понедељак, 25. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Рубрике
Рубрике
Савремени свет

Успон и криза Европске уније (II) - Оснивање и дефекти Европске монетарне уније (ЕМУ)

Мирослав Самарџић   
среда, 28. октобар 2020.

Без обзира на значајне разлике у нивоу развијености појединих држава у ЕУ се примењују заједничке политике које су углавном утврђене у складу са интересима Севера

 
Преносимо

Реaлност је да је Kосово независно и да никада поново неће бити део Србије

Бернд Поселт   
среда, 13. новембар 2013.

Сто пет земаља у свету признало је независност Републике Косово. Са моје тачке гледишта, није реално причати о претходном времену јер се то никада неће променити. Са друге стране, разумем позицију српске Владе као владе суверене државе. 

 
Економска политика

Алтернативни путеви санирања последица финансијске кризе у свету

Оскар Ковач   
субота, 25. септембар 2010.

Бројањем квартала са позитивним стопама раста могло би се закључити да је светска економска криза углавном прошла. Остају тешке последице у финансијском и реалном сектору. Изложићемо алтернативне путеве санирања последица кризе.

 
Савремени свет

Успон и криза Европске уније (I) - Настанак и развој европских интеграција

Мирослав Самарџић   
недеља, 25. октобар 2020.

Велики преокрет донео је Уговор из Мастрихта 1992. када је створена Европска унија и њена институционална струкутра која, уз измене које су доносили доцнији уговори, постоји и данас.  То  је “трећа Европа”.

 
Преносимо

Бациће ме као исцеђену крпу

Александар Вучић   
субота, 19. октобар 2013.

Почетком фебруара 2003. разговарали смо Ђинђић, Чедомир Јовановић и ја. Чеда је ту да потврди. Био је тежак разговор, али Ђинђић је на рационалан начин говорио о притисцима споља, говорио о томе шта морамо с Косовом да направимо, јер нас ти споља никад неће оставити на миру.

 
Економска политика

Ув(иј)ек иста прича

Синиша Стефановић   
понедељак, 06. септембар 2010.

Грађанско је право и обавеза да се о јавним инвестицијама, о користи или штети од уложеног државног новца, јавно расправља. То је основно демократско право, као што је трошење државног новца основно демократско питање. Морална је обавеза да се критички мисли и буде спреман да се изречено јавно брани.

 
Савремени свет

Корона вирус као усуд глобализације и одраз у огледалу савременог човечанства – могло је и горе

Миланко Шеклер   
субота, 12. септембар 2020.

Коронавирус није ни најопаснији ни најбезазленији вирус који постоји под овом капом небеском. Оно што га чини посебним је само чињеница да је он потпуно нов вирус за човечанство

 
Преносимо

Србија свој удео у фирми "Ер Србија" вишеструко преплатила у односу на партнера из Емирата

Слободан Георгиев   
петак, 08. август 2014.

БИРН Србија објављује нацрт уговора између Владе Србије и „Etihad airways“ и открива да је држава Србија за 51% власништва у новоформираној „Air Serbia“ платила вишеструко у односу на партнера из УАЕ.

 
Политички живот

Како је "За нашу децу“ еволуирало у "Један народ, једна држава, један вођа"

Цвијетин Миливојевић   
петак, 04. децембар 2020.

Као свој скроман допринос, предлажем слоган „Последња шанса“. За Њега и Његове, за све нас, за Србију. И, то све у кондиционалу – све под условом да одлучи да испуни своју, у три године, три пута дату реч, али и уставну обавезу и, као председник Републике, повуче се са места председника Ес-ен-еса.

 
Коментар дана

Уставни суд није био добар "чувар Устава" - мале су шансе да ће убудуће бити бољи

Слободан Орловић   
понедељак, 26. децембар 2016.

Улива ли нови састав Уставног суда поверење да ће, као независан и самосталан орган, штитити Устав од великих политичких удара који, све су прилике, следе у држави (пренос дела суверености на ЕУ и НАТО, коначна десуверенизација на КиМ, на пример). 

 
Коментар дана

Телевизија БН се отворено ставила у функцију великобошњачке пропаганде и шири дефетизам по питању судбине РС

Никола Малбашки   
среда, 11. јануар 2017.

 БН телевизија "душебрижнички" прети српском народу у БиХ да ће "добити санкције" ако се не буде покоравала вољи Бошњака, а да је Додикова идеја о издвајању РС и заједнице са Федерцијом БиХ  "неразумна и неурачунљива".

 
Културна политика

Нико нема што Србин имаде – два писма у правопису

Василије Клефтакис   
понедељак, 19. март 2012.

Питање даљег опстанка и евентуалног опоравка положаја српске ћирилице у Србији уопште није језикословно питање. То чак није ни превасходно политичко питање! То је искључиво политичко питање.

 
Политички живот

Протеривање амбасадора као још један игроказ Вучића и Мила

Дејан Мировић   
четвртак, 03. децембар 2020.

Зато Вучић у снисходљивој реакцији на протеривање Божовића говори у суштини, о пријатељским и братским односима са Ђукановићем (јер он је протерао амбасадора а не народ) уместо да црногорском министарству спољних послова постави питање о кршењу људских права српске пензионерке Бранке Милић, која се већ две године налази у српској амбасади у Подгорици

 
Коментар дана

Божић у Загребу - Вучић злоупотребљава Србе у Хрватској зарад стицања јефтиних, политичких поена

Јанко Веселиновић   
петак, 06. јануар 2017.

Сматрам да је Александар Вучић својим гестом изгубио кредибилитет, не само код Срба из Хрватске, већ и код грађана Србије, јер их поново гура у рат, а за само четири године поново смо отворили сукобе са свим народима на простору бивше Југославије.

 
Културна политика

Зашто се познате личности ангажују да обављају прљаве политичке послове

Брендан О'Нил   
субота, 25. фебруар 2012.

Упечатљивије од свих осталих, неколико хиљада становника Фокландских острва осећало се позваним да организује поворку аутомобила, током које су махали британским заставама и транспарентима са натписом „Falk you, Sean!“.

 
Политички живот

Динко Грухоњић и границе слободе мишљења

Маринко М. Вучинић   
уторак, 01. децембар 2020.

 О оваквим непримереним и неприхватљивим генерализацијама и искључивим осудама није се огласила самопрокламована антифашистичка и грађањистичка јавност, напротив, они су листом устали у одбрану права на слободу мишљења Динка Грухоњића који се у свом тексту служи најприземнијим и неаргументованим уопштавањима и дисквалификацијама

 
Коментар дана

Зашто је малим и неутралним земљама, попут Србије, потребна јака армија

Владимир Јевтић   
уторак, 03. јануар 2017.

Србија је неутрална земља и не припада ни једном блоку и зато је важно да се наш глас чује у међународној политици, а да би се наш глас чуо потребно је да има потпору. Потпору у јакој армији. Само земље које имају јаку војску представљају значајне играче на међународној политичкој сцени.

 
Економска политика

Да ли je Србија презадужена?

Млађен Ковачевић, Владимир Вучковић   
понедељак, 06. септембар 2010.

Владимир Вучковић: Јесам за повремене интервенције НБС, али не овакве предвидиве, које одговарају шпекулантима. Млађен Ковачевић: Имам мало разумевања за презадужена предузећа јер нису могла да предвиде светску економску кризу.

 
Савремени свет

Народни суверенитет или неолиберална глобализација

Мирослав Самарџић   
уторак, 11. август 2020.

Потребно је развити широку дебату о томе да  ли се и како, у Србији може остварити концепт народног суверенитета. Идеја о томе да ЕУ нема алтернативу је дискредитована због кризе која у њој влада и нема изгледа да буде превазиђена. Кејнзијански концепт суверенитета може бити остварен само на довољно великом простору на коме постоји економија обима

 
Преносимо

Какви су стварно односи Србије и Хрватске - од безнађа до беспућа

Милан Динић   
среда, 16. октобар 2013.

Према томе, помирење Србије и Хрватске преко тапшања по рамену, неформалних сусрета без кравата, седење по кафићима или вожња бродом на „некада нашем мору“ је вештачко све док постоје људи који не могу да се врате својим кућама

 
<< Прва < Претходна 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 Следећа > Последња >>

Страна 123 од 436

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер