понедељак, 27. јануар 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Рубрике > Економска политика
Економска политика
Економска политика

Немогуће тројство у кризи које нема

Небојша Катић   
уторак, 21. октобар 2008.

Светска економска криза је још у раној фази. Она се са финансијског сектора преноси на реалну економију и најтежи период тек предстоји. Тренутак је да фарсично самохвалисање престане, и да се Србија суочи са новом економском стварношћу.

 
Економска политика

Тихи бојкот српског капитала у окружењу

Маријана Авакумовић   
недеља, 19. октобар 2008.

Наше комшије тврде да су им тржишта слободна и да за све важе исти услови. Очигледно је пак да су нам економски односи обојени парадоксима и неразумевањем.

 
Економска политика

Сартид је продат боље

Ненад Поповић   
петак, 17. октобар 2008.

Фијат је, као и сви инвеститори, добродошао. Међутим, Фијат није дошао да приватизује Заставу, да постане стратешки партнер или реализује greenfield инвестицију. Фијат је дошао јер су грађани Србије платили цену тог доласка.

 
Економска политика

Учинак неучињеног

Слободан Антонић   
четвртак, 16. октобар 2008.
Ако у октобру 2009. београдске улице буду препуне очајних штедиша и отпуштених банкарских службеника, баш то што, од јула до октобра 2008. године, влада није урадила ништа биће можда и главна ствар по којој ће се она помињати.
 
Економска политика

Крај просперитета?

Нил Фергусон   
петак, 10. октобар 2008.

До данас су америчке банке признале 334 милијарде долара губитака и отписа, а сигурно је да ће коначна вредност, кад се све сабере и одузме, бити знатно виша.

 
Економска политика

Своје рекох и спасих душу

Мирослав Н. Јовановић   
среда, 08. октобар 2008.

Готово је извесно, бар у теорији, да ће ЕУ прихватити Србију у наредном периоду. Али, шта ако нас ЕУ не прихвати или се распадне пре приступања Србије што је исто тако могуће? Ако имамо могућност распада држава, увек постоји и могућност савеза држава.

 
Економска политика

Године које су појели скакавци

Небојша Катић   
уторак, 07. октобар 2008.
Када се прашина слегне и када се преброје жртве, сасвим је могуће да Европа буде на већем губитку од САД. Коначни биланс „година које су појели скакавци” биће јасан тек када свет изађе из рецесије.
 
Економска политика

Отворено писмо мојим пријатељима левичарима

Стивен Хоровиц   
понедељак, 06. октобар 2008.

Данашња криза је у огромној мери прожета државним мешањем у слободно тржиште, почев од ФЕД, ЦРА, преко ограничења градње до улоге Фани и Фреди у креирању вештачке потражње за ризичним кредитима.

 
Економска политика

Синдикати и популизам

Бранко Павловић   
петак, 03. октобар 2008.
Одбијање од стране политичара у предизборној кампањи дочекано је са одобравањем и тврдњом да се неће дозволити да странци купују „понос Италије“. „Понос“ је, међутим, незадрживо клизио ка банкротству.
 
Економска политика

Јужни поток нешто носи

Милан Милошевић   
петак, 26. септембар 2008.

Ако вам је јефтино, а ви немојте продати. Тако се руски министар за ванредне ситуације и копредседник међувладине комисије за српско-руску сарадњу Сергеј Шојгу пред новинарима ругао наговештајима српске стране да ревидира цену за НИС.

 
Економска политика

Терминална економска криза Запада и неопходност „суочавања са реалношћу“

Александар Павић   
понедељак, 20. октобар 2008.
У време светске кризе, земља као Србија, са својим пољопривредним потенцијалом и навикнотушћу на животне тешкоће, може да прође релативно добро – у општем нимало ружичастом контексту.
 
Економска политика

Класна борба у Вашингтону

Славој Жижек   
петак, 17. октобар 2008.

На ироничан начин национализација банковног система је добра ствар ако би се спасао – капитализам! Социјализам је лош, али у случају да стабилизује и спаси капитализам, тада је добар.

 
Економска политика

Спасавање банака које пропадају

Фредерик Лордон   
четвртак, 16. октобар 2008.

Треба имати свест детета или развијен смисао за чудесно, па узети за озбиљно ратоборни став америчких власти суочених са стечајем пословне банке Леман брадерс, став који се после два дана показао као гест чистог очајања.

 
Економска политика

Крај света каквог смо знали

Саша Гајић   
понедељак, 13. октобар 2008.

Србија и њена влада истрајавају у бизарној симбиози неолибералне економске транзиције и «социјално одговорне», буџетски раскалашне политике, која сама по себи представља срљање у пропаст.

 
Економска политика

Шта нас чека у државном капитализму

Александар Радовић   
петак, 10. октобар 2008.

Државна интервенција би омогућила капитализму да контролише и усмерава економске токове тако да служе интересу целог друштва и не угрожавају социјалну правду.

 
Економска политика

Шта капитализам не гарантује

Бошко Мијатовић   
среда, 08. октобар 2008.

Финансијска криза коју доживљава западна Европа показује да европски, регулисанији финансијски модел уопште није отпорнији од америчког.

 
Економска политика

Ној у Србији

Бранко Павловић   
понедељак, 06. октобар 2008.
Да бисте намакли три милијарде долара од приватизације у 2009. години, морали бисте много вредног продати у невреме. У бесцење.
 
Економска политика

Развијени никад нису радили оно што саветују неразвијеним

Ха Џунг Чанг   
субота, 04. октобар 2008.

Осам година по завршетку братоубилачког рата са Северном Корејом, годишњи приход Јужне Кореје био је 82 долара по становнику. Просечни Корејац зарађивао је упола мање од просечног становника Гане (179 долара).

 
Економска политика

Разарајући моменат пада америчке моћи

Џон Греј   
среда, 01. октобар 2008.
Национализација кључних делова финансијског система значила је и самоуништење америчке проповеди о слободном тржишту, а оправдање за оне земље које су задржале контролу над својим тржиштима.
 
Економска политика

Јавно понижење

Џејмс Суровјецки   
петак, 26. септембар 2008.

Једном давно, пре много година, инвестиционе банке су по својој структури биле приватна предузећа, класични ортаклуци, који су се ослањали на капитал који су обезбедили ортаци и захваљујући коме су оне управљале пословањем.

 
<< Прва < Претходна 31 32 33 34 35 Следећа > Последња >>

Страна 31 од 35
СВИ ТЕКСТОВИ У РУБРИЦИ

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер