саудијци одлично схватају да Американци вештачки спуштају светске цене зарад промовисања властитих угљоводоника из шкриљаца.

У таквој ситуацији, Русија треба да исправно води своју спољну политику и за сада све ради зналачки. Главно – ми не хушкамо државу на државу, што нас у повољном смислу, разликује од Сједињених Држава које свуда користе стару британску паролу – завади па владај.

С друге стране, погледајмо какво Саудијци хоће наоружање да добију од Русије, и разлучимо, за какве циљеве. Ријад формира и оријентише своје оружане снаге, у првом реду, на супротстављање Техерану. И ако ми испоручујемо Техерану системе С-300, онда саудијско руководство, уверивши се током јеменског конфликта у слабост комлекса ПВО које поседује, жели да стекне већ следећу генерацију, моћнију и савременију. Главно је да буде боље него оно што има Техеран.

Иранци су су врло добро показали у Сирији, приликом извођења копнених операција, и њихове сувоземне трупе су добро опремљене и одлично обучене. Зато се и наметнуло питање о куповини ракетних система ПВО и пламенобацачких система – Ријад треба нешто да постави наспрам Техерана и на земљи. Ситуација међу државама је веома напета. За сада се то углавном манифестује на територији Јемена, којег желе да контролишу и Иранци, и Саудијци. И прекид дипломатских односа – корак је управо ка рату, а не ка миру. Зато је сваки конфликт бременит ескалацијом. Сигурно, краљ Саудијске Арабије је свестан тога. И у таквој ситуацији, у кога се поуздати? У Американце? Када би се тако нешто десило, Американци би целу ноћ поскакивали од радости што се Арапи и Персијанци туку међусобно. Русија може да делује стабилизујуће, налазећи се у добрим односима и са Ријадом, и са Техераном, којег се Саудијци, рецимо отворено, стварно прибојавају. И не без разлога – у војном смислу, Иран је далеко јачи без обзира на веома моћан и савремен арсенал Саудијске Арабије. Зато је краљ Салман и дошао у Москву, пре свега, не због оружја, већ због безбедности своје земље.

Превео са руског: Небојша Вуковић

Извор: https://vpk-news.ru/articles/39299

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер