понедељак, 25. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Рубрике
Рубрике
Преносимо

Економски самостална, политички и војно неутрална Србија као алтернатива ЕУ

Ненад Поповић   
петак, 17. јануар 2014.

Морамо да превазиђемо стереотипе, као што су то учиниле друге земље, и да почнемо да се водимо искључиво сопственим економским интересима. А наш интерес је да имамо најбоље економске односе са ЕУ, али да не постанемо њен члан.

 
Економска политика

Улога државе у посткризном периоду и Телеком

Никола Јовановић   
петак, 19. новембар 2010.

Иако економска криза има системски карактер и јасно показује да држава не сме да занемари своју регулаторну, надзорну и социјалну функцију, видимо да "превише државе" такође може изазвати негативну реакцију грађана и привредника.

 
Савремени свет

Сан о "америчком начину живота" (III)

Зоран Грбић   
недеља, 08. новембар 2020.

САД су ван и политике и даље у много чему пуританска држава. Што не мора да буде лоше, напротив. Само је то чудно за државу која себе сматра предводником света. Религија је вероватно најбољи показатељ конзервативизма. Тенденција је да становништво сиромашних држава буду више религиозни. Али не и Америка

 
Преносимо

Да ли су САД "помогле" Шешељу да добије рак?

Марина Рагуш   
среда, 25. децембар 2013.

Нема особе која је пратила ток суђења лидеру српских радикала, а да није закључила да је Војислав Шешељ маестрално демонтирао не само сведоке тужилаштва већ и поставку самог Трибунала у Хагу.

 
Економска политика

„Србија неће срљати у задуживање“

Бранко Павловић   
петак, 12. новембар 2010.

Држава се задужила за 1,1 милијарду евра више него прошле године да би тај новац уплатила у пензиони фонд. Разлика је 1,1 милијардa евра, а укупна сума из буџета у ПИО је дупло већа.Уместо да је тај новац искористила за плаћање обавеза према привреди.

 
Савремени свет

Геополитика америчких избора - Ово није само предизборна кампања већ први стадијум истинског грађанског рата?!

Александар Дугин   
понедељак, 02. новембар 2020.

Значајно је да су и сами Американци недавно открили ову геополитичку димензију САД. У том смислу, иницијатива за стварање института за економски развој концентрисаног на оживљавање микро и малих градова и индустријских центара у срцу САД је значајна

 
Преносимо

Женидба и удадба*

Владан Динић   
уторак, 24. децембар 2013.

Искрен да будем, Жаре је питао оно о чему се ових дана једино у Србији – прича. Све остале вести су, произилази, минорне, а ППВ, сходно свом новом имиџу, смиреног ЕУропског политичара мудро ћути. С правом!

 
Економска политика

Петиција против продаје Телекома

Група стручњака из дијаспоре   
четвртак, 11. новембар 2010.

Ако се прода Телеком, вероватноћа да тржиште телекомуникација буде монополизовано или картелизовано није мала, а нови страни власник ће највероватније отпустити велики број радника ради постизања што већег профита.

 
Савремени свет

Амерички сан - Буђење (II) "Две Америке" и полицијска држава

Зоран Грбић   
недеља, 01. новембар 2020.

Термин ''две Америке'' ушао је у ширу употребу 2004. године, нешто раније него што је почела наша прича о ''две Србије''. Сенатор и председники кандидат Џон Едвардс је тада говорио о Америци оних који имају и оних који немају, о онима који имају најбоље здравстевно осигурање и онима који га уопште немају

 
Преносимо

Петпарачке приче

Владан Динић   
уторак, 10. децембар 2013.

Да ли ће преподобни херој успети да се одупре мрачним неидентификованим силама; хоће ли се антијунаци повезани бананама и ћелавим гумама удружити и окренути леђа ономе који тврди да заправо ништа не може да их посвађа; какву улогу ће у свему имати зли тајкуни маркетиншко-политичко-привредне-новинарске елите?!

 
Културна политика

„Преокрет“ у лаганом нестајању српског језика, писма и културе

Драгољуб Даниловић   
четвртак, 29. март 2012.

Када се погледа број латинично штампаних дневних новина у Србији, или се пажљиво прочитају рекламе на билбордима у српској престоници, која се Београд зове, човек би помислио да је у сопственој држави постао мањина.

 
Политички живот

Вучић се на власти одржава захваљујући перманентном залуђивању широких бирачких маса, као и подршци спољног фактора – који га је на власт и довео

Ђорђе Вукадиновић   
уторак, 05. јануар 2021.

Вучић се на власти одржава захваљујући подршци спољног фактора – који га је, уосталом, на власт и довео – као и захваљујући политичкој контроли свих друштвених и финансијских токова, те медијској манипулацији и перманентном залуђивању широких бирачких маса

 
Коментар дана

"Контрамитинг" ствара јаз између војске, полиције и Владе Србије

Александар Михаиловић   
петак, 10. фебруар 2017.

Ко је уопште и са којим мотивима одобрио контрамитинг и да ли је свестан свог неодговорног понашања и могућих последица

 
Културна политика

Да ли је Вук творац „српске латинице”?

Владислав Ђорђевић   
четвртак, 29. март 2012.

Ни данас лингвистички критеријум није поуздан за одређивање националног идентитета. Заправо, он је крајње заводљив. Оно што суштински разликује данашње Србе, Хрвате и Бошњаке није језик, него религија.

 
Политички живот

Вучићеви "успеси" у 2020. - поносу нема места. Напротив!

Дејан Мировић   
четвртак, 31. децембар 2020.

Резултати Вучићеве неозбиљне спољне политике у 2020. години су, дакле, погоршавање односа са Русијом и Кином али и са новим властима у САД, као и конфронтирање спољној политици ЕУ.

 
Коментар дана

Ердоганизација Србије

Маринко М. Вучинић   
четвртак, 23. фебруар 2017.

Да ли смо спремни да дозволимо успостављање отвореног ауторитарног система владавине који веома лако може да испољи и своју тоталитарну природу. Од одговора на ово питање зависиће и судбина демократије и одбрана нашег  људског достојанства, моралног интегритета и националних интереса српске државе. 

 
Културна политика

„Устаничка улица“ – скоро стваран покушај суочавања са стварношћу

Никола Танасић   
недеља, 25. март 2012.

Сваком читаоцу је јасно да је Терзић са овом причом узео у руке врућ кромпир – толико врућ, да саме државне службе које се овим питањима професионално баве до сада нису успевале да изађу на крај са багажом који она носе са собом.

 
Политички живот

Референдум о промени Устава је још подалеко

Слободан Орловић   
уторак, 09. фебруар 2021.

Власт бројем посланика несумњиво може да промени Устав – парламент је политички једнообразан, а страначки апарат организационо кадар да своје бираче мотивише да изађу на референдум. Стога чуди да се у овај поступак закорачило готово нечујно, као да се Устав мења тек реда ради, а не да је реч о најважнијем државном послу. 

 
Коментар дана

"Ко не може да влада собом, не може ни државом"

Бранислав Ристивојевић   
уторак, 28. фебруар 2017.

Оно што је овде кључно питање је: зашто је до овакве рафалне „пројектилске“ ватре, која указује на одсуство контроле, дошло? Ако преобратимо Платонове мисли из наслова одговор се намеће. Да ли наведена листа инцидената власти говори о томе да човек који се труди да остави утисак да персонификација и оживотворење исте има муку да обузда нагао и експлозиван темперамент?

 
Културна политика

Ћирилица у Београду некад (1894) и сад (2012)

Војислав М. Станојчић   
уторак, 20. март 2012.

Данас је стање друкчије, па у Уставу постоји одредница о званичној употреби писма, али је многи заборављају. Непоштовање Устава догађа се и државним органима. Уведу  нове аутомобилске таблице са латиничним словима уз два ситна слова ћирилицом, а затим изјављују како су на таблицама коришћена оба писма.

 
<< Прва < Претходна 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 Следећа > Последња >>

Страна 121 од 436

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер