Početna strana > Rubrike > Komentar dana > Tiha internacionalizacija statusa Vojvodine
Komentar dana

Tiha internacionalizacija statusa Vojvodine

PDF Štampa El. pošta
Sava Milin   
subota, 10. novembar 2012.

Nedavni susret predsednika Skupštine Vojvodine Ištvana Pastora i komesara za proširenje EU Štefana Filea prošao je nezapaženo, u senci velikih afera koje tresu Vladu Srbije i susreta  premijera Dačića sa Hašimom Tačijem. Ipak, dogovor koji je postignut u Briselu pruža povod za ozbiljne sumnje da će položaj pokrajine, kako su to mnogi najavljivali, postati zvaničan uslov za pristupanje Srbije EU u okviru sledećeg izveštaja Evropske komisije.

To sugeriše saopštenje pres službe Skupštine Vojvodine u kome se kaže da će Evropska komisija pažljivo pratiti uticaj odluka Ustavnog suda Srbije na život ljudi u Vojvodini i dalji proces decentralizacije Srbije, a da je na sastanku postignut dogovor da EK, na osnovu stalne komunikacije s pokrajinskom administracijom, dobijene informacije redovno uvrštava u Izveštaj o napretku Srbije u procesu pridruživanja EU. Susret Pastora i Filea, i najava uplitanja EU u status pokrajine, svakako je jedan od odgovora pokrajinske administracije na odluke Ustavnog suda o neustavnosti pojedinih odredbi pokrajinskog Statuta, a njegov rezultat svedoči da najave internacionalizacije pitanja Vojvodine nisu bile samo prazne pretnje iz autonomaških krugova.

Predsednik pokrajinske skupštine je povodom toga u Briselu naišao na otvorena vrata, a da ne bi bilo nesporazuma, Štefan File je poručio da će preneti vlastima u Srbiji viđenja Evropske komisije po pitanju Vojvodine, i od Beograda zatražio analizu finansijske situacije u pokrajini i redovno izveštavanje o daljim odlukama Ustavnog suda. Vlada Srbije će tako biti prinuđena da detaljno referiše Brisel o svim budućim odlukama vezanim za severnu pokrajinu, dok će novosadska administracija u tom procesu, svakako gledati da svoja prava što više proširi. Da stvari na relaciji između republičke i pokrajinske vlade ne funkcionišu nimalo glatko, svedoči i nedavni sastanak Ivice Dačića i Bojana Pajtića, posle koga je Vlada Vojvodine, uz kako se naglašava saglasnost Dačića, čak formirala „Koordinaciono telo za saradnju s Vladom Srbije“, na čelu sa Dragoslavom Petrovićem, koje je stvoreno, kako je saopšteno, „radi urgentne akcije“ da bi se prevazišli svi nesporazumi koji su nepotrebno opteretili odnose Republike i Pokrajine. Predsednik Koordinacionog tela je naglasio da u rešavanju spornih pitanja očekuje „da ne bi trebalo da izostane dobra volja obe strane“. Ali, do ozbiljnog neslaganja dve strane je već došlo oko izrade nacrta Zakona o finansiranju pokrajine, pošto je pokrajinski sekretar za finansije Zoran Radoman optužio Mlađana Dinkića da je „prekršio dogovor“ o zajedničkoj izradi nacrta tog zakona, i najavio da će nacrt tog zakona Vlada Vojvodine samostalno napisati.

Pomenuto Koordinaciono telo stvoreno je, kako je rekao Petrović, da bi se analizirala pitanja proistekla iz odluke Ustavnog suda Srbije koji je osporio niz nadležnosti Pokrajine. Pokrajinska amdinistracija i novosadski autonomaški krugovi već su više puta dali do znanja da je po njima jedino rešenje promena Ustava koji bi se prilagodio Statutu (umesto da bude) obrnuto, a kampanja za promenu Ustava Srbije je ponovo započela, upravo u vreme šeste godišnjice njegovog donošenja. Koalicija nevladinih organizacija Građanska Vojvodina je tim povodom zatražila hitno donošenje novog ustava jer je postojeći „generator brojnih političkih i društvenei turbulencija“, dok je raspravu o Ustavu organizovao i Evropski pokret u Srbiji, na kojoj je promenu najvišeg pravnog akta u svoje ime zatražila čak i sudija Ustavnog suda Srbije Bosa Nenadić.

Pitanje položaja Vojvodine pomenuto je naravno i na skupu Evropskog pokreta, a ova nova i tiha ofanziva pokrajinske birokratije još jednom je pokazala pogubnu politiku davanja neustavnog Statuta pokrajini i poigravanja sa budućnošću države u ime uzaludne nade za članstvo u EU. A više nego upozoravajuća je činjenica da je, iako je u petak 9. novembra svečano obeležen Dan oslobođenja Novog Sada u Prvom svetskom ratu, vek posle trijumfalnog ulaska srpske vojske u Novi Sad, položaj AP Vojvodine u okviru Srbije počeo da definiše Štefan File, dok je za regulisanje odnosa između Beograda i Novog Sada formirano - Koordinaciono telo.