петак, 22. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Рубрике > Коментар дана > Прави тренутак да подржимо Немачку
Коментар дана

Прави тренутак да подржимо Немачку

PDF Штампа Ел. пошта
Божидар Маслаћ   
уторак, 26. јун 2012.

Немачка је, као што сви знамо, после победе Оланда на изборима постала веома усамљена. Притисак осталих чланица ЕУ на Немачку је константан. Суштина се своди на добијање пристанка Немачке да плаћа рачуне мање успешним земљама, што ниједан Немац који има имало здравог економског разума никада милом неће прихватити. Засад подршку Немцима даје Шведска на чија плећа би пао део овог баласта неуспешних земаља, али коалиција против Немачке постаје све јача.

Шта једна мала, изнурена, економски упропашћена земља као што је Србија може да понуди великој и економски успешној Немачкој? Наизглед, не много. Међутим, уз успешан медијски пласиран пропагандни концепт, подржан од стране самих Немаца можемо да пружимо пуно, па макар то било само за домаћу (немачку) употребу.

Председник Николић, као сада једини део власти који је конституисан, могао би да пружи јавну подршку Ангели Меркел у њеним настојањима да очува стабилност у овако кризној ситуацији. Могли бисмо да изразимо наше разумевање за потезе немачких власти и да подвучемо да је и за нас, мале земље изван ЕУ, од изузетног значаја да Ангела Меркел настави своју политику која доприноси стабилности не само еврозоне већ и свих европских суседа.

Даље бисмо могли да хвалимо уређеност немачке државе, културу плаћања пореза, прави начин образовања у складу са потребама привреде и да напоменемо да нам је Немачка идеал, када су у питању реформе наше државе. Исто тако, могли бисмо да затражимо од Немачке помоћ, не у финансијама као што то остали желе од Немачке, већ у достизању стандарда организације државе уз помоћ којих ћемо сами бити у стању да одржавамо наше јавне расходе и економски развој.

Суштина мог предлога је да певамо политичку песмицу која ће разгалити и охрабрити политику немачке владе и дати јој аргументе да неки са стране виде њену политику исправном и да Немачка смањи осећај усамљености. Наравно, као и сви паметни извођачи, песмица неће бити бесплатна. Пре него што почнемо да је певамо треба да видимо шта можемо за њу да добијемо. За нас и мало може бити много.

Нека попусте у притисцима на север Космета, нека омогуће замену евра у српским банкама за неке будуће немачке марке под повољнијим условима него што ће то дозволити осталима, нека нас виде спремним да водимо економску политику компатибилну са немачком и можемо макар привремено обуздати досадашњу немачку политику према нама. Држећи страну Немцима у овој ствари, чини ми се, нећемо радити против интереса наших пријатења са истока.

Наши економски односи су много развијенији са Немачком него са Француском и већином других земаља ЕУ, уз изузетак Италије. Наше расејање гравитира земљама немачког говорног подручја и у случају поновног ограничења кретања унутар ЕУ важно је да имамо што слободније кретање према овим земљама. Узимањем ове стране можемо да се мало замеримо осталим земљама ЕУ, са којима нисмо значајно економски везани, али можемо знатно више да добијемо. Неке од ових земаља су нам помало наклоњене, попут Шпаније и Грчке, али оне имају своје интересе да и даље воде нама наклоњену политику. Политиком несврставања нећемо добити ништа. Ако кренемо са подршком Немцима, можда нам неко понуди нешто боље да та подршка изгуби на интензитету. У сваком случају, активнија спољна политика може нам донети неке добити ако јасно препознамо наше интересе и шансе за њихово остварење. Али пре уласка у било какву причу морамо знати шта ћемо добити за наш ангажман, ма колико мали био.  

 

Од истог аутора

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер