среда, 27. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Рубрике > Коментар дана > Тиха интернационализација статуса Војводине
Коментар дана

Тиха интернационализација статуса Војводине

PDF Штампа Ел. пошта
Сава Милин   
субота, 10. новембар 2012.

Недавни сусрет председника Скупштине Војводине Иштвана Пастора и комесара за проширење ЕУ Штефана Филеа прошао је незапажено, у сенци великих афера које тресу Владу Србије и сусрета  премијера Дачића са Хашимом Тачијем. Ипак, договор који је постигнут у Бриселу пружа повод за озбиљне сумње да ће положај покрајине, како су то многи најављивали, постати званичан услов за приступање Србије ЕУ у оквиру следећег извештаја Европске комисије.

То сугерише саопштење прес службе Скупштине Војводине у коме се каже да ће Европска комисија пажљиво пратити утицај одлука Уставног суда Србије на живот људи у Војводини и даљи процес децентрализације Србије, а да је на састанку постигнут договор да ЕК, на основу сталне комуникације с покрајинском администрацијом, добијене информације редовно уврштава у Извештај о напретку Србије у процесу придруживања ЕУ. Сусрет Пастора и Филеа, и најава уплитања ЕУ у статус покрајине, свакако је један од одговора покрајинске администрације на одлуке Уставног суда о неуставности појединих одредби покрајинског Статута, а његов резултат сведочи да најаве интернационализације питања Војводине нису биле само празне претње из аутономашких кругова.

Председник покрајинске скупштине је поводом тога у Бриселу наишао на отворена врата, а да не би било неспоразума, Штефан Филе је поручио да ће пренети властима у Србији виђења Европске комисије по питању Војводине, и од Београда затражио анализу финансијске ситуације у покрајини и редовно извештавање о даљим одлукама Уставног суда. Влада Србије ће тако бити принуђена да детаљно реферише Брисел о свим будућим одлукама везаним за северну покрајину, док ће новосадска администрација у том процесу, свакако гледати да своја права што више прошири. Да ствари на релацији између републичке и покрајинске владе не функционишу нимало глатко, сведочи и недавни састанак Ивице Дачића и Бојана Пајтића, после кога је Влада Војводине, уз како се наглашава сагласност Дачића, чак формирала „Координационо тело за сарадњу с Владом Србије“, на челу са Драгославом Петровићем, које је створено, како је саопштено, „ради ургентне акције“ да би се превазишли сви неспоразуми који су непотребно оптеретили односе Републике и Покрајине. Председник Координационог тела је нагласио да у решавању спорних питања очекује „да не би требало да изостане добра воља обе стране“. Али, до озбиљног неслагања две стране је већ дошло око израде нацрта Закона о финансирању покрајине, пошто је покрајински секретар за финансије Зоран Радоман оптужио Млађана Динкића да је „прекршио договор“ о заједничкој изради нацрта тог закона, и најавио да ће нацрт тог закона Влада Војводине самостално написати.

Поменуто Координационо тело створено је, како је рекао Петровић, да би се анализирала питања проистекла из одлуке Уставног суда Србије који је оспорио низ надлежности Покрајине. Покрајинска амдинистрација и новосадски аутономашки кругови већ су више пута дали до знања да је по њима једино решење промена Устава који би се прилагодио Статуту (уместо да буде) обрнуто, а кампања за промену Устава Србије је поново започела, управо у време шесте годишњице његовог доношења. Коалиција невладиних организација Грађанска Војводина је тим поводом затражила хитно доношење новог устава јер је постојећи „генератор бројних политичких и друштвенеи турбуленција“, док је расправу о Уставу организовао и Европски покрет у Србији, на којој је промену највишег правног акта у своје име затражила чак и судија Уставног суда Србије Боса Ненадић.

Питање положаја Војводине поменуто је наравно и на скупу Европског покрета, а ова нова и тиха офанзива покрајинске бирократије још једном је показала погубну политику давања неуставног Статута покрајини и поигравања са будућношћу државе у име узалудне наде за чланство у ЕУ. А више него упозоравајућа је чињеница да је, иако је у петак 9. новембра свечано обележен Дан ослобођења Новог Сада у Првом светском рату, век после тријумфалног уласка српске војске у Нови Сад, положај АП Војводине у оквиру Србије почео да дефинише Штефан Филе, док је за регулисање односа између Београда и Новог Сада формирано - Координационо тело.

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер