Početna strana > Rubrike > Komentar dana > Govori srpski da te Bajden razume
Komentar dana

Govori srpski da te Bajden razume

PDF Štampa El. pošta
Tadija Nešković   
utorak, 19. maj 2009.

Pre nekih 17 godina, početkom ratova u Hrvatskoj i BiH, Patrik Bjukenen i DŽon R. Šindler bili su istog mišljenja kao i DŽozef Bajden: Amerika mora da se umeša u jugoslovenski sukob na stranu Hrvata i muslimana, a protiv zlih Srba koji sprovode etničko čišćenje.

Ubrzo, međutim, Bjukenen i Šindler potpuno su promenili stavove. Bjukenen, konzervativni republikanac koji je u administraciji Ronalda Regana rukovodio medijskom službom, danas je poznat po čestim prosrpskim istupima i po kritici američke politike na Balkanu. A Šindler, koji je tokom devedesetih radio u Nacionalnoj bezbednosnoj agenciji SAD i bio njihov glavni obaveštajac za Balkan, krajem 2007. objavio je obimnu knjigu "Nesveti teror" (nedavno prevedenu i na srpski), u kojoj iznosi nebrojene podatke o vrlo snažnoj, čak i presudnoj podršci koju je armiji Alije Izetbegovića pružila Al Kaida, a sve uz saglasnost tadašnje američke administracije Bila Klintona.

I Bjukenen i Šindler ističu da su promenili mišljenje ko su zaista negativci čim su sakupili malo više informacija o tome šta se stvarno dešava u jugoslovenskoj klanici.

Bajden nije menjao stavove. Osim nagore. Uoči i tokom bombardovanja Srbije 1999. godine, bio je čak i ekstremniji u izjavama o Srbima nego pre toga: gostujući kod Lerija Kinga na Si-En-Enu nazvao je srpski narod "gomilom nepismenih degenerika, deceubica, koljača i siledžija". Ali, u sredu u Beograd ne dolaze Šindler ili Bjukenen, nego DŽozef Bajden. I to, kao potpredsednik SAD, zastupajući najmoćniju silu u istoriji čovečanstva i najpopularnijeg lidera u istoriji te zemlje.

Srpski mediji, prirodno zainteresovani za Bajdenovu posetu Beogradu, već danima prognoziraju šta će ovaj političar, najistaknutiji albanski lobista (u žestokoj konkurenciji Mekejna, Dola, Holbruka i Olbrajtove) sa one strane Atlantika, poručiti srpskim domaćinima. Analitičari su potrčali da procene kako njegovi stavovi neće biti neprijateljski ("Bajden dolazi u miru" najavljuje naslov teksta u "Politici"), ali da Borisa Tadića i ostale srpske zvaničnike ipak očekuje težak razgovor sa potpredsednikom SAD, koji će tražiti od Srbije da više doprinese bezbednosti regiona (čitaj: da se odrekne Dodika i Srba na severu Kosmeta, kao i da se dodatno udalji od Putina).

Šta mogu srpski domaćini da kažu takvom gostu, a da ga umilostive? Pa, za početak bi mogli da pokušaju da ga preobrate, poput Bjukenena i Šindlera: neka mu poklone Šindlerovu knjigu, i to pred svima, prilikom kasnijeg obraćanja medijima; neka mu ispričaju kako je Halid Šeik Muhamad, glavni strateg terorističkih udara na Njujork i Vašington, zajedno sa još dvojicom koji su tog 11. septembra 2001. pilotirali otetim avionima i obrušili ih na Svetski trgovinski centar, ratovao u Bosni na strani muslimana, a protiv Srba; neka mu pokažu "belu knjigu" srpske Državne bezbednosti o OVK, u kojoj su dokumentovani masovni zločini, trgovine drogom, oružjem i ljudskim organima, pa i to kako je teroristička mreža Osame Bin Ladena pomagala stvaranje, naoružavanje i obuku ilegalne vojske u južnoj srpskoj pokrajini; neka ga upoznaju sa svim drugim dokazima koje imaju, a trebalo bi da ih imaju mnogo, o tome kako su bezbednost u regionu – istu onu za koju je zabrinut Bajden i ostatak Obamine administracije – narušili, narušavaju i narušiće upravo balkanski saradnici Bin Ladena.

Bajdena je, šalu na stranu, verovatno nemoguće preobratiti, jer i sam uveliko zna sve o balkanskim aktivnostima Al Kaide, ali ga to ne sprečava da ovde i dalje otvoreno podržava iste one koje podržava i Bin Laden. Ono što, međutim, mora kod njega da izazove oprez, jeste spremnost zvanične Srbije da s tim podacima izađe u javnost. Američku javnost! Bajden se neće uplašiti Tadića, Jeremića ili Šutanovca, ali bi i njega i njegove istomišljenike prestravile desetine bjukenena i šindlera, koji bi se neminovno javili kada bi srpska država uspela da plasira američkoj javnosti makar deo ovih podataka.

Znate, ono što je "Kosovo" u srpskom jeziku – najskuplja reč – to je u Americi izraz "9/11", kojim se označavaju teroristički napadi na Njujork i Vašington. Amerikance zaista ne zanima da li je njihova vlada, ova ili prethodna, učinila neku nepravdu nekim Srbima na nekom Balkanu u nekoj Evropi. Ali, itekako bi ih zanimalo da čuju kako je to njihova vlast svesrdno pomagala širenje Al Kaide tokom devedesetih, dakle, godinama po završetku "hladnog rata" koji je bio opravdanje za pomoć Bin Ladenu u Avganistanu sredinom osamdesetih. Sigurno bi Amerikanci načuljili uši kad bi im neko objasnio da su Izetbegoviću, Silajdžiću i Šaćirbeju, odnosno Tačiju, Haradinaju i Čekuu, a uz salgasnost Holbruka, Olbrajtove i Klintonovih, presudno pomogli isti ljudi koji su pre nepunih osam godina, u samo jednom danu, odneli oko tri hiljade američkih života. O tim stvarima bi Srbija morala neprestano da priča, gde god, s kim god i kad god može. Na sav glas! Pa i sa Bajdenom.

DŽozef Bajden jeste potpredsednik Amerike. Ta funkcija je značajna i inače, a kamoli sada kad mu je šef Barak Obama, estradni superstar među državnicima. Ali, Bajden nije samo to. Bajden je i neko ko već skoro 20 godina obmanjuje svetsku, pa i američku javnost, plasirajući laži o regionu koji je Al Kaida, glavni neprijatelj Amerike, iskoristila kao odskočnu dasku za svoje najsmrtonosnije operacije. Neko ko od samog početka podstiče antisrpsku histeriju, a žrtve te histerije, između ostalih, jesu i oni mučenici koji su bežeći od plamena skakali kroz prozore STC-a.

Šta razgovarati sa takvim čovekom? Ni o čemu drugom, osim o povezanosti Sarajeva, iz kojeg će doputovati u Beograd, i Prištine, u koju će se uputiti posle Beograda, sa Osamom Bin Ladenom.

Bajden, kažu upućeni, hoće na Balkanu da priča o bezbednosti. Tadić, kaže sam, hoće sa Amerikancima da priča o stvarima u kojima smo saglasni. U tom slučaju, biću veoma razočaran, a trebalo bi i ostali Srbi da reaguju identično, ako u sutrašnjim razgovorima glavna tema ne budu Bin Ladenove operacije na Balkanu. To jeste pitanje bezbednosti, a o Al Kaidi se Amerika i Srbija valjda slažu...

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, Rio Tinto otvoriti rudnik litijuma u dolini Jadra?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner