петак, 22. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Преносимо > Будућност Србије у ЕУ је везана за њен став према Косову
Преносимо

Будућност Србије у ЕУ је везана за њен став према Косову

PDF Штампа Ел. пошта
Жељко Пантелић   
петак, 07. мај 2010.

 (WAZ.EUobserver 5.5.2010)

Како стоји у нацрту резолуције који је изнет у Комитету за спољне послове  у  уторак 4. маја, Европски Парламент (ЕП) ће позвати Србију да заузме “прагматичан став“ према Косову и да се уздржи од  блокирања чланства  Косова у међународним организацијама

Тај комитет планира да ће текст резолуције доћи на ред за гласање у јуну, а да ће ЕП дискутовати о њему на пленарној седници месец дана касније.

Та резолуција такође позива државе чланице ЕУ да заузму заједнички став према Косову. До сада је његову независност признало само 22 од 27 чланова ЕУ.

Аустријска посланица ЕП, чланица партије зелених, Улрике Луначек је рекла: “Независност није разрешила проблеме на Косову. Највише ме брине то што нема заједничког приступа чланица ЕУ Косову због тога што га 22 државе признају, а 5 не. Ово ослабљује положај ЕУ у односу на Косово. Ова година је критична за односе између Косова и Србије.“

Тај документ подвлачи и да је одржавање добросуседских односа кључни услов Србији и осталим земљама региона за приближавање Европској Унији. Неколико посланика ЕП је отворено рекло да изгледи Србије за чланство у ЕУ треба да буду везани за њено држање према Косову. Званичан Став ЕУ је да су то два посебна питања.

Италијански посланик ЕП са левог центра, Пјер Антонио Панзери је казао: “О статусу Косова не може бити преговарања. Регионална сарадња је део кључних предуслова, и ја верујем да се питање статуса Косова мора повезати са европским аспирацијама Србије.“ Мало чланова ЕП очекује да ће Србија признати Косово, али многи су захтевали од Београда да буде прагматичнији и конструктиван у свом односу према тој ситуацији.

Француски посланик десног центра Арно Данжан (Arnaud Danjean) је, например, позвао Србију да повуче налоге за хапшење врхунских политичара Косова, укључујући ту и оног за хапшење косовског премијера Хашима Тачија. Како рече г. Данжан, тај знак добре воље би био позитиван за читав регион.

Овај нацрт резолуције ЕП истовремено подвлачи и важност да се власт на Косову децентрализује и изражава забринутост о ситуацији на северу те дуготрајно спорне области, где је српска етничка већина основала паралелне структуре власти. Како каже нацрт резолуције гђе Луначек, тамо нема владавине закона и организовани криминал је у тој области свуда присутан.

Чланови комитета за спољне послове ЕП су такође имали прилике да чују да су -  како гђа Луначек, тако и Европска Комисија незадовољни резултатима ЕУЛЕКСА, полицијске мисије ЕУ на Косову.

Дискусији у комитету је присуствовао Пјер Мирел, директор директората Европске Комисије за проширење за Западни Балкан. Г-дин Мирел је био критичан не само у односу на ЕУЛЕКС, него и у односу на напредовање косовских власти у реформисању судства и у борби против корупције. Он је ипак додао да, упркос ранијим прогнозама да ће његова независност изазвати поновљену нестабилност Балкана, Косово остаје стабилно. 

Превод са енглеског: Василије Клефакис 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер