понедељак, 25. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Рубрике
Рубрике
Преносимо

Међународни кривични суд за бившу Југославију - допринос правди и помирењу

Теодор Мерон   
понедељак, 19. новембар 2012.

Утицај Међународног суда био је посебно важан у државама насталим на подручју бивше Југославије. Међународни суд је стекао заслужену репутацију независне, правичне и непристрасне институције.

 
Политички живот

Отворено писмо директору РТС Драгану Бујошевићу - Организујте ТВ дуел градоначелника Београда и градоначелника Шапца

Небојша Зеленовић   
петак, 25. октобар 2019.

 Ја сам спреман да у телевизијском дуелу са градоначелником Београда целокупној јавности изнесем комплетну документацију о реконструкцији шабачког трга, до најситнијег детаља. Да ли је градоначелник Београда, а то му је законска обавеза, спреман да учини то исто за Трг Републике

 

 
Коментар дана

“Славимо Београд” уз “лекс специјалис”, или како је премијер доскочио “елити”

Војислав М. Станојчић   
четвртак, 12. март 2015.

У свом отвореном писму извршној власти архитекте потписници упозоравају на штету коју град Београд може имати и наводе низ прекршаја закона, а све у интересу једног страног инвеститора . Није поштован ни Устав а ни више међународних повеља, док је на брзину измењен и Генерални урбанистички план.

 
Културна политика

Дух уметности у доба профита, или савремени „Аска и вук“

Василије Милновић   
среда, 05. јануар 2011.

Да би се умилили вуковима капитализма, макар и овог домаћег – трајно транзиционог, уметници, очигледно, морају да испуне одређене захтеве и испоштују одређене формуле, како би обезбедили довољну количину потребног новца.

 
Политички живот

Српски политички врх се Резолуције 1244 сети само онда када га Руси на то подсете или шта значи кад председник каже да је „мало вероватно“ да ће Београд признати Косово?

Ђорђе Вукадиновић   
петак, 25. октобар 2019.

На питање: „Да ли ће Србија икада признати Косово као равноправну чланицу међународне заједнице?“, Вучић је одговорио да је „то за Србе тешко питање“

 
Коментар дана

У којој мери су САД одговорне за убиство 21 православног копта у Либији?

Горан Вујевић   
среда, 18. фебруар 2015.

Војно-индустријском комплексу САД су потребни непријатељи који ће „натерати“ Америку да се војно ангажује у свету. Амерички непријатељ број 1 била је Ал Каида након рушења зграда Светског трговинског центра. Међутим, не само да је рушење зграда СТЦ-а и удар отетог авиона у Пентагон под велом сумње већ је и читав рат против АЛ Каиде под сумњом.

 
Културна политика

Две деценије као пет векова

Слободан Ракитић   
недеља, 19. децембар 2010.

Поделе су, нажалост, традиционална одлика Срба. И увек су нас скупо коштале. Током деценија и векова те поделе су само продубљивана и добијале су нова политичка својства и облике.

 
Политички живот

Друштво је у кризи, сцена је поларизована, мржња је велика

Ђорђе Вукадиновић   
петак, 18. октобар 2019.

Људи не умеју да цене дијалог, као што не умеју да цене демократију – док је не изгубе. Као што не умеју да цене слободу – док је не изгубе

 
Коментар дана

О Волцеру, Блеру и Кембелу, или како Србија заборавља своје непријатеље

Војислав М. Станојчић   
понедељак, 16. фебруар 2015.

Известан број странаца из земаља чланица НАТО-а, такође је ангажован на сталним и повременим пословима у Влади, министарствима, службама и агенцијама, Војсци и Полицији Србије, чак и Народној банци.

 
Економска политика

Неподношљива лакоћа здравствене солидарности

Зорица Д. Марковић   
субота, 29. август 2009.

Колико домаћих осигураника није добило благовремено терапију, што је за лечење малигних болести најважније, јер су били на незаконитој, комерцијализованој листи чекања и због тога преминули? Ко ће породицама надокнадити губитак најближих?

 
Културна политика

Настићи против САД, или „култура педофилије“

Јована Папан   
субота, 25. децембар 2010.

Подлежући општој параноји, одрасли не штите своју децу, већ пројектују своје страхове на њих. Све радикалније мере предострожности само загорчавају живот људима, а ефекти нових закона су занемарљиви у погледу њихове сврхе – заштите деце.

 
Савремени свет

Смрт антикапиталистичке левице

Слободан Голубовић   
недеља, 26. новембар 2017.

Наш левичар-реконвалесцент, настојећи да се отараси овог чудног осећаја погледао је и у онај малени „пресек два скупа заједничких вредности“, на који се левичари увек позивају када праве непријатне компромисе.  У њему сада није стајало да јеугрожено најминимум људскихправа збо кога су у историји светски буржуји и левичари заиста умели да превазиђу своје разлике, већ нешто сасвим друго: „родно неутрална купатила“, „заступљеност етничких мањина у високобуџетним филмовима“ и „сексуално злостављање у Холивуду“.

 
Преносимо

Коалициона освета историје

Маринко М. Вучинић   
субота, 30. јун 2012.

Борис Тадић је у изборној кампањи неколико пута покретао питање имовине коју он поседује, али није у томе проблем његове кампање, већ је главно питање колика је имовина његове страначке и функционерске свите и политичке клијентеле.

 
Економска политика

„Европско“ задуживање Србије

Дејан Мировић   
уторак, 15. септембар 2009.

Вредност кредита ЕИБ је 250 милиона евра. Ако се детаљније анализирају одредбе кредита, долази се до закључка да је он, у суштини, намењен западним банкама које раде на територији Србије и наплаћују огромне камате српским грађанима и предузећима.

 
Савремени свет

Русија - од нафтног до пшеничног гиганта

Анатолиј Медецки   
четвртак, 23. новембар 2017.

Русија, која је деценијама водећи извозник сирове нафте, сада све више доминира другом критичном глобалном робом – пшеницом.

 
Преносимо

Погрешна политика ЕУ уништиће једну државу за другом

Јоже Менцингер   
уторак, 12. јун 2012.

Ако се на смањење прихода поново реагује смањењем расхода, улазимо у спиралу кретања на доле; све више људи је у све горем положају, све иде низбрдо. Штедња је корисна ако други троше, а ако сви штеде, штедња је катастрофа.

 
Економска политика

Народна банка Србије као експозитура интернационалних банкара

Младен Бањац   
уторак, 01. септембар 2009.

Онај ко руководи државом и фискалном политиком, мора исто тако имати у својим рукама и контролу над емисијом новца и уопште монетарном политиком, јер она је алфа и омега привредног развоја. 

 
Савремени свет

Француска – цивилизација у распадању

Ђулио Меоти   
недеља, 12. новембар 2017.

Након што је прошлог месеца у Марсеју један исламиста убио две француске девојке, коментатор Матје Бок-Кот  написао је, да Француска пролази кроз процес националног и цивилизацијског распадања, којег француске власти прате и ублажавају, без намере да се против њега боре и преокрену га, као да је неизбежан.

 
Културна политика

Звезда из комшилука, или сви Кустини парадокси

Босиљка Медић   
субота, 18. децембар 2010.

Сам Кустурица небројено пута је подвлачио да му је „лакше било остварити признање на нивоу Југославије, него у Сарајеву“, као што му је, након тога, неупоредиво лакше било да стекне светску славу, него да му се та слава на достојан начин призна у Београду.

 
Политички живот

Вучић и навијачи - у све се меша

Цвијетин Миливојевић   
понедељак, 07. октобар 2019.

 Има ту само један мали проблем. Све су власти уназад, макар оне које ја памтим, успевале да, до одређеног тренутка, преко "специјалних представника" на трибинама, контролишу навијачке групе. Али, рекох: само до оног тренутка

 
<< Прва < Претходна 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 Следећа > Последња >>

Страна 153 од 436

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер