Početna strana > Debate
Debate
Crkva i politika

Nastavak polemike između Sinoda SPC i sledbenika Vladike Artemija

SPC vs. Artemije   
četvrtak, 23. decembar 2010.

Namesto da zatraži od Sabora oproštaj za svoje prestupe, za gaženje kanonskog poretka Crkve, kako bi bio oslobođen zabrane sveštenodejstva, episkop Artemije je nasilno, sa grupom svojih sledbenika.

 
Kosovo i Metohija

Apsolutna ništavost Briselskog sporazuma prema međunarodnom pravu

Dejan Mirović   
ponedeljak, 24. februar 2014.

Dakle, neko je po svemu sudeći, pretio silom (ili upotrebom sile) ako se ne potpiše Briselski sporazum. Da li su to bile takozvane vlasti iz Prištine ili neke zapadne sile (ili zajedno?) i na koji način je to izvedeno (diplomatskim kanalima ili neformalnim putem?) manje je bitno sa aspekta Bečke konvencije.

 
Istina i pomirenje na ex-YU prostorima

Apel izbeglih i prognanih Srba iz Hrvatske Evropskom parlamentu

Miodrag Linta   
ponedeljak, 10. oktobar 2011.

Hrvatska vlast ne pokazuje političku volju da se posmrtni ostaci ekshumiraju, identifikuju i predaju porodicama da ih sahrane. Hrvatska nije riješila sudbinu 2.100 nestalih lica srpske nacionalnosti.

 
Sudbina dejtonske BiH i Republika Srpska

Evropa – reč koja laže

Slavko Mitrović   
četvrtak, 30. jun 2016.

Sada je Velika Britanija na referendumu odlučila da izađe iz Evropske unije i ostavi ogromnu rupu u srcu EU ali i cijelog zapadnog svijeta koji je upotrijebio najtežu artiljeriju da zaustavi izlazak Britanije. 

 
Kuda ide Srbija

(Bez)bolna plovidba u Evropu koja nestaje

Dragan Mitrović   
sreda, 12. decembar 2012.

Čamčić koji se ljuljuška u struji na sredini reke nadgleda svemoćni krmaroš. Pomalo smo zadovoljni što ne možemo ni levo ni desno, ni tamo ni ovamo, već samo napred u ambis obećanog susreta sa jednim obećanjem prema kome smo programirano ravnodušni.

 
Crkva i politika

Patrijarh Pavle - Jasenovac na putu do Niša

Veljko Đurić Mišina   
petak, 10. decembar 2010.

Patrijarh Pavle je dobro znao šta može jedan papa da učini u teškim vremenima. Kako je dobro upamtio Drugi svetski rat i zločine, ali i shvatao da se zločini mogu ponoviti, pisao je papi Jovanu Pavlu II sa vanrednog sabora 17. januara 1992.

 
Kosovo i Metohija

Treća Prizrenska liga i „akšam“ opštine na KiM

Aleksandar B. Đikić   
nedelja, 12. januar 2014.

Osoba koja je sebe smatrala pobednikom do juče, Krstimir Pantić, shvatila je da nije bila favorit Beograda, kako se mislilo, već je to bio njegov oponent. Treba jedanput shvatiti da evropskoj Srbiji trebaju samo oni koji su spremni da idu do kraja. Kolebljivcima tu nema mesta.

 
Istina i pomirenje na ex-YU prostorima

„Bitka za ranjenike“: Kako (ni)je Vrhovni štab prešao Neretvu

Vladislav B. Sotirović   
subota, 15. oktobar 2011.

Za nas je najbitnija vrednost ovog dokumenta upravo ono što se donosi na samom njegovom kraju, a to je da su Titovi partizani prilikom povlačenja pobili svih svojih 40 teških ranjenika, tj. one koji nisu mogli da se kreću.

 
Sudbina dejtonske BiH i Republika Srpska

"Povratak popisanih" - kakva je nova etnička struktura RS i BiH?

Goran Nikolić   
subota, 18. jun 2016.

Etnička mapa BIH biće dramatično drugačija od one na poslednjem popisu (1991). Ono što je eklatantno je grupisanje tri nacije, za razliku od mapa boje ‘leopardove kože’ 1991. i ranije. Međutim, nametnuta metodologija će verovatno dodati ‘nedostajuće procente’ Bošnjacima u Brčkom, Srebrenici i Vukosavlju, što je Srbima ‘trn u oku’

 
Kuda ide Srbija

O sramoti i stidu

Radomir Košanin   
utorak, 18. decembar 2012.

Osramoćen čovek se oseća neprijatno u svojoj okolini. Hteo bi da se sakrije, da ga niko ne vidi. On teško podnosi teret svoje sramote i povlači se u sebe, pada u depresiju, a ne retko se odlučuje i na samoubistvo. Takvi pojedinci gube na ugledu i dostojanstvu.

 
Sudbina dejtonske BiH i Republika Srpska

Vučićeva "medijacija" u RS – ujedinjeni na evropskom putu i veri u Nemačku

Slobodan Durmanović   
subota, 16. jul 2016.

Pod Vučićevim mentorstvom, srpskim političarima u RS je, izgleda, postalo najvažnije da nadglasavaju jedni druge na "proevropskom putu", daleko važnije nego da i građanima u detalje objasne kakve ih to blagodeti, a kakve muke čekaju na tom putu.

 
Kuda ide Srbija

„Jugonostalgija“ i dotirane kursadžije

Vladimir Kecmanović   
petak, 28. decembar 2012.

Jednostavno, čovek je skrenuo pažnju da Jugoslavija nije nastala u Drugom, nego u Prvom svetskom ratu, osvrnuvši se na duhovne implikacije jugoslovenske ideje u delu „istomišljenicima“ nimalo dragog srpskog „nacionaliste i desničara“, velikog pisca Miloša Crnjanskog.

 
Crkva i politika

O napadima na crkve

Petar Anđelković   
nedelja, 02. januar 2011.

Uprkos suštinskim i bitnim razlikama koje postoje između obe crkve, treba primetiti zanimljivu podudarnost u argumentima koji se koriste protiv obe. Naravno, ne želim da ovde stavljam znak jednakosti, nego da pokažem da argumenti koji se koriste protiv obe dolaze sa iste pozicije.

 
Kosovo i Metohija

Nova bruka srpske vlasti - selotejpom do “istorijskog kompromisa“ na Kosovu

Milan Dinić   
četvrtak, 16. januar 2014.

Da ovaj novi skaradni čin srpske tragedije ima svog tragičnog antijunaka, pobrinuo se niko drugi nego izglasani ali ne i ustoličeni gradonačelnik Severne Mitrovice – Krstomir Pantić. 

 
Istina i pomirenje na ex-YU prostorima

Genocid nad Srbima

Emil Vlajki   
ponedeljak, 10. oktobar 2011.
“Međunarodna zajednica“ je u svojoj namjeri i cinizmu da uništi srpstvo išla toliko daleko da je nad Srbima izvršila pravi mentalni genocid. Mediji u Srbiji su prešli u ruke Zapada i konstantno su ubijali srpski duh.
 
Sudbina dejtonske BiH i Republika Srpska

O jednoj političkoj opsesiji i njenim posledicama

Mirjana Radojičić   
sreda, 22. jun 2016.

Retorika pomirenja je uostalom svih ovih godina i bila samo iznuđeni obol političkoj korektnosti iza koje se više ili manje vešto skrivala namera nastavka rata drugim, neoružanim – medijskopropagandnim, diplomatskim i, ponajviše, međunarodnokrivičnopravnim sredstvima.

 
Kuda ide Srbija

Poslednja u nizu legalizacija i legitimizacija lova na Srbe

Petar V. Šerović   
subota, 24. novembar 2012.

Svedoci smo da, nakon dve stotine godina od prvih koraka ka ustanovljenju svoje novovekovne državnosti, srpski narod opet stoji na početnim pozicijama u procesu bolnog i mukotrpnog rekonstituisanja te iste državnosti i međunarodnog priznanja njenog legaliteta i legitimiteta. 

 
Crkva i politika

Srpska pravoslavna crkva u istorijskom kolapsu

Veljko Đurić Mišina   
sreda, 01. decembar 2010.

Istorija nas uči da su u smutnim vremenima pojedini arhijereji žigosani za jeres i raskole. Vreme je pokazalo da su bili u pravu, to jest lažno optuženi. Upravo zato je sa episkopom raško-prizrenskim Artemijem Radosavljevićem trebalo sporije.

 
Kosovo i Metohija

Kamenovani u Đakovici, povređeni u Dečanima

Bogdan Živković   
petak, 10. januar 2014.

Stradali su Srbi po Metohiji i na Kosovu 1998/99 veoma mnogo. Međutim i zbog blizine granice i zbog specifičnosti borbenih dejstava Srbi iz Đakovice su izuzetno mnogo postradali. Toliko mnogo da je i danas, 15 godina nakon rata, odlazak u rodni im grad skopčan sa velikim opasnostima, a o povraćaju njihove uzurpirane imovine nema ni govora.

 
Istina i pomirenje na ex-YU prostorima

Nevažna poseta

Miroje Jovanović   
petak, 30. septembar 2011.

Napomenuću da je u Mrkonjić Gradu, nakon završetka rata, i nakon što je ovaj gradić vraćen teritorijalnu nadležnost Republike Srpske, pronađena velika masovna grobnica, sa 181 telom, među kojima je bilo devet vojnika, dok su ostali ubijeni bili žene i deca.

 
<< Prva < Prethodna 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 Sledeća > Poslednja >>

Strana 54 od 128

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, Rio Tinto otvoriti rudnik litijuma u dolini Jadra?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner