Početna strana > Rubrike > Komentar dana > Bakir Izetbegović - realno
Komentar dana

Bakir Izetbegović - realno

PDF Štampa El. pošta
Branko Pavlović   
sreda, 15. novembar 2017.

Izjava Izetbegovića da bi on voleo da BiH prizna nezavisnost tzv. Kosova, nije nikakvo iznenađenje. On prosto nema bitnije izjave, a da nije direktno na štetu Srbije, srpskog naroda i srpskih nacionalnih interesa.

Pošto nam je objašnjeno da treba prihvatiti „realnost“, hajde da vidimo:

- Šta je Bakir Izetbegović realno?

- Kakva bi bila odgovarajuća politika Beograda na tu sagledanu ralnost?

- Šta je pogrešno, a zatim i štetno u politici koju vodi Beograd/Vučić?

Ako ne izgovori nešto loše o Srbiji, to je najčešće zato što upravo vređa, preti i pokušava da omalovaži Republiku Srpsku. Tada nema loših izjava o Srbiji, zato što fizički ne može da ih izgovori. Druga mogućnost je da hvali ili Tursku, ili neku varijantu radikalnog islamizma. I dok spava.

Izetbegović je jednom nogom oslonjen na Muslimansku braću, a drugom na organizovani kriminal i teroriste u Federaciji BiH. To je njegovo utemeljenje, bez ostatka. Scenografiju i režiju uloge Izetbegovića  potpisuju elementi američke duboke države.

Ukratko, Izetbegović je za Srbe, Srbiju, svaki zamisliv, pa i najmanji srpski nacionalni interes - neprijatelj. Realno.

Zašto onda, ne uvažavajući realnost, Vučić/Srbija/Beograd neprekidno govori o dobrim odnosima sa Izetbegovićem i Federacijom, zbog čega se traže kontakti i susreti po svaku cenu? To je u najboljem slučaju nerazumljivo, ali su posledice jednako štetne kao da ih Vučić želi.

Nasuprot tzv. “kosovskoj realnosti“ - kojoj se „moramo“ prilagoditi na taj način da možemo da biramo sredstvo samoubistva - kada je Izetbegović u pitanju stvarna realnost se ima sasvim zanemariti i to isključivo u pravcu šminkanja i ulepšavanja Izetbegovića i naših međusobnih odnosa.

Umesto da Srbija/Beograd jasno stave do znanja i Izetbegoviću i međunarodnoj javnosti da je on neprijatelj, koji svojim delovanjem destabilizuje region, i da sa njim nikakvog razgovora nema, neće ga ni biti i ne može biti. Tu njegova zvanična funkcija nema nikakvog značaja, kao što ni funkcije vođa Islamske države, Al Kaide i sl. ne dovode do toga da se sa njima razgovara (osim naravno delovi CIA, MI6 i sl.).

Takvom, sasvim odgovarajućom politikom, Srbija bi zauzela principijelnu poziciju u međunarodnim odnosima, jasno stavila do znanja da neće odstupiti od svojih nacionalnih interesa, da nije naivna i da se sa njom mora ozbiljno računati.

Vučićeva politika, međutim, ostavlja Republiku Srpsku i Dodika bez odgovarajuće podrške. Srbija mora da bude oštrija od Republike Srpske, upravo zato da bi Banja Luka imala veći manevarski prostor. I u unutrašnjim odnosima u BiH, a naročito zato da bi pritisak Zapada na čelu sa SAD Srbija primila na sebe. Kao mnogo veća i jača od Republike Srpske.

Politika Vučića je sasvim pogrešna i kada su u pitanju muslimani/Bošnjaci u BiH. Razgovor i saradnju treba tražiti sa onim muslimanima, Bošnjacima, koji su umereni. Koji žele i vide zajednički život kao vrednost koju treba čuvati uz puno uvažavanje i srpskih i svojih interesa. Kada se daje podrška Izetbegoviću, kao da je on jedina adresa među muslimanima/Bošnjacima sa kojima Beograd razgovara, onda se umereni muslimani/Bošnjaci bacaju u zapećak političke scene Federacije. I tako se iznutra jača pozicija Izetbegovića.

Nema veze koliko takvih mudrih, umerenih danas ima u Federaciji i BiH i koliko su uticajni. Vremenom će njihov uticaj rasti. Ali, ako Beograd uvažava kao sagovornika Izetbegovića i njemu slične, onda će pametniji i dobronamerniji muslimani/Bošnjaci uvek ostati marginalizovani. I na taj način će pretnja i Republici Srspskoj i Srbiji i srpskim nacionalnim interesima - biti trajna.

Politika i postoji zato da bi se neka datost, realnost, prevazišla, ali u sopstvenom nacionalnom interesu. A ne u tuđem. Naročito ne u Izetbegovićevom. Tu nema kompromisa. To je ili-ili.

(Branko Pavlović)

 

 

Od istog autora

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, Rio Tinto otvoriti rudnik litijuma u dolini Jadra?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner