Početna strana > Debate
Debate
Crkva i politika

Presuda zbog koje bi trebalo da se prekrstimo

Nil Edison   
sreda, 30. decembar 2009.

Šta god pojedinci mislili o isticanju raspeća, ili bilo kog drugog religijskog simbola u školama, odluka bilo o njihovom uklanjanju ili zadržavanju trebalo bi da bude doneta kroz demokratsku raspravu i debatu a ne diktatom zakona. 

 
Kosovo i Metohija

Sećanja u danima kada su nas zarad demokratije tukli bombama

Janja Gaćeša   
sreda, 28. mart 2012.

Sloboda je najvrednija reč za sve Srbe na Kosovu i Metohiji. Retko se izgovara, ali se čeka, njoj se nadamo. Ako je 24. mart dan sećanja moramo se setiti i onoga što mu je prethodilo, i Srbi i Albanci.

 
Istina i pomirenje na ex-YU prostorima

Nemačka oduzima Titu orden „Saveznog krsta“

Vladislav B. Sotirović   
nedelja, 05. decembar 2010.

Odnos između Tita, njegovog štaba i članova je autoritativan i to bilo u službenom ophođenju ili privatnom životu. Ova razlika naročito se ogleda u ophođenju Tita prema svojim saradnicima, čak i onim najužim.

 
Sudbina dejtonske BiH i Republika Srpska

Briselsko kuvanje žaba u bosanskom loncu

Slobodan Durmanović   
sreda, 18. februar 2015.

Dakle, insistiranjem na “osiguranju funkcionalnijih institucija”, pozicije Srba, Hrvata i Bošnjaka i dalje će ostati manje-više zakovane, a britansko-nemačka inicijativa neće mnogo pomoći čak ni u približavanju pozicija Bošnjaka i Hrvata u FBiH.

 
Kuda ide Srbija

Pogled sa zapadne strane

Dragan Mitrović   
utorak, 29. novembar 2011.

Što se kriza kapitalizma više preliva sa zapadnih obala Atlantskog okeana na njene istočne obale, pritisci na Srbiju da se odrekne sebe u ime nekog fiktivnog članstva sve su veći. Kao da se nekome negde strašno žuri.

 
Crkva i politika

Kome treba Pavelićeva crkva

Milenko Pešić   
četvrtak, 24. decembar 2009.

Dovoljan je letimičan pogled na sajt „hrvatskih pravoslavaca” pa da se posumnja u njihove iskrene namere da neguju svoj specifičan pravoslavni identitet. Mnogi se pitaju da li je to nastavak akcije zastrašivanja Srba i Srpske pravoslavne crkve u Hrvatskoj iz 2008.

 
Kosovo i Metohija

KFOR je davno pao na ispitu

Janja Gaćeša   
subota, 17. mart 2012.

Okruženje koje vidi general ne vide Srbi na Kosovu i Metohiji. Oni nisu mogli ni 1999. godine slobodno da se kreću dalje od, recimo, desetak kilometara od svojih kuća, a da ne pričam o Đakovici ili Dečanu, Kačaniku.  Ne mogu to ni sada.

 
Istina i pomirenje na ex-YU prostorima

Silovanja kao nagrada za muslimanske vojnike

Agencija Srna   
utorak, 09. novembar 2010.

Agencija Srna je imala uvid u iskaze 10 silovanih Srpkinja, kao i iskaze osam žena koje su maltretirane u sarajevskim zatvorima, a koje svjedoče o silovanju, te 17 iskaza zatvorenih Srba, koji takođe svjedoče o silovanju Srpkinja.

 
Kosovo i Metohija

Apel patrijarhu i predsedniku Srbije za opstanak Srba na KiM

Dragoljub V. Popović   
petak, 09. mart 2012.
Nametanje od strane Beograda da Srbi koji žive od KiM odlučuju u ime nas koji živimo na KiM potiče još od završetka Drugog svetskog rata i od tada do današnjeg dana u ponašanju Beograda nije se ništa promenilo.
 
Istina i pomirenje na ex-YU prostorima

Zašto Vukovar a ne Jadovno

Dušan Bastašić   
četvrtak, 04. novembar 2010.

Zašto, Borise, niste došli na Jadovno. Kažem Borise, jer svoju braću zovem imenom. Braća smo po jami Jadovinskoj jer dole u bezdanu Velebita još uvijek leže kosti vašeg djeda Strahinje uz kosti mojih djedova Luke i Milana i strica Steve.

 
Sudbina dejtonske BiH i Republika Srpska

Nele Karajlić i nepoželjna istina o Srbima u Sarajevu

Nenad Kecmanović   
utorak, 24. februar 2015.

Ako su izbivanjem iz Sarajeva tokom rata, Nele iz Beograda i Kusta iz Pariza, navodno, podržavali razaranje „multietničkog“ Sarajeva, nisu li onda, pogotovo, i Hadžihafizbegović i Sidran, ostajući u gradu svojim ćutanjem podržavali nasilje  nad Srbima. 

 
Kuda ide Srbija

Srpsko-ruski odnosi i evropska bezbednost

Vladimir Kršljanin   
utorak, 01. novembar 2011.
Sovjetski Savez je demontiran bez velikih sukoba, ali su posledice penetriranja zapadnog uticaja u Rusiju bile genocidne. Jugoslavija je razbijena ratom, jer je srpski narod pružio otpor sopstvenom rasparčavanju i ekonomskom pokoravanju.
 
Crkva i politika

O političkoj teologiji

Nikola Knežević   
nedelja, 27. decembar 2009.

Politička teologija mora osloboditi državu od političkog idolopoklonstva, a čoveka od političkog otuženja i razvlašćivanja. Ona mora težiti demitologizaciji države i društva. Razgrađujući vladajuće političke odnose ona mora pripraviti put hrišćanskim vrednostima.

 
Kosovo i Metohija

„Kosovo i Metohija – 13 godina posle agresije NATO“

Živadin Jovanović   
nedelja, 25. mart 2012.

Reč na otvaranju Okruglog stola „Kosovo i Metohija – 13 godina posle agresije NATO“, održanom 23. marta 2012., u Beogradu.

 
Istina i pomirenje na ex-YU prostorima

Politički odnosi između Srba i Hrvata: Da li nas je istorija nečemu naučila?

Dragoljub Danilović   
utorak, 09. novembar 2010.

Važan period za razumevanje srpsko-hrvatskih odnosa predstavlja poslednja decenija vladavine Josipa Broza, kada u Hrvatskoj dolazi do jačanja ekstremnog nacionalizma.

 
Sudbina dejtonske BiH i Republika Srpska

Novi pamfleti Izetbegovićevih partnera

Pero Simić   
subota, 14. februar 2015.

Milorad Dodik nije tiranin ni diktator kako to želi reći Savanović. Upravo da ne bi bilo dualizma u Sarajevu iz Republike Srpske, još poodavno, prije izbora, SDS-u je ponudio dogovor za zajednički nastup u Sarajevu. Ali iz SDS-a nije bilo razumjevanja za budućnost RS.

 
Kuda ide Srbija

Evroazijska unija kao alternativa kulturnoj i političkoj hegemoniji zapada

Stanislav M. Tomić   
nedelja, 16. oktobar 2011.

Naš nacionalni, kulturni, pa i ekonomski identitet sigurno bi bio bolje pozicionirani u Evroazijskoj zajednici, jer ona počiva na kulturološkoj konzistenciji zemalja koje je čine.

 
Sudbina dejtonske BiH i Republika Srpska

Režim lične vlasti kao glavni problem ustavnog uređenja RS

Aleksandar Savanović   
sreda, 11. februar 2015.

Demokratski centralizam je doktrina prema kojoj se izbor vladajuće elite (i programa – sic!) događa u demokratskim procedurama. Međutim, kada se na taj način izabere vođstvo, program i politike, konkretne odluke donosi izabrano rukovodstvo, bez obaveze konsultovanja baze, koja je obavezna da se bezpogovorno povinuje odlukama upravljačke elite.

 
Kuda ide Srbija

Odbrana male zemlje

Nebojša Vasović   
četvrtak, 29. septembar 2011.

Po zvaničnoj statistici, u Sjedinjenim Državama ima blizu 50 (pedeset) miliona stanovnika koji žive ispod granice siromaštva. Taj broj je, verovatno, znatno veći, jer zvanična statistika, na razne načine, umanjuje velike, „neprijatne“, brojeve.

 
Crkva i politika

Tišina glasnija od svake buke

Jovan Babić   
utorak, 08. decembar 2009.

Patrijarhova sahrana bila je kohezioni čin koji je odražavao odlučnost u identifikaciji sa onim što je izvor Pavlove harizme: on je simbolizovao nas onakve kakvi se sami vidimo, u obliku za koji mislimo, i verujemo, da je bolji deo nas, s verom da nas ima i da ćemo opstati.

 
<< Prva < Prethodna 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 Sledeća > Poslednja >>

Strana 68 od 128

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, Rio Tinto otvoriti rudnik litijuma u dolini Jadra?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner