четвртак, 26. децембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Преносимо > Надам се датуму за Видовдан
Преносимо

Надам се датуму за Видовдан

PDF Штампа Ел. пошта
Александар Вучић   
петак, 31. мај 2013.

Први потпредседник Владе Србије и министар одбране говори о европском путу Србије, косовским изазовима, односима у коалицији и економском стању у држави

Александар Вучић нас је са овом оптимистичном проценом дочекао у свом кабинету, иако је, по сопственом признању, непоправљиви песимиста. Састали смо се баш у тренутку када се пронела вест да је немачка влада препоручила Бундестагу да одобри преговоре са Србијом. Док је чекао сусрет са Вилијамом Хејгом, први потпредседник Владе и министар одбране говорио је за „Новости“ о новим изазовима на европском путу, косовском Гордијевом чвору, потанко набрајајући које све то „жабе морамо да прогутамо до краја године“.

Јесте ли добили јаке сигнале да ће нам Немци отворити пролаз ка ЕУ?

- Имамо много позитивних сигнала. Верујем да ћемо добити датум зато што смо за десет месеци уложили већи напор и више труда него претходне владе у последњој деценији.

Уколико се, ипак, изјалове ти сигнали и не добијемо датум, хоће ли Србија одмах на ванредне парламентарне изборе?

- То би била веома тешка вест за Србију. Онда бисмо морали добро да размислимо шта да се ради. То би био пораз свих нас. Али, не бих се превише бавио тиме, јер не желим да верујем да је таква могућност уопште у оптицају. Иначе, свако ко истиче сумњу у легитимитет ове владе, то питање може да постави, а одговор ће дати грађани на изборима.

Да ли би вас лично задовољила варијанта такозваног условног датума, о којем се још спекулише у дипломатским салонима?

- Не би ме задовољило ни као члана Владе ни као лидера СНС. То не кријем ни једног тренутка. Мислим да смо заслужили датум без икаквог условљавања. Људи који о томе одлучују у Европи знају да у Србији имају поузданог партнера који испуњава обавезе. Али, и партнера који воли и поштује своју земљу и народ. Ако буду донели другачију одлуку, не знам како би то могли да образложе нашем народу.

Да ли би се у том случају променила стратешка оријентација Србије?

- Уопште не идеализујем Европску унију нити говорим да је ту све бајно и изванредно, али тамо има реда, много добрих закона, бољих економија... Јасно је свима да је европски пут - наш пут. Желимо да наставимо евроинтеграције, али хоћемо одличну сарадњу са Русијом, Америком, Кином, Јапаном... Кад идем у Вашингтон, не правдам се ником у Москви, кад идем у Москву не правдам се никоме из Вашингтона. Наш циљ је да на свакој страни света извучемо највише што можемо за Србију. Сигуран сам да та политика има будућност.

Да би се подигла рампа на нашем путу ка ЕУ, Срби на Косову и Метохији морају да примене бриселски план, који је за њих неприхватљив. Може ли се ускоро изаћи из те пат-позиције?

- У петак ћемо да разговарамо са нашим људима. Тачно је да нису одушевљени споразумом, али нисам ни ја. Али, неко мора да води рачуна о интересима целине нације. Поносан сам на то што сам на поштен начин разговарао са нашим људима. Ништа нисмо крили, ништа нисмо слагали. Мислим да добро решавамо тих неколико Гордијевих чворова који су испред нас и да идемо у добром смеру.

Стрепите ли од неке дубље конфронтације са нашим сународницима? Они у петак одлучују о оснивању скупштине Аутономне покрајине КиМ...

- Уопште не стрепим. Не сметните са ума да све институције које постоје на северу Косова и Метохије зависе од Србије. Нико, рецимо, од нас није изашао у јавност са аргументом да ми годишње потрошимо 400 милиона евра на Косову. А, не бих се бавио тиме да ли ће неко да излази у јавност са својим декларацијама и идејама о некаквим новим независним државама.

Је ли вам ико чврсто гарантовао да ће Срби имати наше држављанство и личне карте или се ослањате само на поруку Ештонове да је имплементација статусно неутрална?

- Изјава о статусној неутралности јасно значи да не можете некога терати да буде држављанин нечега што не жели да буде или да има документа која не жели да има. То је више него јасно. Тако ствари посматра Влада Србије и уверен сам да ће ти аргументи бити прихваћени.

Политичко жариште није само Косово, пошто говорите и да вам је економија ноћна мора. Имате ли план како да Србија избегне банкрот и економски слом?

- Србија није пред банкротом. Али, уколико би фискални дефицит ишао на 12 одсто, уз овакво повећање јавног дуга, онда бисмо били у ситуацији у којој је била Грчка. Ситуација коју смо наследили била је ужасна. Немамо ни конопац уз који бисмо се попели из амбиса, а морамо да пронађемо излаз. Без обзира на то, наћи ћемо најбоље решење и неће Србија бити на коленима. Предуслов за то је да политичари не мисле само о себи и својим процентима, већ о будућности наше деце. О томе ћу врло брзо разговарати са својим коалиционим партнерима.

Хоће ли после Видовдана на дневни ред да дође и прича о реконструкцији Владе?

- Анализираћемо резултате сваког од нас и донети одлуку како даље. Метафорички гледано, сви ми као у скијању имамо пролазна времена. Ако видите да неко у слалому на првој капији заостаје за више од две секунде, знате да не може на циљ да дође у првих десет. Ти који имају слаба пролазна времена неће више седети у Влади. И не само они, него и директори јавних предузећа који су лоше радили и који располажу неупоредиво већим новцем и не мањом одговорношћу од многих министара.

У јавности се већ спекулише да су спремне смене за Милутина Мркоњића и Братислава Петковића. Ко ће још бити прекобројан?

- Не бих да лицитирам именима. Новине су понекад у праву, а понекад нису, и не бих да коментаришем такве информације.

Има ли међу министрима СНС оних чијим радом нисте задовољни?

- Има министара за које сматрам да су могли боље да раде. Али, не бих да јавно саопштавам имена.

Хоће ли бити прекомпозиције ресора унутар Владе? Је ли тачно да инсистирате на томе да се Динкић у свом ресору одрекне привреде?

- О томе није реално говорити. Имамо коалициони договор који важи док коалиција постоји. Дакле, за било какву промену броја ресора или њихову прекомпозицију неопходан је консензус, а очигледно је да га ту не би било и да би се ишло на изборе.

Хоће ли неслагања са партнерима око замрзавања плата и пензија да доведу до дубљих потреса у Влади? Премијер Дачић и потпредседник Кркобабић су се отворено супротставили таквој идеји...

- Имам веома рационалан став по том питању и такво мишљење заступа већина у Влади. Можда су некоме политички поени у овом тренутку потребнији него СНС и мени лично. Али, за мене је много важније каква ће бити будућност наше деце. Ако неко данас каже да напредњаци имају 40 одсто подршке, ја кажем да бих више волео да имамо 20 одсто, али да за три године буде јаснија перспектива нашој деци, да фискални дефицит буде сведен у нормалне оквире, да је јавни дуг смањен и да смо значајно повећали привредни раст. Дакле, наш посао је да урадимо нешто за Србију, а не за наше политичке странке. У складу са тим, увек сам спреман да прихватам и тежа решења и мање популарна, уколико мислим да су боља за земљу. Ово наше запаљење плућа неће излечити слатки сируп, већ горка пилула. Спреман сам на теже потезе, а увек може да се маше лепим изјавама.

Кркобабић предлаже да се уместо пензија замрзну плате функционерима...

- Немам никакав проблем са тим. Што се мене тиче, могу плате функционера и да се смање. Али, то су само лепе изјаве. Не мислим да пензионерима треба смањивати пензије и нико то није тражио. То је та врста злоупотребе у којима поједини хоће да се представе као једини заштитници пензионера. Нико их не воли или поштује више него што их поштујем ја. И моји родитељи су пензионери. Воли ли их Јован Кркобабић више од мене? Не бежим од одговорности. Највеће достигнуће ове владе је то што није одлагала решавање проблема већ се одмах ухватила укоштац са њима. Није се бавила маркетингом и није се крила. То је ствар која нас драстично разликује од претходне власти и народ то препознаје.

Ушли сте у клинч и са Динкићем. Наводно, нисте му дозволили да се плаћа порез и на окућнице, а он вам је вратио тако што УРС није у Скупштини гласао за амандман СНС...

- Нема никаквог клинча ни са њим, ни са Дачићем, ни са Кркобабићем. Жао ми је што се у јавност изашло пре било каквих разговора на нивоу коалиције. Видим и одређену кампању у појединим новинама у вези са тим амандманима, али ако неко мисли да се проблеми у Србији решавају кроз медије, онда веома греши. Плашим се да то што имамо неке локалне изборе уноси нервозу код појединих странака и да онда једноставније прихватају лакша од болнијих решења. А, нашој економији могу да помогну веома горке пилуле. Запаљење плућа нам неће ублажити слатки сируп.

Отвара ли се ново политичко жариште у Војводини и како ћете тамо доћи до ванредних избора када ДС има убедљиву већину у Скупштини?

- Поједини људи у Војводини се неодговорно понашају према својој држави. Не разумеју колика је одговорност на њима. Поручујем им да ничији политички рејтинг не сме да буде изнад интереса народа. На било којим изборима, на локалу или у будућности у покрајини, видећете да је расположење грађана у Војводини значајно промењено.

Хоћете ли са СПС изазвати ванредне парламентарне изборе у Београду?

- Много проблема имам у овом тренутку да бих се тиме бавио.

Јесу ли тачне анализе које говоре да нас је Москва уговореном испоруком „мигова“ и ракетних ситема практично везала да не идемо у НАТО?

- Имамо скупштинску декларацију и Устав који кажу да смо војно неутрална земља. Одлично сарађујемо кроз Партнерство за мир са многим земљама НАТО, као што одлично сарађујемо са Руском Федерацијом. Наша војска је респектабилна у региону и желимо да унапредимо њене оперативне способности. Поносан сам што је она данас институција у коју грађани Србије имају највише поверења.

Хоће ли се у отвореним аферама попут „Галенике“ и „Развојне банке“ испитивати и улога партијских функционера?

- Свуда где постоји основана сумња да је извршено кривично дело, надлежни државни органи поступаће у складу са законом. Увек ће се поштовати закон и биће нулта толеранција према корупцији.

Јесте ли спремни да идете до краја ако се на удару нађу и функционери ваших партнера?

- Све што сам учинио до сада уништио бих ако не бих ишао до краја. Партијска књижица и позиција никога неће заштитити. Ту, наравно, мислим и на функционере своје странке. То је моја обавеза према грађанима Србије. Они су уверени да на частан и поштен начин обављам свој посао и то ћу наставити да чиним.

(Интервју: Милан Бабовић/Фото: Жељко Кнежевић – Вечерње новости)

 

Од истог аутора

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер