понедељак, 25. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Рубрике
Рубрике
Преносимо

Споразум са Хитлером је био бољи од Драшковићевог са НАТО и Дачићевог са Тачијем

Владан Динић   
четвртак, 02. мај 2013.

Рат са НАТО је прошао, ако је прошао. Истина, не бомбардују нас, али зато нам, као гест своје добре воље - отимају - територију. Косово и Метохију, уз лаконско објашњење: то је реалност и ситуација на терену.

 
Економска политика

Власт води државу у банкрот

Млађен Ковачевић   
среда, 14. април 2010.

У нашој власти не постоји свест о озбиљности кризе у којој се налазимо, све се ради се од данас до сутра, продаје све што се продати може и задужује где год да се може. Већина тог новца заправо одлази у џепове тајкуна и увозника.

 
Савремени свет

Орвел, Хегел, Католонија и косовска замка

Фелипе Саагун   
среда, 21. новембар 2018.

 На Косову је увек било тако. Коалиција западних земаља, на челу са Немачком и НАТО-ом као оружаном силом, претворила је 15.000 герилаца и терориста у ослободилачку војску, разбила територијални интегритет једне земље и, уз помоћ Стејт департмента Медлин Олбрајт и бившег финског председника Мартија Ахтисарија, измислила геноцид како би оправдала један нелегални рат

 

 
Преносимо

Велика Албанија настаје пред нашим и очима целе Европе

Љубодраг Димић   
недеља, 14. април 2013.

Надам се да ће дијалог имати теме и темпо који Србији одговара. Ипак, било шта да се деси у будућности, прича о Косову и Метохији и Великој Албанији овим се неће завршити. Она тек почиње.

 
Економска политика

Србији је потребан монетарни суверенитет, а не још један пион

Младен Бањац   
четвртак, 08. април 2010.

Читалац закона који је несвестан постојања безготовинског новца упада у замку да поверује како су прикупљени депозити основ за давање кредита, што наравно није истина, али је јавност доведена у заблуду да тако верује.

 
Савремени свет

"Глобалисти" - крај Империје и рађање неолиберализма

Мирослав Самарџић   
субота, 08. децембар 2018.

Кардинална грешка почињена у XX веку била је вера у неограничену националну независност, неолиберални поредак захтева принудну изономију, исти закон за све, насупрот илузији о аутономији и властитим законима

 
Преносимо

Слике са Косова - како је Бојан Стојановић срео Питера Фејта

Ана Радмиловић   
четвртак, 13. јун 2013.

Тако је и главом Хилари Клинтон умела да посети Грачаницу и хвали градоначелника Стојановића као добар пример пројекта да се од енклаве направи општина. Да се покаже покаже како је план тако добро склепан.

 
Економска политика

Погубне последице економског фундаментализма - баук дужничке кризе кружи светом

Мајкл Спенс   
среда, 17. август 2011.

Упркос „ревизији очекивања“, инвеститори све више губе поверење у делотворност одговора на кризу који су понудили политичари у Европи и САД.

 
Савремени свет

Ко заиста стоји иза актуелног таласа миграција према САД?

Роберто Вивалдели   
недеља, 11. новембар 2018.

 Након три седмице путовања, хиљаде централноамеричких миграната стигли су у Мексико Сити, где је локална власт претворила један спортски комплекс у огроман избеглички камп. Влада Мексика је потврдила, да је већ око пет хиљада миграната прешло земљу, и да је њих 2973 поднело захтев за азил. За то време одржавају се избори у Сједињеним Државама који представљају значајан тест за председника Доналда Трампа

 
Преносимо

Nabijanje na kolac Đorđa Vukadinovića

Vladimir Milutinović   
субота, 13. април 2013.

Rečenice Đorđa Vukadinovića, striktno gledano, nemaju nikakvog smisla, jedini njihov smisao je reprodukcija autoritarnog poretka plašenjem građana proizvoljnim diskvalifikacijama i šlepovanjem uz izvore autoritarnosti.

 
Културна политика

Вече сећања на Че Гевару у Руском дому

Марио Калик   
среда, 10. октобар 2012.

У понедељак, 8. октобра, поводом 45 година од убиства Ернеста Че Геваре, у препуној сали Руског дома одржано је вече сећања на овог великог аргентинског револуционара и кубанског државника.

 
Политички живот

Илузија Врховниковог "великог плана"

Цвијетин Миливојевић   
понедељак, 06. јул 2020.

Бојим се да ова власт, не само „великог плана“, него било каквог озбиљног, ипак, нема. Можда је чак и Прока Проналазач џаба кречио. А да Србијом влада бахатост, некомпетенција и гола импровизација

 
Коментар дана

Ко то и због чега плаши Енглезе новим чланицама ЕУ?

Александар Михаиловић   
среда, 25. мај 2016.

Да ли су заговорници „Брегзита“ искрени када толико плаше грађане Енглеске новим кандидатима за ЕУ, међу којима је и Србија? ББЦ пише да те земље можда и неће приступити ЕУ и да се Србија, Црна Гора, Македонија, Турска и Албанија неће придружити ЕУ у скорије време.

 
Културна политика

Интелектуалци у транзицији и колонијални дискурси

Богдана Кољевић   
четвртак, 22. септембар 2011.

Савремени колонијални дискурси, у филозофском смислу, у протекле две деценије махом су се концентрисали на две линије реконстурисања и реинтерпетације стварности: неолибералну и постмодерну. Али каква је политичка филозофија постмодерне?

 
Политички живот

Нови људи за нова времена

Маринко М. Вучинић   
недеља, 28. јун 2020.

Недостатак неизвесности у коначни исход избора, али и деловање кооперативних странака које су одлучиле да учествују на овим изборима, показала је сву испразност политичког живота у Србији, али и оправданост опредељења Савеза за Србију за бојкот

 
Коментар дана

ДСС и Двери после уласка у скупштину - није време за еуфорију, већ озбиљна преиспитивања

Небојша Вуковић   
субота, 07. мај 2016.

Чини се, да не стоје ни тврдње како је рекламна порука коалиције Двери и ДСС-а била најкреативнија и најквалитетнија. Да је била таква, она би коалицију, упркос медијским нападима, избацила далеко изнад цензуса. А није. Поред тога, за просечног српског бирача, најбоља је јасна, и недвосмислена порука, а не она која буди различите, често разливене асоцијације код образованијег дела популације

 
Културна политика

Интелигенција између позива и одговорности

Владимир Ђурђевић   
четвртак, 08. септембар 2011.

Питање о улози интелектуалца у свету, о његовом позиву и одговорностима, у том смислу није неко изоловано „академско питање“, које првенствено треба да побуди интересовање „научне јавности“, већ питање које се битно тиче људског умног интереса.

 
Политички живот

Србија на тамној страни европског месеца

Мирослав Н. Јовановић   
петак, 26. јун 2020.

Елита у ЕУ бауља кроз маглу нагомиланих проблема, а решења, ако их понекад привремено пронађу, то је као што су то чинили средњовековни врачеви који су преписивали пијавице ако лек. Да ли вреди чинити неповратне уступке ЕУ за такву ‘надокнаду’?  Шта треба да учини Србија у оваквој ситуацији

 
Коментар дана

Уставни суд треба да разреши постизборну кризу

Слободан Орловић   
уторак, 03. мај 2016.

Правни пут кроз управо насталу изборну конфузију изгледа отприлике овако. Учесник на изборима може да поднесе приговор уколико сматра да је повређено изборно право. Рок је само 24 сата од уочене повреде, донете одлуке или пропуста и РИК о томе одлучује у року од 48 сати.

 
Културна политика

Авној, лингвистика и републички језици

Драшко Вуксановић   
понедељак, 12. септембар 2011.

Коме Панчић мисли да се руга у лице овим незаборавним текстом? Откуд му идеја да равноправност народа може да произведе бесмислице које ћемо поштовати и дискриминацију пред којом ћемо жмурети?

 
<< Прва < Претходна 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 Следећа > Последња >>

Страна 134 од 436

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер