петак, 22. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Рубрике > Политички живот > Српски политички врх се Резолуције 1244 сети само онда када га Руси на то подсете или шта значи кад председник каже да је „мало вероватно“ да ће Београд признати Косово?
Политички живот

Српски политички врх се Резолуције 1244 сети само онда када га Руси на то подсете или шта значи кад председник каже да је „мало вероватно“ да ће Београд признати Косово?

PDF Штампа Ел. пошта
Ђорђе Вукадиновић   
петак, 25. октобар 2019.

После неколико термина, када сам говорио о непосредно актуелним стварима, сада имамо једну о којој сам већ овде говорио више пута. И за коју сам се надао да ће бити скинута са дневног реда, ако ништа друго a оно макар након посете руског премијера Медведева, као и свега оног што се дешава са нашим евроинтеграцијама, као и свим оним што се дешава у Европи и свету последњих недеља.

 

Нажалост, није тако.

Реч је, наравно, о Косову и Метохији. И реч је по ко зна који пут о непримереним изјавама наших највиших државних функционера у вези са тим најважнијим националним питањем. (Питање, иначе, иде на адресу председника Владе, Министарства спољних послова и Канцеларије за Косово и Метохију.) Тиче се последње изјаве председника државе бечком „Стандарду“, која је пренета у нашим медијима, а ја га ради прецизности и сигурности да није реч о неком неспоразуму, подметању или погрешном цитирању – чега такође има када је реч о нашим медијима, без обзира на то на којој су страни и за коју политичку опцију навијају – преносим директно са сајта СНС, мада су, у овом случају, и медији објавили потпуно исту формулацију.

Дакле, на сајту Српске напредне странке стоји изјава, односно препричани интервју председника Републике Србије бечком „Стандарду“ у интерпретацији наше државне агенције (не знам како да назовем Танјуг у његовом данашњем статусу), где се каже: „Александар Вучић: Нема признања Косова у актуелним границама“. То је од пре два дана. А скинуо сам касно ноћас, дакле, ноћас је преузето са портала Српске напредне странке. А у твиту који прати ову вест, односно овај интервју, стоји да је „председник Србије Александар Вучић искључио могућност да Београд призна Косово у актуелним границама“.

То је та стара формулација, то је та стара фраза „не можемо признати Косово у садашњим границама“. Претпостављам да је идеја тога (пошто сам и ја у почетку мислио, односно, надао се, да је у питању само неки неспоразум, нека омашка, или гаф), да се иде у правцу, односно да се подржава овај пројекат „разграничења“ – који је и нејасан и проблематичан и неуставан. А и сам председник Републике је више пута говорио да нам „чак и то нико не нуди“. Или да барем не нуди нико званично. Али очигледно је да је неких разговора у том правцу било.

На питање: 'Да ли ће Србија икада признати Косово као равноправну чланицу међународне заједнице?', Вучић је одговорио да је 'то за Србе тешко питање'. Не само за председника Републике, председника Владе, Владу и државне службенике, него и за било ког грађанина Србије – али, кажем, пре свега за државне функционере – то никако не би смело да буде 'тешко питање'. Нити би одговор смео да буде да је то 'тешко питање'

Дакле, то је само по себи доста проблематично. Тачније, не доста, него страшно проблематична ствар, када као председник државе кажете „нећемо признати  Косово у постојећим границама“, чиме, заправо, индиректно кажете да постоји могућност да га признате. Али, нажалост, следи и додатак у овом интервјуу, односно вести како је преноси, поред свих осталих, чак и портал Српске напредне странке, у којем се каже, односно цитира да је „мало вероватно“ (обратите пажњу?!) „мало вероватно да ће Београд уопште признати Косово“. А на питање: „Да ли ће Србија икада признати Косово као равноправну чланицу међународне заједнице?“, Вучић је одговорио да је „то за Србе тешко питање“. Не само за председника Републике, председника Владе, Владу и државне службенике, него и за било ког грађанина Србије – али, кажем, пре свега за државне функционере – то никако не би смело да буде „тешко питање“. Нити би одговор смео да буде да је то „тешко питање“.

Наравно да је оно реално тешко. Али ако ви већ у старту, тј. ако ваши највиши државни службеници говоре о томе како они „неће признати Косово – осим ако, уколико, евентуално... итд“, ви тиме, као што сам говорио овде више пута, али јавност то просто мора да чује и схвати (а ја сам сигуран да јавност разуме, него само ретко има прилику да чује овакве ствари), дакле, ви просто тиме снижавате своје и иначе не сјајне позиције и акције у тим разговорима и преговорима око Косова и Метохије. Кажем, као у бизнису, као у трговини, животу, или било где, када пођете од тога „ја то нећу, осим ако... итд.“ и још се унапред правдаш, помињеш промену свог Устава и тешкоће да се он промени – то делује као вајкање и делује као нека врста припреме домаће јавности за такву једну, рекао бих, и неуставну и непаметну трговину коју нам, као што и сами кажемо, чак нико и не нуди.

Tако и у овом интервјуу, веома дугом интервјуу, наравно да нигде није поменута Резолуција 1244

С тим у вези, и тиме бих завршио, напомињем и да се приликом последње посете председника Владе Русије Дмитрија Медведева, као и буквално јутрос од стране амбасадора Русије у Србији, чуло и рекло да је „Резолуција 1244 једини међународни оквир за решавање проблема Косова и Метохије“, али наши државни функционери то изгледа заборављају, односно, изгледа да чим оду Руси, или чим се заврши састанак са руским колегама – они просто забораве и превиде ту чињеницу. Па тако и у овом интервјуу, веома дугом интервјуу, наравно да нигде није поменута Резолуција 1244.

Дакле, изгледа да само кад нас Руси подсете, онда се тога сетимо – кад Руси оду ми поново наставимо по старом.

Хвала.

(НСПМ)

Видети још: Вучић: Нема признања Косова у актуелним границама

Александар Боцан Харченко: Питање КиМ треба решавати стриктно у међународно-правном оквиру, на основу Резолуције 1244

Дмитриј Медведев у Скупштини: Русија је спремна да пружи сву неопходну подршку у очувању територијалног интегритета и суверенитета Србије. Решење за КиМ у складу са Резолуцијом 1244

 

Од истог аутора

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер