Колумне Ђорђа Вукадиновића | |||
Затварање круга |
![]() |
![]() |
![]() |
понедељак, 27. септембар 2010. | |
Дакле, шта имамо? Од чувеног „уговора са народом“ из двехиљадите није остварено практично ништа. (Друго је питање да ли су у међувремену можда остварени неки други уговори и договори, о којима се у то време није говорило и писало.) Имамо стопу индустријске производње која још није достигла ни ниво из 1998, а о оном развоју из времена СФРЈ да и не говоримо. Имамо стране амбасадоре који активно учествују у формирању владе и којима лидери највеће опозиционе странке рапортирају и шаљу стенограме са својих састанака са другом опозиционом странком.
Случајно или не, прошле недеље, на десетогодишњицу 24. септембра и избора на којима је Војислав Коштуница као кандидат ДОС-а победио Слободана Милошевића, круг се дефинитивно затворио. Наиме, већ више од две године Србија има владу у којој, раме уз раме, седе политички наследници Слободана Милошевића са политичким наследницима Зорана Ђинђића. И то не би нужно морало бити тако лоше („национално помирење“ итд.) да се на крају не испостави да они, мање или више ентузијастично, у свим критичним тренуцима заправо спроводе политику – Чедомира Јовановића, односно Брисела и Вашингтона. А онда су се, након вишемесечних припрема и натезања, коначно састали лидери две „главне“, националне опозиционе странке (наводнике можете стављати и премештати по нахођењу) и саопштили да ће се заједно „борити против власти и политике да ЕУ нема алтренативу“. Да бисмо у наредних неколико дана сазнали да Војислав Коштуница, својевремени победник над Милошевићем и тадашњи херој западних медија и политичких кругова, данас у тим круговима ужива статус „балканског Бин Ладена“, те да свако ко рачуна на било какву подршку запада са њим нема шта да тражи. Тужно је претходних дана било гледати Николића и Вучића како себе и друге, а нарочито западне амбасадоре, убеђују да Николић није рекао оно што је рекао након сусрета са представницима ДСС-а – да се треба борити против политике да ЕУ нема алтернативу. Тужно је све време гледати представнике власти док говоре како одустајање од сопствене резолуције у Генералној скупштини није капитулација него „потврда нашег европског опредељења“. Смешно је гледати ДСС-овце како, у закаснелом срицању почетних лекција политичког маркетинга, сви као један понављају како је Србија страшно цветала у периоду 2004–2008. и како је Коштуница, заправо, увек и у свему био у праву.
При погледу на ово политичко купусиште, хтели-не-хтели, Милошевић неминовно израста у епохалну фигуру – а то вам каже неко ко никада није гласао за њега – нити икада био у најмањем искушењу да то учини. Но, не треба наравно сада, због евидентног моралног и политичког колапса петооктобарских победника, покушавати васкрснути мит о „Милошевићевом златном добу“, које то, разуме се, нипошто није било. Али није било ни тако једнозначно зло као што је то представљано у пропагандним журналима „демократске опозиције“. Да, имали смо рат и санкције. Али смо после имали невиђену пљачку и распродају друштвене и државне имовине, чије последице нису ништа мање погубне и дугорочне. Да, Милошевић је несумњиво био крив за много тога. А највише за презрив однос према сопственом народу, као и за игнорисање геополитичких промена које су се догађале управо у тренутку док је он покушавао да са – барем – полувековним закашњењем решава српско национално питање. Али понешто су нам, независно од Милошевићевих грешака, желели, наменили и наметнули неки од „пријатеља“ петооктобарских победника, са којима већ десет година градимо „специјалне везе“ и односе. Да, плате су биле трагично ниске, али ниске су биле и цене основних намирница, као и трошкови за струју и станарину. Да, цветао је криминал, шверц и безакоње, али је после 5. октобра све то углавном само преточено у правну форму и преливено глазуром „европског законодавства“. Милошевић је од самог почетка на један погубан начин поларизовао друштво, јавност и политичке процесе. Али данас је српско друштво буквално расточено, а јавност и политика сведени на бувљу пијацу. Да, гомилала су се огромна богатства. Али су након 5. октобра та богатства само још више и енормно увећана. Ко је био богат (п)остао је још богатији, а осталима су номинално порасле плате, али исто тако и дажбине, рате и камате. Било је неукуса, дизелаша и турбо-фолка, али су „Тренутак истине“, „Велики брат“ и „Фарма“ стигли тек са „слободом и демократијом“. Било је тешке режимске пропаганде, али и неких слободних медијских оаза. Сада сви медији изгледају и пишу готово исто, при чему се то што пишу тешко може назвати „објективношћу“ и „истином“.
Није ово прилика за коначно, а поготово не за прецизно свођење рачуна. Али чињеница је да када неко од сада помене „десет изгубљених година“ и „страшну деценију за нама“, без додатних објашњења неће бити јасно на коју то деценију мисли. У сваком случају, по мом дубоком уверењу, Србија и српски народ су ван сваке сумње изгубили обе деценије. И верујем да тако осећа и мисли и апсолутна већина читалаца и грађана. А колики је у томе био удео сваког од поменутих актера, судиће време, Бог, наука – и народ. |