петак, 10. јануар 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Рубрике > Политички живот > O „прекомпоновању власти“ и најновијим дешавањима у АП Војводини
Политички живот

O „прекомпоновању власти“ и најновијим дешавањима у АП Војводини

PDF Штампа Ел. пошта
СНП Светозар Милетић   
понедељак, 03. септембар 2012.

Српски народни покрет „Светозар Милетић“ из Новог Сада начелно поздравља започете процесе преобликовања власти у Граду Новом Саду, као и у другим општинама у северној Србији, како би локална власт била идентична републичкој.

Намерно истичемо реч „начелно“, јер желимо да укажемо да је питање промене власти на локалу, само почетак у процесу заустављања не само сепаратистичких, већ и много мрачнијих тенденција које се отворено заговарају у АП Војводини. Зато тражимо да се под хитно донесе нови, праведнији Закон о избору посланика за Скупштину АПВ и одмах потом и распишу избори за поркајинске органе, јер је садашња власт у Војводини последњим одлукама Уставног суда потпуно нелегитимна и противуставна. До избора нових демократских органа у АП Војводини, власт би морали да врше привремени органи, у складу са владајућом већином на републичком нивоу.

Посебно желимо да укажемо јавности, а пре свега државним органима на следеће: по први пут се у делу српског народа,  код једног дела грађана Србије и на делу српске територије појављују назнаке мрачних, тоталитарних и ксенофобичних идеологија: не само повампиреног комунизма, већ и оно што је бар подједнако страшно: локал-фашизма, који се демагошки и маркетиншки безазлено назива аутономаштвом. Чак се говори и о стварању некаквог фронта и о „интернационализацији питања Војводине“.

Деценијско неговање коминтерновско-тоталитарних флоскула о „војвођанској посебности“, пароле које говоре да је Војводина нешто друго у односу на властиту државу, захтеви за федерализацијом и де факто укидањем државе Србије на простору АП Војводине нису само сепаратизам, већ у себи садрже и елементе најгорих европских идеологија 30-их година прошлог века: комунизма, нацизма и фашизма.

Ово доводи до тога да се код појединих становника Србије северно од Саве и Дунава ствара уверење да су нешто посебно, вредније у односу на грађане Србије јужно од поменутих река. Историјске неистине о уједињењу Војводине са Србијом, о развијености Војводине док није била у Србији и сл, стварају утисак да је Војводина створила Србију, а да је Србија вечито незахвална, лења, издржавана,  па је се сад треба решити за сва времена, јер је мање вредна, а њени житељи су нижа бића од „ нас војвођана“.

Што је најбесмисленије, држава Србија се овој малобројној, али гласној групи аутномашчића додворава, купујући њихову наклоност силним деценијским привилегијама, или им „жмурећи“ омогућава противправно богаћење и злоуптребу моћи.

Резултат оваквог неговања аутномаштва јесте да млад свет, у потрази за каквом-таквом егзистенцијом, почиње да прилази оваквим тоталитарним, ксенофобичним, расистичким и локал-фашистичким, односно комунистичким странкама и удружењима грађана, јер су, у условима опште кризе, једина могућност преживљавања за младе људе.

Због сличних идеја и ставова, али са наизглед других, „српских“ позиција,  неке организације су судским одлукама брисане из регистра и забрањен им је рад.

Аутономашко-антисрпским организацијама, које у суштини имају исти корен и идеју водиљу, се не само омогућава ширење мржње, већ их држава обилато помаже, односно део су државне власти од 2000 године.

Српски народни покрет „Светозар Милетић“ из Новог Сада, настављајући учења и идеје великана српске либералне политичке мисли XIX и почетка XX века, сматра да је питање Војводине решено 1918. двема великим народним скупштинама. Поновно враћање Војводине, 1945, резултат је деловања наметнуте, тоталитарне власти која је земљу ослободила од фашизма, али је и поново окупирала. Године 1988, грађани Војводине су у масовним демонстацијама срушили режим Јосипа Броза. Ми тражимо укидање аутономије, јер је то једини начин да се раскине са тоталитарним идејама.

Међтуми, овде не говоримо о томе. Овде захтевамо преиспитивање деловања аутономашко-федералистичких странка и удружења грађана, обелодањивање њихових програма и ставова, а посебно извора прихода и финансијског стања. Указујемо на несметано ширење говора мржње које долази из тих кругова. Уколико појединци који заговарају тоталитарне идеје обављају неке од функција које финансира држава Србија, желимо да се државни органи изјасне о томе како је то могуће и где се такво деловање у Европи и свету омогућава и финансира од државе.

Због тога је наша подршка започетим процесима прекомпоновања власти у општинама у Покрајини, као и у Граду Новом Саду начелна и зависиће од односа нових власти према тоталитарним идеологијама, странкама и организацијама у Покрајини. У случају да државни органи наставе праксу досадашњих, што значи даље додворавање мрачним странкама и покретима, то ће значити само да су једне заменили други. У том случају, Српски народни покрет „Светозар Милетић“ из Новог Сада ће бити принуђен да о свему обавести међународну демократску јавност, пре свега Израела, САД-а и Руске Федерације.

(СНП Светозар Милетић-НСПМ)

 

Од истог аутора

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер