понедељак, 25. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Рубрике
Рубрике
Економска политика

Продаја Телекома без корупције

Бранко Павловић   
понедељак, 08. новембар 2010.

Када чујете да ће држава „мудро“ задржати 10% акција како би имала право вета на многе битне одлуке у Телекому, треба да знате да је то основна полуга како би се куповина омогућила тачно одређеном купцу који је у добрим односима са продавцем.

 
Савремени свет

Амерички сан - Буђење (I) Избори и демократија

Зоран Грбић   
четвртак, 29. октобар 2020.

У последње време, након потписаног споразума у Вашингтону, у Србији су се поново појавила мишљења како су нам САД пријатељски наклоњене, и како смо по нечему културолошки блиски. САД су велика и моћна држава, и сви воле да траже сличности са победником

 
Преносимо

Ретко сам грешио - политичка исповест Ивице Дачића

Ивица Дачић   
уторак, 10. децембар 2013.

Зато је добро да се Вучићева странка профилише као умерена десница, конзервативна странка. Зато нисмо конкуренти, али смо сарадници. То је та црвено-црна коалиција као у Немачкој. ДС покушава да се представи као друга странка, што није тачно. То је грађанска опција која нема везе с левицом.

 
Економска политика

Понижење Велике Британије

Џеј Бредфорд Делонг   
недеља, 31. октобар 2010.

Узети зајам од сопственог народа нарочито није понижавајуће ако је ваша економија у депресији, ако су каматне стопе по којима можете узето зајам рекордно ниске и ако постоје сви аргументи да се сада троши, а опорезује касније. Понижавајуће је, међутим, да влада преполови пола милиона радних места.

 
Политички живот

Бајден или Трамп, која је разлика за Србију?

Драгана Трифковић   
недеља, 20. децембар 2020.

Позитивна ствар у свему јесте то да Срби не гаје илузије према Бајдену какве су гајили према Трампу, па ће чињенице сагледавати без заводљивих емотивних импулса, долазећи у позицију да буду жестоко преварени

 
Преносимо

"Пресуде као поклон српским злочинцима"

Е новине   
четвртак, 23. јануар 2014.

Штавише, незаслужена милост коју су им великодушно уделиле судије унеколико обесмишљава очекиване процесе пред србијанским правосуђем, ако, по обимној хашкој документацији и злочинима за миленијуме робије, уопште буду и покренути.

 
Економска политика

Заблуде о корупцији

Бранко Павловић   
четвртак, 28. октобар 2010.

Aргументи које износим не доказују да је неко нужно био корумпиран. Могуће је да је био и монументално непаметан... Замислите да продавац вашег стана закључи уговор у ваше име за цену која је 7,2, уместо 100 динара. И онда вам објашњава да је у реду да останете без својих 92,8 динара.

 
Савремени свет

Успон и криза Европске уније (III) - Ауторитарни карактер европских институција

Мирослав Самарџић   
понедељак, 23. новембар 2020.

Држава благостања мора да буде усидрена у уставно реконституисаној наднационалној европској политичкој творевини. Уколико до тога не дође, народи и њихове државе  пливаће као дрво  на таласима прекограничног необузданог тржишта

 
Преносимо

За референдум о ЕУ интеграцијама

Војислав Коштуница   
среда, 04. децембар 2013.

Излазак Србије из европских интеграција у основи значи успостављање нове политике међудржавне сарадње. То ће рећи да би следећи корак у новој политици Србије био успостављање јаке билатералне политике уместо досадашње политике европских интеграција.

 
Економска политика

Телеком Србија – Продаја по сваку цену

Младен Ђорђевић   
четвртак, 21. октобар 2010.

Када би се Телеком и продао за 1,4 милијарде евра, и када би заиста 900 милиона евра отишло на градњу путева, нико не говори о томе где би требало да оде преосталих 500 милиона евра. Јасно је дакле да је режиму преко потребан новац.

 
Политички живот

Вучићева реторичка "одбрана РС" као медијска компензација за косовску капитулацију

Слободан Дурмановић   
среда, 23. децембар 2020.

Можда је свесрпски вођа, свезнадар и суперстар и о поменутом услову ЕК већ три пута питао Меркелову, али одговора још није добио или је, пак – у ћутању сигурност. Па ћемо о томе бити обавештени тек када на ред дође нова епизода Вучићевог “косовског јуначења” са почетка овог текста или када на ред, после Косова*, дође Република Српска? 

 
Коментар дана

Пљачка икона у Хрватској и даље траје

Милојко Будимир   
среда, 18. јануар 2017.

Ова последња крађа из загребачке православне цркве Преображења Господњег која се налази у центру Загреба, само показује колико би тек биле угрожене оне иконе које би се вратиле у она места и парохијске цркве која су остале готово без Срба.  

 
Културна политика

Транзиционо подметање Златка Паковића

Маринко М. Вучинић   
среда, 14. март 2012.

У свом обраћању Добрица Ћосић је следио основни тон своје књиге у којој су постављена многа питања о историјској и људској димензији босанског рата као најсвирепијег међунационалног, верског и грађанског рата на овим просторима.

 
Савремени свет

Успон и криза Европске уније (IV) - Немачка хегемонија

Мирослав Самарџић   
уторак, 29. децембар 2020.

Доба европске хегемоније у светском капиталистичком систему одавно је прошло. Економски успон Далеког истока довео је до радикалних промена у односима снага. Иако моћ САД опада оне су и даље светска супер сила. Европска унија у тој новој ситуацији  због своје привредне склеротичности и политичке подељености лако може постати периферија на Евроазијском континенту

 
Коментар дана

Ко то више личи на НДХ - РС или бошњачка БиХ?

Ненад Пиваш   
субота, 14. јануар 2017.

Међутим, уколико се погледа мало испод површине, видеће да није Република Српска, већ управо Босна и Херцеговина, та која у много чему подсећа на НДХ! Прво, и НДХ и БиХ су се заснивале на савезу Муслимана (данас Бошњака) и Хрвата против Срба и полазили су од претпоставке да Дрина по сваку цену мора бити граница

 
Културна политика

Сами смо одсекли део наше историје

Тибор Живковић   
уторак, 13. март 2012.

Јужнословенски историчари, генерално, деле се на две групе – они који верују у масовну сеобу Словена на Балканско полуострво, и они који сматрају да су у питању далеко мање „масе“ Словена.  Наравно, има и оних, попут новоромантичара, који сматрају да никакве сеобе није ни било.

 
Политички живот

Децембар 1990 - децембар 2020. - „бућка“ је поново спремна

Цвијетин Миливојевић   
четвртак, 17. децембар 2020.

Након три деценије многостраначја и после толиких изборних циклуса, нелегалних и октроисаних избора - политички плурализам опет не станује у Србији

 
Коментар дана

Србија - земља која обећава

Дејан Ристивојевић   
среда, 01. фебруар 2017.

Питање које се овде поставља јесте и да ли је власт у Србији свесно жртвовала своје грађане ради постизања добрих резултата на папиру (према мерилима ММФ и СБ)? Да ли је то оправдано или је, пак, показатељ да је Србија само једна од колонија у којој се јефтино ваде ресурси (у овом случају људски), бушотина која ће на крају бити само затрпана и заборављена. 

 
Културна политика

Хронологија колективног и личног пораза

Александар Дикић   
среда, 14. март 2012.

Сама књига представља дневник председника Савезне Републике Југославије, човека који се од самог почетка сматрао и понашао као да је ту дошао силом прилика, да је довучен и у све то угуран против своје воље. У најгоре време, са најмање моћи, са највише непријатеља.

 
Политички живот

Косово и Метохија – између две реалности

Маринко М. Вучинић   
недеља, 13. децембар 2020.

Јасно је да се ради о судару две врсте реалности, једне изнуђене, политикантски прагматичне и дефетистичке, и друге која има своје чврсто упориште у косовском опредељењу и завету

 
<< Прва < Претходна 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 Следећа > Последња >>

Страна 122 од 436

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер