субота, 23. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Рубрике > Политички живот > Могућа и нова већина
Политички живот

Могућа и нова већина

PDF Штампа Ел. пошта
Ивица Дачић   
уторак, 16. децембар 2008.

(Вечерње новости, 16.12.2008)

Ако дође до поремећаја у владајућој коалицији, први корак био би покушај прављења друге парламентарне већине. Нови избори били би најгоре решење. Ивица Дачић, министар полиције и заменик премијера, верује у опстанак владе, али разговор отварамо баш питањем које месецима лебди у ваздуху: значи ли ово његово дискретно призивање реконструкције Владе да би Томислав Николић могао да буде “златна замена” за Динкића?

- Уколико буде потребе да Влада опстане због државних и националних интереса, сигуран сам да ће неке од странака за то имати разумевања. Пошто је Тома Николић, за разлику од времена јединствене СРС, сада у отворенијем односу према ДС, онда је могуће на тој страни очекивати одређене политичке договоре. Али, без обзира на то, мислим да је за такав потез сувише рано и не очекујем такву могућност пре неких нових избора.

* Ви, конкретно, не бисте имали ништа против Николићеве мањинске подршке?
- Ако ДС са тим не би имала проблем, не видим зашто би СПС. Нисмо ми били ти који су говорили да нећемо са њима док су били у СРС. Нити смо говорили да нећемо са Тадићем. Дакле, ако они виде да сада могу заједно, зашто бисмо ми били против. Али, то је лошија могућност него опстанак садашње владе.

* Клима ли се Влада? Први пут је било прегласавања откако сте се саставили...
- То је први и, надам се, последњи случај да је дошло до различитог гласања, а који се неће одразити на стабилност Владе. Неопходна је боља политичка координација како би Влада деловала јединствено.

* Толико верујете Динкићу, иако га прати репутација рушитеља влада?
- Не верујем да ће Динкић да сруши Владу, иако се у многим потезима Г 17 плус виде његови политички ставови, који понекад нису усаглашени са ставовима партнера.

* Кад све иде као по лоју, зашто нико из ДС и СПС није био на изборној скупштини Г 17 плус?
- Нисмо били на изборној скупштини Г 17 плус, јер нас нису ни позвали. Да смо добили позивницу, дошли бисмо. Ми са њима имамо коректне односе у Влади, али немамо развијене политичке односе. Направили смо коалицију са ДС, а Г 17 плус до сада није ни изражавао жељу да са нама гради политичке односе.

* Али, зар то не говори да су односи у Влади затегнути?
- Не. И у мањинској Коштуничиној влади коју смо подржавали никакве односе нисмо имали са Г 17 плус и СПО.

* Није ли ово само епилог тихог рата ДС и Г 17 плус, који тиња још од “афере Кришто”?
- Ми из СПС се не радујемо када неко критикује наше колеге из Владе у медијима. Али, нисам баш сигуран да су се сви тако односили према нама. Одмах после написа о астрономским платама и напада на Динкића имали смо састанак на највишем нивоу - ДС, Г 17 плус и ми. Договорили смо се да ти напади никако не смеју да послуже као иницијална каписла за продубљивање разлика у коалицији. Утврдили смо да морамо да будемо солидарни.

* Верујете ли Русима да ће, после преузимања НИС, изградити гасовод и складиште гаса у Банатском Двору? Јесу ли њихове гаранције чврсте?
- Русе помало и вређа такво питање, јер они тврде да и не помишљају да не изграде гасовод. Све иде ка томе да се умреже сва три пројекта. Постоје најаве да ће “Гаспром” дати гаранције за сва три уговора, а да кровни споразум буде договор нашег и руског председника. Ако, и после тога, неко каже да не верујемо ни у то, не знам шта у овом тренутку можемо да добијемо. Боље је да одмах кажемо да не желимо никакве односе са Русијом. Јер, не верујем да би било ко могао да каже Американцима да не верује на реч Обами.

* Какве последице би изазвао крах преговора са Русима?
- Напуштање споразума у овом тренутку могло би да има негативне спољнополитичке последице. То није обичан комерцијални споразум. Треба остати при ономе шта смо потписали и не смемо да дозволимо да се држава брука. Али, у овом тренутку не желим да размишљам о таквом сценарију и очекујем да ће се све завршити договором.

* Је ли ваша најава о новој “белој књизи” у ствари најава још жешћег обрачуна са криминалом?
- Неопходна нам је широка и добро организована борба против криминала. Морамо да разграничимо организовани од других видова криминала. Та бела књига неће бити публикована, јер би тиме помогли криминалцима. Реч је о систематизованим и провереним сазнањима, а не трачевима. Никога нећемо штедети - на удару ће бити трговци дрогом, људима, финансијски криминалци...

* Почели сте да чистите и у свом дворишту. Хоће ли бити још акција против мешетара у МУП?
- То је акција која је дуго припремана. И на нашем примеру показаћемо да нема привилегованих. До краја месеца у самом министарству биће неколико акција.

* Хоћете ли ускоро потписати споразум о двојном држављанству са Црном Гором?
- Очекујемо да се донесе политичка одлука између две државе. Дошли смо до компромиса - двојно држављанство важиће за све оне који га стекну до потписивања споразума. Вероватно, до краја године.

* Учестале су потраге за хашким бегунцима. Стеже ли се обруч око Ратка Младића и Горана Хаџића?
- Не постоје нека јаснија оперативна сазнања о њима двојици. Нема података ни да јесу ни да нису у Србији. Али, било би веома важно да Србија коначно стави тачку на ту причу. Најбоље би било када би се они добровољно предали. Тиме бисмо добили одговор на питање које годинама мучи Србију: служи ли Хашки трибунал као алиби за овакву политику уцењивања према нама или ће тиме бити уклоњене све препреке ка ЕУ.

* Очекујете ли да на крају Брисел, ипак, услови наше чланство у ЕУ индиректним признавањем независности КиМ под фирмом добросуседских односа?
- Не бих се изненадио да некоме и то падне на памет. И баш зато Србија не сме да губи своје пријатеље на другој страни. Јер, ако будемо имали алтернативу, онда ће и ЕУ желети што пре да нас прими. Ипак, мислим да до тог услова који помињете неће доћи, јер ЕУ није јединствена око косовског питања.

(Разговарали: З. Ускоковић и М. Бабовић)

 

Од истог аутора

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер