недеља, 24. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Преносимо > Коруптивне везе - "Миленијум тим" уступио ауди и стан брату Синише Малог
Преносимо

Коруптивне везе - "Миленијум тим" уступио ауди и стан брату Синише Малог

PDF Штампа Ел. пошта
КРИК   
понедељак, 22. јул 2019.

Предраг Мали, рођени брат министра финансија Синише Малог, већ пет година вози „ауди“ у власништву фирми српских бизнисмена Ивана Бошњака и Стојана Вујка, открива КРИК. Аутомобил је најпре био у власништву њихове познате фирме „Миленијум тим“ ангажоване на највреднијим државним пројектима, укључујући и „Београд на води“, а затим је пререгистрован на њихову другу компанију „КБВ датаком“. Сем аутомобила, бизнисмени су уступили и стан у којем је становала девојка Предрага Малог. Неколико стручњака рекло је за КРИК да се овакав вид уступања аутомобила и некретнина може тумачити као класичан пример корупције.

Сат после поноћи 26. децембра 2014, саобраћајни полицајац зауставио је црни „ауди а6“ недалеко од Храма Светог Саве у Београду. Утврдио је да је возач био под дејством алкохола те је саставио записник на основу којег је касније поднета прекршајна пријава.

За полицајца, ово је био рутински посао. Записник који је саставио, међутим, открива значајну коруптивну везу крупног бизниса и људи на власти.

Возач „аудија“ био је Предраг Мали, брат тадашњег градоначелника Београда Синише Малог, али кола нису била његова. Аутомобил је био у власништву београдске компаније „Миленијум тим“ (Милленниум теам) иза које стоје бизнисмени Иван Бошњак и Стојан Вујко, открива полицијски документ чију копију поседује КРИК.

Истим „аудијем“, три месеца раније, Предраг Мали возио је свог пријатеља Андреја Вучића, брата председника Србије, у дану одржавања Параде поноса када их је претукла група жандарма. Приликом давања исказа у вези са овим инцидентом, Мали је слагао тужиоца да је „ауди“ његов.

Аутомобил је, након „Миленијум тима“, како открива КРИК, пререгистрован на „КБВ датаком“ (KBV datacom), фирму такође у већинском власништву истих бизнисмена – Бошњака и Вујка.

Ова кола Предраг Мали вози и данас.

Новинари КРИК-а видели су га 5. јуна ове године како исти „ауди а6“ паркира у гаражу зграде у којој станује. Када је кренуо да излази из аутомобила, питали су га како то да годинама вози кола у власништву фирми српских бизнисмена. Мали је кратко одговорио да „то није тачно“ и затворио покретна врата гараже. До објављивања овог текста, брат министра финансија није одговорио на позиве и поруке новинара КРИК-а.

Возило, међутим, није једино што су ови бизнисмени уступили Предрагу Малом.

У дуплексу на Вождовцу, који се налазио у власништву „ћерке фирме“ „Миленијум тима“, до 2016. године становала је тадашња девојка Предрага Малог, Вања Грујић – директорка Завода за изградњу Града Београда. У том стану је, пре више од три године, извршила самоубиство. Имала је двадесет и пет година. Медији нису известили о овом случају.

Аутомобил и стан показују дугогодишњу везу између брата актуелног министра финансија Синише Малог и моћних домаћих бизнисмена чија фирма добија милионске послове од државе.

Бошњаков и Вујков „Миленијум тим“ ангажован је на једном од најпознатијих грађевинских пројеката у држави – „Београду на води“, који је са партнерима из Уједињених Арапских Емирата испреговарао управо Синиша Мали. Полицајци су саслушавали представнике ове компаније у истрази чувеног рушења у Савамали, јер је један од сведока рекао да су багери који су срушили цео кварт дошли са њиховог градилишта.

Компанија је позната и по томе што је радила гасификацију општина Смедерево и Гроцка, два посла која су укупно вредна око 60 милиона евра, а недавно је добила да гради станове за припаднике служби безбедности у Нишу и Врању за 15 милиона евра. Осим тога, учествовала је и у десетинама других послова, а њени приходи из године у годину скачу.

Њихова друга фирма „КБВ датаком“, на коју се такође водио „ауди а6“, прекопала је шири центар Београда како би поставила оптичке каблове за државну телекомуникациону компанију Телеком Србија. Сарађивала је и са Телекомовом највећом конкуренцијом – СББ-ом. Радила је и на пројектовању магистралног гасовода „Јужни ток“ чија изградња никада није реализована.

Стручњаци са којима су новинари КРИК-а анализирали овај случај упозоравају да постоји велика сумња да је у питању корупција и истичу да би више институција морало да реагује.

„Овај случај који сте истражили је типичан пример трговине утицајем – то је фирма која добија најзначајније послове, а брат Синише Малог од њих добија дарове“, каже Чедомир Чупић, некадашњи председник одбора Агенције за борбу против корупције.

„Да сам још у Агенцији, тражио бих да се овај случај испита и истражи“, напомиње Чупић. „Такође, тужилаштво би требало да реагује.“

Бошњак и Вујко нису пристали на интервју за КРИК, али је маркетиншка служба „Миленијум тима“ писмено одговорила на питања која су им послали новинари, истичући да су „квалитет, поузданост и одговорност једини критеријуми по којима ’Миленијум тим’ добија послове“.

„У потпуности одбацујемо наводе да смо било шта уступили или поклонили Предрагу Малом, с којим компанија нема никакве односе. Зграда о којој говорите грађена је 2009. године, сви станови су продати и немамо евиденцију ко у њима станује. Господина Синишу Малог, као и многе друге представнике извршне власти смо имали прилике да упознамо приликом обиласка наших градилишта. Мимо тога, немамо никакве односе“, наводи се у допису, уз коментар да су питања о њиховом односу са породицом Мали „неумесна“.

Милионски послови

Власти су се мењале, али фирме у власништву Бошњака и Вујка увек су добијале добре послове.

Током претходне власти, коју су чиниле Демократска странка (ДС) и Социјалистичка партија Србије (СПС), „Миленијум тим“ је највредније послове добијао од „Србијагаса“ који води социјалиста Душан Бајатовић – због чега је ова фирма у јавности довођена у везу са СПС-ом.

Бошњак и Вујко чак су се појавили и у предизборном споту СПС-а на војвођанским изборима 2012. године у којем су Бајатовића описали као „одличног менаџера“. „Подршка дугогодишњем пословном партнеру и инвеститору у неким његовим уметничким, спортским, политичким или другим активностима није ништа противзаконито“, прокоментарисали су ово из компаније „Миленијум тим“ у допису упућеном КРИК-у.

Крајем 2011, компанија је склопила уговор вредан око 29 милиона евра са „Србијагасом“ за гасификацију Смедерева, како пише на сајту овог града.

Подједнако вредан посао добили су и годину дана касније, одмах након што се променила власт, а владу саставили Српска напредна странка (СНС) и СПС. „Србијагас“ је одабрао „Миленијум тим“ за стратешког партнера за гасификацију општине Гроцка, а уговор за овај близу 30 милиона евра вредан посао су у децембру 2012. потписали Бајатовић, Вујко и недавно смењени председник општине Гроцка Драгољуб Симоновић, коме се суди због паљења куће новинара.

„Миленијум тим“ је за овај пројекат добио половину новца иако је само трећина посла била обављена, о чему је раније писао Инсајдер. Послови гасификације заинтересовали су Тужилаштво за организовани криминал које води предистражни поступак.

Са јачањем СНС-а на власти, Бошњак и Вујко добили су десетине грађевинских и других пројеката, углавном од институција и предузећа које воде људи управо из СНС-а. Док је Синиша Мали био градоначелник, „Миленијум тим“ и партнери су у Београду добили послове вредне најмање 15 милиона евра. У то време, почели су да граде и „Београд на води“.

Један од последњих великих послова које су добили је и градња станова за припаднике служби безбедности у Нишу и Врању крајем 2018. Овај посао вредан 15 милиона евра „Миленијум тиму“ и турској компанији „Ташјапи“ (Tasyapi) доделило је Министарство грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре које води Зорана Михајловић. „Ташјапи“ је јавности познат по томе што му је пре тога поверена реконструкција пута Нови Пазар – Тутин коју кредитом финансира турска влада.

Износ који су добили за изградњу станова је за 18 одсто виши од оног који је министарство проценило пре расписивања тендера. Држава је прихватила понуду „Миленијум тима“ и турске фирме која је уједно била и једина на тендеру. Мишљење о избору победника тендера тражено је од министра финансија Синише Малог који није имао примедби.

Градња станова тек што је почела, а пројекат је већ затресла корупционашка афера. У марту ове године, због давања и примања мита, ухапшен је директор „Ташјапија“ за Србију и неколико службеника државног Саобраћајног института ЦИП који је надгледао извођење радова. Нико од ухапшених није из компаније „Миленијум тим“.

Прошла година била је најуспешнија за „Миленијум тим“ који је имао приходе од око 36 милиона евра. У финансијском извештају истичу да су за скок прихода највише заслужни њихови послови на гасификацији и „Београду на води“.

Управо је овај потоњи посао најконтроверзнији у којем је фирма учествовала, али и нешто што их директно спаја са Синишом Малим.

Рушење у Савамали

У градњи „Београда на води“ компанија „Миленијум тим“ учествује од самог почетка. Тај мегаломански пројекат са арапским инвеститорима у име државе уговорио је управо Синиша Мали и назвао га „симболом успеха и напретка земље“. Председник Александар Вучић описао га је као „нови драгуљ Србије“.

„Миленијум тим“ је, између осталог, био плаћен за сређивање терена пред градњу, постављање камена темељца зграда које су до сада никле у овом комплексу и његову гасификацију. Као подизвођачи италијанске фирме „Pizzarotti“, ангажовани су на изградњи кључне зграде у пројекту – Куле Београд.

Пројекат има и своју мрачну страну.

Недалеко од градилишта „Београда на води“, у Херцеговачкој улици у четврти Савамала, у ноћи између 24. и 25. априла 2016. године појавили су се људи маскирани „фантомкама“ и заробили пролазнике, док су багери рушили ресторане и друге просторије у власништву приватних компанија. Иако до данас није открила ко је све умешан у рушење, полиција у свом извештају, који је раније објавио КРИК, уводи сумњу у умешаност Бошњакове и Вујкове компаније.

Један од сведока испричао је полицији да су багери који су рушили у Херцеговачкој дошли из правца градилишта „Београда на води“ на којем су у то време радили управо багери фирме „Миленијум тим“.

Након што им је сведок то открио, полицајци су испитали представнике ове компаније. Они су негирали да су машине напуштале градилиште, како пише у извештају полиције.

„24-ог на 25-и април на градилишту није било активности и нису извођени радови и грађевинска механизација није напуштала градилиште“, одговорили су полицији из „Миленијум тима“. Градилиште, међутим, како се наводи у полицијском извештају, не поседује видео-надзор те није било могуће проверити њихову тврдњу.

У писму „Миленијум тима“ КРИК-у тврди се да фирма није учествовала у овом догађају: „У потпуности одбацујемо било какве инсинуације које нашу компанију помињу у контексту ноћног рушења у Херцеговачкој улици“.

Бивша супруга Синише Малог, Марија Мали, у интервјуу за КРИК открила је да јој се Синиша, дан након рушења, похвалио да га је он организовао. Испричао јој је да је имао задатак да тај простор „очисти“ како би отклонио сметњу за градњу „Београда на води“.

Осим рушења под окриљем ноћи, неколико месеци касније на истом месту се догодило ново, али у току дана. Неколико преосталих објеката у Херцеговачкој срушили су багери „Миленијум тима“. Приватна компанија које је била власник срушених објеката тужила их је Привредном суду, али је суд одбио њихов захтев да „Миленијум тим“ изгради оно што је порушио.

Сви послови брата из сенке

За разлику од старијег брата који се годинама налази на највишим политичким функцијама и стално појављује у медијима, о Предрагу Малом мало се зна. Његов утицај је, међутим, велики.

Тај утицај црпи и из свој пријатељства са Андрејем Вучићем – братом председника Србије, о чему је чак и Синиша Мали говорио за хрватски недељник „Глобус“.

„Ствар је у томе што су Вучићев рођени брат Андреј и мој млађи брат Предраг најбољи пријатељи. И ја сам увек њима помагао“, рекао је Мали 2014. и објаснио како је чак постао градоначелник захваљујући овом познанству.

Ову двојицу пријатеља са Иваном Бошњаком спаја кошаркашки клуб „Црвена звезда“. Предраг Мали и Бошњак били су 2014. године чланови Управног одбора овог клуба, у време док је Андреј Вучић био члан председништва.

Предраг Мали појављује се у контроверзним пословима у које је умешан његов брат, а о којима је КРИК раније писао.

Био је директор породичне компаније „Компост груп“ (Compost group) посредством које је породица Мали нелегално присвојила 10 хектара државног земљишта код Вршца. На овој земљи породица је производила ђубриво за шампињоне.

Привредни суд у Панчеву пресудио је да се отета земља врати држави, али то до данас није учињено, иако је пресуда већ годину дана правоснажна.

Документација ове компаније показује и да је Предраг Мали био укључен у сумњиве новчане трансакције. Позајмио је 250.000 евра непознатог порекла „Компост групу“, а затим је ово потраживање крајем 2010. године продао за један евро њеном већинском власнику – фирми „Ферди џенетикс“ (Compost group). Иначе, власник „Ферди џенетикса“ тада је била офшор фирма „Алессио Инвестмент ЛТД“ са Британских Девичанских Острва, иза које стоји његов брат Синиша, и која је, како је КРИК раније писао, довођена у везу с прањем новца.

Име Предрага Малог спомињало се и у вези са спорном приватизацијом „Вршачких винограда“ 2013. године.

Винограде је Агенција за приватизацију продала кинеској компанији „Гуан Нан“ далеко испод вредности, због чега је Министарство привреде поништило ову приватизацију. У својој изјави коју је дао полицији, Владислав Несторовић, бивши директор „Вршачких винограда“, открио је да је Предраг Мали био саветник кинеској фирми у овој приватизацији.

„Почетком фебруара 2013. године Оливера Аранђеловић (заменица директора Агенције за приватизацију) под ознаком ­’хитно’ тражи податке по налогу консултанта потенцијалног купца. Из приложеног мејла види се да се ради о Мали Предрагу“, рекао је Несторовић.

Тужилаштво за организовани криминал није желело новинарима КРИК-а да одговори да ли испитују улогу Предрага Малог у овој приватизацији јер је у току предистражни поступак.

Предраг Мали био је власник консултанске компаније „Висион интернатионал“ угашене 2010. Био је и директор консултанске фирме свог брата „Оли Цонсултинг“, од њеног оснивања 2005. све до 2013. године.

Тренутно, како показују подаци пословног регистра, није власник ниједне фирме. Није познато где је запослен и чиме се бави. Станује у свом новом четворособном стану у ширем центру Београда, недалеко од Вуковог споменика.

Иако аутомобил званично није његов, Предраг Мали га представља као „свој“.

Тако је испричао тужилаштву које га је саслушало након инцидента на Паради поноса 2014. године када су жандарми пребили њега и брата тадашњег премијера.

„(Предраг Мали) у свом исказу наводи да је критичног дана својим возилом марке ’ауди’, модел а6, отишао по свог дугогодишњег пријатеља Андреја Вучића“, пише у првостепеној пресуди Вишег суда којом су жандарми осуђени због пребијања.

Да је Мали слагао тужилаштво, потврђује полицијски записник у којем се наводи да је овај аутомобил у власништву компаније „Миленијум тим“.

Због вожње у пијаном стању крајем 2014. године, осуђен је на казну од 8.000 динара и забрану вожње три месеца, показују судска документа до којих је дошао КРИК. Казну је платио.

„Ауди“ су Бошњак и Вујко касније пререгистровали на своју другу фирму – „КБВ датаком“. Мали га још вози, уверили су се новинари КРИК-а када су га 5. јуна ове године видели како га паркира.

Саговорници КРИК-а тврде да ово изазива сумњу у корупцију.

„Пошто Синиша Мали лично не добија поклоне, него иде преко брата, онда је то трговина утицајем. Значи – ’мој брат је утицајан, он је министар и сад ја на основу тога користим’“, објашњава Чедомир Чупић.

Социолог Дарио Хајрић сагласан је да је у питању класичан пример корупције.

„Због чега би једна фирма дала аутомобил и станове на коришћење припаднику породице високог државног функционера? Дакле, она мора да има интерес. Ту постоји простор за узвраћање услуге који је веома очигледан. Везе привредног коруптивног миљеа сежу увек до врха власти.“

Бобан Стојановић са Факултета политичких наука упозорава да би институције морале да се посвете овом случају.

„Тужилаштво апсолутно мора да реагује, а вероватно и премијерка која би требало да смени свог министра. Овај случај ме асоцирала на причу око изградње Коридора 10 и фирме у чијем је власништву шкода суперб коју је возио (директор Коридора Србије) Зоран Бабић. То је изгледа неки нови модел да фирме које раде (државне послове) уступају политичарима или људима који су повезани са политиком аутомобиле, станове.“

Пословна империја

Бошњак и Вујко власници су многих компанија: српског „Милленниум теам“-а и истоимених фирми у Црној Гори, Републици Српској и Северној Македонији. Власници су и „МТ гастел“ који се бави дистрибуцијом гаса, „Милленниум пропертиес“ која тргује некретнинама, „Милленниум теам спорт“, „Милленниум пропертy манагемент“ и „КБВ датацом“. Са директором панчевачке телевизије коју је приватизовао Радоица Милосављевић били су власници „МТ инфраструцтуре тецхнологиес“, а са аустријским бизнисменом Камалом Ахуџом основали су „Индустрију механизације и трактора“. Купили су Институт „Гоша“ за милион евра. Бошњак је сувласник компаније која је саградила луксузне апартмане „Видик“ на Копаонику. Заступник је и фирме своје супруге „Агро бел сyстем“ која узгаја воће у Сопоту и извози у Русију. Бошњак је био члан Извршног одбора НАЛЕД-а и са Вујком седи у управи Спортског друштва „Црвена звезда“. Обојица су заступници Џудо клуба „Црвена звезда“ чије је спортисте у децембру 2014. примио градоначелник Београда Мали и обећао им помоћ у проналажењу просторија за клуб.

Погибије радника на градилиштима „Миленијум тим“-а

У самом центру Београда, хотел „Индиго“ гради компанија бизнисмена Мирослава Мишковића који је неправоснажно осуђен на две и по године затвора за утају пореза, а радове изводи „Миленијум тим“. Недавно је на овом градилишту погинуо радник који је радио на црно и којег је ангажовао подизвођач. Ово није једини случај да је неко страдао на градилишту „Миленијум тима“. Несрећа се догодила и 2012. када је због неадекватно обезбеђеног градилишта страдао радник у Ветернику, где је „Миленијум тим“ радио на постављању канализационе мреже. Крајем прошлог месеца, на градилишту „Миленијум тима“ који је ова компанија претходно разминирала, експлодирала је бомба. На срећу, није било повређених.

Судар са државним аутомобилом

Возећи „мазду“ свог брата, Предраг Мали је у мају 2013. у центру Београда ударио аутомобил Управе за заједничке послове. Возач државног аутомобила је најпре тврдио да је Мали након судара отишао, али је, када се на суду суочио са њим, променио исказ тврдећи супротно – да је Мали остао и понудио помоћ. „(Мали) није одговоран за прекршај, већ је све стицај околности“, рекао је тада возач. Мали је у априлу 2015. за овај прекршај осуђен блажом новчаном казном од 10.000 динара јер, како је судија констатовала, раније није био прекршајно кажњаван. Суд га је ослободио кривице да је побегао са лица места након судара.

Пишу: Драгана Пећо и Павле Петровић

(КРИК)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер