понедељак, 25. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Рубрике
Рубрике
Савремени свет

"Европско пролеће" - буђење народа који тражи свој глас

Брендан О'Нил   
четвртак, 27. децембар 2018.

Потребни су нови гласови. Ова гладна побуна заправо представља људе који траже свој глас. Надајмо се да ће у 2019. години гласови да се уздигну из овог Неопролећа народа.

 
Преносимо

Бриселски споразум даје легитимитет српској заједници на Косову

Александар Вучић   
субота, 25. мај 2013.

Ниједног секунда нисам рекао да је то добар или идеалан споразум и свако је могао да наведе његове лоше стране, али треба бити поштен и рећи да он има и добре стране јер се њиме на дуг период смањују тензије на Балкану, даје легитимитет српској заједници.

 
Економска политика

Транзиција у корист своје штете!

Јован Душанић   
субота, 24. април 2010.

Јасно је да је катастрофално стање у српској привреди последица, пре свега, погрешне економске политике коју годинама спроводе владини економски „експерти“, а светска економска криза само је допринела да слика у 2009. буде још суморнија.

 
Савремени свет

Разводњавање Брегзита — баук непосредне демократије кружи Европом

Никола Танасић   
уторак, 22. јануар 2019.

Ако је пре референдума о чланству Велике Британије у ЕУ из јуна 2016. године главно питање за присталице напуштања Уније био национални суверенитет, у годинама које су уследиле то је постала — демократија

 
Преносимо

Кад „жртве гласају за своје џелате“

Марина Рагуш   
петак, 03. мај 2013.

Њихово непоштовање предвиђа врло јасне санкције. Уколико су Устав и следствени закони сторнирани од стране политичке елите онда је то потпуно друга ситуација. Требало би онда рећи грађанима Србије да је политички систем промењен и да је успостављена диктатура.

 
Економска политика

Буђење за Европу

Јелена Пустовојтова   
недеља, 02. мај 2010.

Европски економски показатељи у првом кварталу 2010. године и подаци о стању економија водећих држава Азије говоре да, док је Европа у дубокој економској кризи, азијске привреде је криза подстакла на раст, немогућ у Старом свету чак ни у најбољим временима.

 
Савремени свет

Покрет „Жутих прслука“ потресао Француску — народ је у отвореној побуни коју нико није дочекао спреман

Марк Ено   
среда, 05. децембар 2018.

Одсуство вође је истовремено најјаче оружје и највећа слабост „Жутих прслука“. Оружје, јер су преговори немогући, и сваки постигнути договор би важио само за особу која би га потписала. „Жуте прслуке“ пре свега мотивише индивидуални гнев. Видели смо чак и појединце који на неким местима демонстрирају сами.

 
Преносимо

Србија вреди једино ако споји и земаљско и небеско

Драган Станић   
недеља, 12. мај 2013.

То што су се западне земље у то питање укључиле и што држе искључиво једну, албанску страну, то говори да они хоће да спроведу десакрализацију косовског простора. Зато су га предали Албанцима: како су дали, тако могу и да узму! Све што се јефтино добије, може јефтино и да се прода!

 
Економска политика

Неизбежан исход финансијског спасавања Грчке

Волфганг Минхау   
понедељак, 19. април 2010.

Да би избегла дуготрајну несолвентност, Грчкa мора да пронађе начин да стабилизује размеру дуговања у односу на БДП. То захтева план за смањивање дефицита, као и програм структурних реформи ради повећавања потенцијала за раст.

 
Савремени свет

Лева и десна критика елитизма или зашто је Трамп победио

Гери Јунг   
среда, 28. новембар 2018.

Сваки пут када неки либерални коментатор тврди да о истинским интересима радничке класе зна више него људи који јој припадају, треба му рећи да из њега говори само ароганција. 

 
Коментар дана

Гвантанамо у Србији - правни угао

Бранко Павловић   
четвртак, 14. јул 2016.

Вучићева објашњења да је све у складу са Уставом, законом и међународним уговорима, су чиста лаж. Слобода се може ограничити само у складу и  на начин прописан Уставом Републике Србије, за сва лица на њеној територији. 

 
Културна политика

Најконтроверзнија фотографија 11. септембра

Џонатан Џоунс   
среда, 19. октобар 2011.

Данас ова фотографија више уопште не представља осуђивање појединаца. Она је постала слика о историји и сећању. Као слика једног катаклизмичног историјског тренутка, она је ухватила нешто истинито што карактерише све историјске тренутке.

 
Политички живот

Посебно место у паклу резервисано је за оне који и после свих понижења и пораза у „Аци Србину“ виде борца за националне интересе

Александар Дикић   
уторак, 14. јул 2020.

Он је за грађаноиде српска варијанта Де Гола јер је отворио косовску Пандорину кутију, спреман да попут македонског имењака пресече тај вишевековни чвор у корист српских евроинтеграција

 
Коментар дана

Британска "декларација независности" или освета презрене демократије

НСПМ   
недеља, 26. јун 2016.

Можда такав колонизаторски приступ (мали сте и бедни без ЕУ) има ефекта на Балкану и Источној Европи, али код гордих Британаца је дефинитивно изазвао контраефекат

 
Културна политика

Разматрања о геј покрету

Петар Анђелковић   
петак, 14. октобар 2011.

Уколико геј активисти себи узимају за право да оспоравају традиционални морал, исто тако следбеници традиционалног морала могу да дају себи за право да оспоравају систем вредности геј активиста. Сваки дијалог или компромис око моралних питања и схватања права је овде немогућ.

 
Политички живот

Дете порасло, осамосталило се

Цвијетин Миливојевић   
уторак, 14. јул 2020.

Будући, мој ванстраначки, председник Републике, може да, уз малу „помоћ пријатеља“ из, рецимо, Републичке изборне комисије и Управног суда, наравно уз политички консензус свих странака, „испослује“ и понишавање октроисаних избора одржаних 21. јуна.

 
Коментар дана

Упркос брегзиту, власт се у Србији држи „европског пута“ као пијан плота

Слободан Јовановић   
уторак, 12. јул 2016.

Наиме, брегзит ће у перспективи имати велике последице по кохезију Британије. Другим речима у Шкотској је победила опција останка у Европској Унији. Шкотска премијерка најављује скори референдум јер Шкоти желе да остану у Европској Унији.

 
Културна политика

Јевреји и Срби, а нарочито жена из Немачке

Драшко Вуксановић   
уторак, 11. октобар 2011.

Да у Немачкој не постоји нови политички хуманизам, него само царство политичке нужности, доказ је однос њихових главаша према српским жртвама немачке војне неурозе и психозе у двадесетом веку.

 
Политички живот

Власт не преза ни од чега да би се заштитила од критике и оправданог незадовољства грађана

Ђорђе Вукадиновић   
петак, 10. јул 2020.

Неће ствар лећи тиме што ће се протест насилно растурити, или претњама од казни, или претњама и страхом од епидемије, или од, не знам, страних служби – неће се решити проблем који је генерисао ове сукобе. Немојте око тога имати икаквих илузија господине Стефановићу, односно господине Вучићу!

 
Коментар дана

Како су српски медији пропратили премијерово признање да иза рушења у Савамали стоји власт

НСПМ   
четвртак, 09. јун 2016.

 Или су на насловним странама то потпуно прећутали, попут „Информера“, који се по ко зна који пут бави откривањем завере и још једног „државног удара“, или су, попут Новости, догађај представили као „велики успех“ Вучићеве власти

 
<< Прва < Претходна 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 Следећа > Последња >>

Страна 133 од 436

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер