среда, 22. јануар 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Рубрике > Политички живот > Вучић је годинама прогонио митрополита Амфилохија - а онда је хтео да говори на његовој сахрани
Политички живот

Вучић је годинама прогонио митрополита Амфилохија - а онда је хтео да говори на његовој сахрани

PDF Штампа Ел. пошта
Дејан Мировић   
петак, 06. новембар 2020.

У мају 2013. Вучићева власт je данима нападалa митрополита Амфилохија зато што се противио Бриселском споразуму којим се укида српска полиција, правосуђе, изборни, управни, енергетски и телекомуникациони систем на Косову. Тадашњи председник Скупштине Небојша Стефановић је изјавио да егзарх Пећког трона „гази хришћанске и цивилизацијске вредности“. Српски патријарх и епископ бачки Иринеј су подржали Бриселски споразум.

У јануару 2018. Вучићева власт напада Амфилохија због потписивања Апела за одбрану Косова и Метохије. Тадашњи генерални секретар председника Србије, Никола Селаковић је изјавио да митрополит, који је аутор 30 теолошких књига и доктората на грчком језику о Светом Григорију Палами, „не зна шта је дух православља“, да се „бави враџбинама“ и да је крив за смањивање броја Срба у Црној Гори. Директор Канцеларије за КиМ Марко Ђурић изјављује да се митрополит креће по блату и да ради против српских националних интереса „срцем и душом“, те да он није духовник нити део цркве. Вулин је изјавио да митрополит делује „против људских и божијих закона“. Митрополита нападају Зорана Михаиловић, новинари и медији под контролом Вучића и Бебе Поповића.У мају 2019. долази до новог сукоба митрополита и Вучића на Сабору СПЦ  због залагања српског председника за предају 1.600 сакралних објеката СПЦ својим коалиционим партнерима у Приштини, под маском поделе.

У децембру 2019, након састанка са Ђукановићем у Тирани, Вучић је изјавио гостујући на ТВ О2: „Црногорска аутокефална црква постоји de facto i de iure“. Митрополит одговара констатацијом „Вучић је велика незналица“

У октобру 2019. Синод и патријарх одликују Вучића и Селаковића орденом Светог Саве на централној свечаности поводом обележавања 8 векова аутокефалности СПЦ. Главни говорник, професор Мило Ломпар отказује своје учешће у знак протеста. Исто чине и митрополит Амфилохије и 20-так  епископа. Митрополит је тада изјавио „Што се мене лично тиче, а верујем и једна добар део наших архијереја није тиме задовољан, није ово била прилика за тако нешто“. Митрополит је тада изјавио да за њега Вучић није председник свих Срба.

У децембру 2019, након састанка са Ђукановићем у Тирани, Вучић је изјавио гостујући на ТВ О2: „Црногорска аутокефална црква постоји de facto i de iure“. Митрополит одговара констатацијом „Вучић је велика незналица“.

Након покретања народних литија Вучић је, нудећи се преко медија, покушао да посети Црну Гору у јануару 2020. Митрополит и Епископски савет СПЦ у Црној Гори му поручују да није добродошао, а ректор Цетињске богословије Гојко Перовић изјављује да „верски празници нису прилика за посету“.

Десетак дана касније патријарх и епископ бачки пристају на захтев Вучића и Селаковића да митрополит не учествује на дочеку Путина у Храму Светог Саве. Митрополит се враћа из Београда за Подгорицу. Уместо митрополита руског председника је у крипти дочекала фолк певачица Цеца Ражнатовић.

У јуну 2020. Ђукановићева полиција у подгоричком Центру безбедности 6 сати саслушава 82-годишњег митрополита. Вучић и српска дипломатија ћуте. У септембру Вучићеви медији објављују: „Амфилохијев премијер се одрекао Косова“ уз слике митрополита на насловној страни.

После неустрашиве борбе за очување православних светиња у Црној Гори и велике победе над наизглед непобедивим Ђукановићем, митрополит Амфилохије умире 30. октобра. Жалост која је обузела народ у Србији, Републици Српској и Црној Гори могла би да се упореди само са оном када је умро патријарх Павле. Свима је постало јасно да је Амфилохије био народни патријарх и истински егзарх Пећког трона, једини прави наследник свог учитеља Светог Јустина Поповића. Реке народа су изашле да испрате народног патријарха и вољеног заштитника вере на Косову и Метохији и у Црној Гори.

Увидевши овакво расположење народа Вучић, заједно са послушним црквеним великодостојницима, без имало гриже савести, хита на сахрану (иако пуних 8 година, за живота митрополита, није хтео или смео, да дође у Црну Гору). У мародерском стилу, у интервјуу ноћ пред сахрану, се неприкладно нуди да говори, попут Ирода који би се нудио да говори на сахрани Јована Крститеља. Уместо да присуствује опелу Вучић држи конференцију за штампу испред Српске куће.

На позив митрополита 2018. године, водећи српски интелектуалац - професор Мило Ломпар говорио је на промоцији Амфилохијеве књиге о Косову. Иако није позван да говори на сахрани, његов говор на промоцији најбоље одсликава дело вољеног митрополита, истинског народног патријарха. Говорећи о митрополиту Амфилохију Ломпар каже: „Не чини чин, попут патријарха, човеку величину, него човек, као Павле, даје величину чину патријарха“.

 

Од истог аутора

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер