четвртак, 26. децембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Истраживања јавног мњења > Председник и корона – стање ствари у првој недељи ванредног стања
Истраживања јавног мњења

Председник и корона – стање ствари у првој недељи ванредног стања

Ђорђе Вукадиновић   
уторак, 31. март 2020.

„Шта ме сад зовете? Чекам обраћање Председника!“ Овај нипошто усамљени коментар који су наши анкетари више пута чули током претходне недеље одлично илуструје основну тезу овог текста, као и закључак нашег мартовског истраживања: Епидемија коронавируса практично је прогутала  све друге теме и интересовања – и, када је реч о српском политичком животу, готово без ироније се може рећи да је корона само наставила тамо где је Александар Вучић стао.

Мада, заправо, и не може се рећи да је „стао“. Напротив. Александар Вучић је у нашим животима, нашим медијима и нашим домовима ових дана присутнији него икад раније. Само што је – за разлику од дојучерашње слике одлучног реформатора, победника над сиромаштвом, дефицитом, неправдом и корупцијом – сада заоденут у рухо брижног оца и сина који се против невидљивог непријатеља, такорећи, голорук и сам, јуначки бори за животе наших најстаријих суграђана.

Ванредно стање и са њим следујућа нихилација ионако скромних трагова политичког плурализма готово су идеална прилика за сваку власт да затрави политички живот и „сахрани“ политичке противнике. Али, поштено говорећи, у Србији по том питању скоро да и није имало Бог зна шта да се сахрањује. И без обзира на појединачне коментаре из опозиционих кругова како је „ванредно стање заведено да би Вучић могао да одложи изборе“, чини се да су, заправо, због тог одлагања, на неки начин – додуше, из различитих разлога – сви одахнули. (Укључујући и власт, опозицију, као и саме бираче.) При чему уопште нисам сигуран да ли је епидемија заиста главни и једини разлог тог „одахнућа“.

Било како било, одлуку о одлагању избора (чак и пре него што је она била озваничена) подржава апсолутна већина грађана и то је очигледно једна од најнеспорнијих ствари у перцепцији српског јавног мњења. Оно, пак, што је било много важније, а и много неизвесније, јесте питање како ће јавност оценити предузете мере и, у том контексту, како ће реаговати на ванредно стање. Е, ту већ „једнодушности“ нема, иако добијени резултат (57,7 : 29,1) показује јасну превагу подржаваоца у односу на противнике до сада донешених мера и одлука.

Онај ко верује власти (читај, Вучићу) да ради све одлично и у интересу народа – исти став ће имати и по овом питању. А и обрнуто

Грубо говорећи, овај однос се у великој мери подудара са односом подржаваоца и противника актуелне власти (а такође и медија из којих се информишу). То јест, онај ко верује власти (читај, Вучићу) да ради све одлично и у интересу народа – исти став ће имати и по овом питању. А и обрнуто. Изузетака наравно има, и то у оба смера, али они за сада нису статистички релевантни.

Можда би власт (читај, Вучића) више од претходног требало да забрине одговор на питање које се тицало (не)поверења у званичне објаве о броју оболелих. Иако ни то није алармантно, и премда би се, с обзиром на све – најблаже речено – недоследности и нелогичности које су представници власти демонстрирали у првим данима кризе, дало очекивати да налаз буде још и много гори, за  некога ко претендује на практично апсолутну контролу, моћ, послушност и слепу љубав својих поданика чињеница да чак 44,1 одсто испитаника (наспрам 39,7) не верује званичним државним саопштењима далеко је од охрабрујућег стања.

 

За  некога ко претендује на практично апсолутну контролу, моћ, послушност и слепу љубав својих поданика чињеница да чак 44,1 одсто испитаника (наспрам 39,7) не верује званичним државним саопштењима далеко је од охрабрујућег стања

Оно, пак, што би морало да забрине опозицију (барем ону без наводника), без обзира на то да ли размишља о изборима или је и даље тврда у бојкоту, јесте фрапантан податак из укрштања става према предузетим мерама и спремности да се на наредне изборе изађе, где се види да убедљиво и непропорционално велики број оних који подржавају мере – као и оних који верују саопштењима власти – каже да ће на изборе „сигурно изаћи“. Што, другим речима, казује да се нипошто не може аутоматски повлачити знак једнакости између незадовољства влашћу, или актуалним мерама које та власт доноси, и гласа за опозицију на неким наредним изборима.

С обзиром на ситуацију у медијима, као и познату чињеницу да се у тренуцима кризе и непогоде људи природно групишу и свијају око власти од које очекују заштиту и помоћ – било је логично очекивати да налази буду и знатно повољнији по режим и Вучића

Реално говорећи, с обзиром на ситуацију у медијима, као и познату чињеницу да се у тренуцима кризе и непогоде људи природно групишу и свијају око власти од које очекују заштиту и помоћ – било је логично очекивати да налази буду и знатно повољнији по режим и Вучића. Али чини се да је српско јавно мњење толико безнадежно поларизовано да је (не рачунајући Ђоковића и неки репрезентативни тријумф) тешко и замислити ствар или догађај који би га могао око било чега ујединити.      

***

Епидемија је, објективно, нека врста „више силе“ због које – а за разлику од већине других недаћа са којима се суочавамо – Вучић и актуелна власт заиста нису директно ни индиректно криви. (На страну основане дилеме да ли се могло боље, адекватније и раније реаговати.) Али је својим претераним и по свој прилици контрапродуктивним мешањем у сваку пору и сваку одлуку у вези са епидемијом Вучић је себе неразмрсиво уплео у читаву ствар, учинивши је (опет) неком врстом свог приватног рата – из којег ће, разуме се, какв год исход стварно био, опет ОН – а како би могло бити другачије?! – изаћи као апсолутни победник.

Знам, знам. Гледали смо то већ више пута. Навикло се, а помало и огуглало. Само што је, чини ми се, овога пута улог сувише крупан (буквално, људски животи) да бисмо смели дозволити луксуз да – ма колико нам руке биле везане – у овој ствари будемо само пасивни кибицери.

Наш мали допринос борби против тог стања и те пасивности било је ово истраживање чије делове представљамо читаоцима.

(Ђорђе Вукадиновић и истраживачки тим НСПМ)

ИЗВОДИ ИЗ КОМЕНТАРА:

Вучић: „Какав год да је, бољи је од ових што бучу, лачу и скачу!“

Испитаница из Новог Сада, 62 године: „Све време води кампању. Јединица као врата“

Испитаница из Врања, 50 година: „Ништа неје дао за пензионере и стари људи. Само гледа његов Београд“

Испитаница из Краљева, 60 година: „Нека он лаже, али нека лаже лепо и нека да народу. Какав год да је, бољи је од ових што бучу, лачу и скачу!“

Испитаник из Крушевац, 39 година: „Најбољи човек у целом свету“

Пензионерка из Сремске Митровице, 84 године: „Сувише се трпа. Отвара школе, па то не раде ни председници месне заједнице. То је сулудо“

Испитаник из Шапца, 64 године: „Подржавао сам га годинама као радикал. Ни парче ‘леба ми нису дали, а скупљао сам гласове“

Испитаница из Смедерева, 58 година: „Кад га видим онако кад хоће да заплаче, баш ми га буде жао“

Жена из села код Ваљева, 46 година: „Вучић не помаже само Србе, него и `рвати и муслимани се служе со њим.“

Жена из Зрењанина, 78 година: „Ја сам 38. годиште и имам 5 разреда основне школе, али много лепо изгледам и играм у фолклор и навијам за Вучића.“

Жена из Новог Сада, 58 година: „Мало је бројева за његову оцену.“ (дала му 5)

Мушкарац из Зајечара, 38 година: „Петица. Од Тита нисмо имали бољег.“

Пензионер из Ужица, 67 година: „Моји су сви раније гласали за њега, имам ја деце. Сад остао само ја за њега.

Пензионер из Лесковца, 69 година: „Какав је – такав је, морамо да га поштујемо.“

Да ли верујете у званичне извештаје о броју оболелих? – „ Да смо Немачка, веровао бих“

Мушкарац из Сомбора, 51 година: „Број је сигурно већи, али се то ни у једној земљи не говори истинито, због могуће панике.“

Мушкарац из Сремске Митровице 59 година: „Број заражених и број оболелих није исто. Колико тестирамо толико резултата и добијамо. Колико сам схватио тестирају се само људи са симптомима болести, дакле оболели, а важније би било да знамо број заражених.“

Испитаница из Ужица, 53 године: „Ко то може да изброји. Најбоље би било да се тај број не износи јавно, јер се тако само шири паника.“

Мушкарац из Зајечара, 38 година: „Да смо Немачка веровао бих. А овим нашим не верујем ни да овце у тору броје.“

Власт и предузете мере – „Немам поверења у њих“

Испитаница из Новог Сада, 59 година: „Не верујем да би иједна власт овако одговорно приступила проблему“

Испитаница из Краљева, 60 година: „Људи купују џигибиџе, већ је несташица свугде. Народ је ненормалан, власт нема никакве везе са тиме.“

Испитаница из Шапца, 66 година: „Ја не знам да ли се неко бави тиме у свету као наша власт“

Жена из Бора: Ма каква анкета, не радимо сад о томе, чекамо да се појави председник“.

Жена из Ниша, 70 година: „Јесте видели да председник само што није заплакао, а то нико не поштује, народа на улици кол`ко `оћете и то све пензионери“.

Испитаник из Зрењанина, 58 година: „Те мере су њихова највећа недоследност.“

Испитаница из Новог Сада, 52 године: „Наравно.. Како у другим државама..“

Испитаница из Београда, 49 година: „Тиме су створили још већу панику.“

Пензионерка из Сомбора, 83 године: „Јесте, мере су добре. А и мени ово добро дође, јер сад хватам на корону – комшије ми донеле бутан гас, имам и шећера, соли, брашна, уља, свега имам..“

Момак из Новог Сада, 33 године: „Није у реду ово што су урадили пензионерима. Ево, баба кука да није научила у тами, а сад је затворили... Није им лако..“

Жена из Новог Сада, 35 година: „Не. Страшно је бити затворен у соби.“

Жена из Новог Сада, 58 година: „Јесте, добре су, али их се ми сигурно нећемо придржавати.“

Мушкарац из Новог Сада, 59 година: „Не. Ставили су политику испред струке, све раде у сврху кампање.“

Жена из Нове Пазове, 53 године: „Мере треба да су још оштрије и сви да их се придржавају!“

Жена из Нове Пазове, 37 година: „Не може се довољно брзо ни реаговати, а ми нисмо ни свесни колико својим незнањем себе доводимо у ризик. За седам дана ће се ситуација стабилизовати.“

Мушкарац из Зајечара, 38 година: „Мере су превише строге. На шта ово личи, да стари не излазе?“

Пензионерка из Крупевца, 72 године: „Озлојеђена сам. Нит` сам убила, нит` сам украла, кажу 150.000???150.000??? Сад не смем ни по цигаре, ни по воду... Претерали су.“

Мушкарац из Чачка, 60 година: „Закаснили смо. Турци су још у децембру предузели мере, ово овде је спрдачина.“

Жена из Београда, 62 године: „Ванредно стање је добра мера, али полицијски час није био потребан. Немам поверења у њих, ни у то шта ће да раде за време полицијског часа, а и не мислим да су у стању ишта добро да организују и спроведу како треба.“

***

НСПМ

Србија (без КиМ)

14 – 20. март 2020.

истраживање телефонско

репрезентативни узорак

испитаника: 800


ОДГОВОРИ ИСПИТАНИКА НА ПИТАЊА 

Да ли, по питању стандарда, данас живите боље или горе него пре пет година?
вредности у процентима 
боље
22,2
горе
27,9
исто
 45,7
не знам/без одговора
4,2
Укупно
100,0

 

Са ког медија се највише информишете?
вредности у процентима
телевизије
51,3
радија
2,2
интернет портала
39,3
штампаних новина
4,0
уопште се не информишем преко медија
3,2
Укупно
100,0

 

Са које ТВ станице се највише информишете?
вредности у процентима
РТС
33,1
ТВ Пинк
14,4
ТВ Прва
10,6
ТВ Н1
9,0
ТВ Хепи
4,0
локална ТВ станица
1,8
РТВ Војводина
1,8
Б92
1,4
Студио Б
0,6
не пратим информативни програм на ТВ/ без одговора
23,4
Укупно
100,0

 

Да ли користите интернет и колико често?
вредности у процентима 
свакодневно
57,5
неколико пута недељно
11,2
не користим интернет
31,3
Укупно
100,0

 

Да ли мислите да је власт предузела адекватне мере у борби против епидемије корона вируса и да је било неопходно увођење ванредног стања?
вредности у процентима 
Да
57,7
Не
29.1
не знам / немам став
13,2
Укупно
100,0

 

Да ли мислите да је због епидемије корона вируса оправдано одложити изборе?
вредности у процентима 
Да
72,8
Не
8,0
не знам / немам став
19,2
Укупно
100,0

Корона мере - укрштања 

  Да ли мислите да је власт предузела адекватне мере у борби против епидемије корона вируса и да је било неопходно увођење ванредног стања?
Заступљеност испитаника према полу
ДА
НЕ
не знам/
немам став
Укупно
мушки
51,4%
35,1%
13,5%
100.0%
женски
63,7%
23,4%
12,9%
100.0%
 
 
  Да ли мислите да је власт предузела адекватне мере у борби против епидемије корона вируса и да је било неопходно увођење ванредног стања?
Заступљеност  испитаника  према старосној категорији
ДА
НЕ
не знам/
немам став
Укупно
до 40 година
42,5%
43,8%
13,7%
100.0%
од 40 до 60 година
58,0%
29,9%
12,1%
100.0%
преко 60 година
70,7%
15,5%
13,8%
100.0%
 
 
  Да ли мислите да је власт предузела адекватне мере у борби против епидемије корона вируса и да је било неопходно увођење ванредног стања?
Заступљеност испитаника по  регијама
ДА
НЕ
не знам/
немам став
Укупно
Београд
54,1%
34,2%
11,7%
100.0%
Војводина
63,0%
23,7%
13,3%
100.0%
Централна Србија
56,5%
29,8%
13,7%
100.0%
 
 
  Да ли мислите да је власт предузела адекватне мере у борби против епидемије корона вируса и да је било неопходно увођење ванредног стања?
Заступљеност испитаника  према школској спреми
ДА
НЕ
не знам/
немам став
Укупно
основна школа
72,3%
10,0%
17,7%
100.0%
средња школа
58,8%
27,8%
13,4%
100.0%
гимназија
39,5%
44,2%
16,3%
100.0%
виша/ висока
45,5%
48,2%
6,3%
100.0%
 
 
  Да ли мислите да је власт предузела адекватне мере у борби против епидемије корона вируса и да је било неопходно увођење ванредног стања?
Са ког медија се највише информишете?
ДА
НЕ
не знам/
немам став
Укупно
телевизије
68,5%
17,9%
13,6%
100.0%
интернет портала
41,6%
47,2%
11,2%
100.0%
штампаних новина
75,0%
20,0%
5,0%
100.0%
уопште се не информишем
56,3%
18,8%
25,0%
100.0%
 
 
  Да ли мислите да је власт предузела адекватне мере у борби против епидемије корона вируса и да је било неопходно увођење ванредног стања?
Са које се ТВ станице највише информишете?
ДА
НЕ
немам став
Укупно
РТС
68,7%
16,9%
14,5%
100.0%
приватне прорежимске телевизије
69,4%
17,9%
12,7%
100.0%
Н1
28,9%
60,0%
11,1%
100.0%
не пратим информативни програм на ТВ
35,9%
51,3%
12,8%
100.0%
 
 
  Да ли мислите да је власт предузела адекватне мере у борби против епидемије корона вируса и да је било неопходно увођење ванредног стања?
Да ли користите интернет и колико често?
ДА
НЕ
не знам/
немам став
Укупно
свакодневно
48,6%
39,9%
11,5%
100.0%
неколико пута недељно
66,1%
21,4%
12,5%
100.0%
не користим интернет
71,3%
12,1%
16,6%
100.0%
 
 
  Да ли мислите да је власт предузела адекватне мере у борби против епидемије корона вируса и да је било неопходно увођење ванредног стања?
Ако би следеће недеље били расписани парламентарни избори, да ли бисте на њих изашли?
ДА
НЕ
не знам/
немам став
Укупно
да, сигурно бих изашао
72,7%
15,5%
11,8%
100.0%
можда / вероватно бих изашао
50,0%
42,1%
7,9%
100.0%
нећу да гласам зато што иначе не би гласао
37,3%
47,5%
15,3%
100.0%
нећу због позива на бојкот дела опозиције
19,2%
65,4%
15,4%
100.0%
не знам/ без одговора
39,1%
39,1%
21,7%
100.0%

 

(Краћа верзија текста објављена у недељнику НИН бр. 3613)

 

Од истог аутора

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер