Početna strana > Debate
Debate
Kosovo i Metohija

Predmet i pravno dejstvo sporazuma Vučića i Tačija – i usmeni sporazumi su obavezujući!

Dejan Mirović   
sreda, 12. jul 2017.

Postavlja se pitanje, šta je predmet ovih usmenih i netranspartenih sporazuma između Vučića i Tačija, posebno poslednjeg koji po svemu sudeći zaključen u Briselu 3.7.2017. Po svemu sudeći, ili prema Vučićevim rečima, radi se prelasku sa "određenih tema" na  "suštinske stvari" ili na  "perpektivu naših odnosa za godinu, dve ili pet".

 
Istina i pomirenje na ex-YU prostorima

General Zdravko Tolimir - osuda po narudžbini

Stefan Karganović   
petak, 14. decembar 2012.

Rupa je popunjena. Na ovakav način, dokazuje se da se, pored Srebrenice, genocid dogodio i u Žepi. Po istoj logici, da su srpske snage u Srebrenici uspele da zarobe i  likvidiraju Nasera Orića, i to bi samo po sebi predstavljalo čin genocida, bez potrebe da se montiraju dodatni dokazi.

 
Sudbina dejtonske BiH i Republika Srpska

Sastavljanje nove vlasti u RS - Dodikovo rešavanje srpske političke nejednačine i potkresivanje DNS i SDS

Slobodan Durmanović   
utorak, 13. novembar 2018.

Iako se odmah posle izbora činilo da, uprkos svojoj i pobedi svojih kandidata Željke Cvijanović i Milorada Dodika, Savez nezavisnih socijaldemokrata(SNSD), neće tako lako formirati novu Vladu Republike Srpske(RS), situacija se mesec dana kasnije velikim delom izmenila u korist SNSD-a i predsednika te stranke Milorada Dodika. Do izmena je došlo usled slabosti u suparničkim redovima, te Dodikovom veštinom da slabosti suparnika okrene u svoju korist

 
Kuda ide Srbija

“Vojvođanski” politički imaginarijum

Kristijan Obšust   
sreda, 27. novembar 2013.

Kreatori sadržaja na internet portalima koji se zalažu za “preispitivanje” statusa Vojvodine u Srbiji paradoksalno i pomalo ironično nastoje da ukažu na nekakve “istorijske tradicije” i navodni neprekidni kontinuitet Vojvodine kao političkog entiteta.

 
Istina i pomirenje na ex-YU prostorima

Selektivna pravda na Balkanu

Dejvid Harland   
petak, 14. decembar 2012.

Vlasti kosovskih Albanaca zaslužuju poseban pomen, budući da su etničko čišćenje sproveli u najekstremnijoj formi – potpuno su se riješili srpskog i romskog življa. Drevni kosovski pravoslavni hrišćanski manastiri su sada skoro jedini ostaci nekada slavnog nealbanskog življa.

 
Sudbina dejtonske BiH i Republika Srpska

Stara opozicija u RS na izdisaju, nova se (ne) nazire

Saša Bižić   
ponedeljak, 19. novembar 2018.

Vladajućem bloku u suprotstavila se, po gotovo svim parametrima, stara opozicija. U predizbornom periodu, SZP nije ni pokušao da, povlačeći konce iz pozadine, uobliči drugu opozicionu kolonu, koja bi mogla da uđe u biračko tijelo trougla SNSD – SP – DNS

 
Kuda ide Srbija

Revizije Prvog svetskog rata - lična iskustva i moguće pouke

Dušan T. Bataković   
sreda, 27. novembar 2013.

Objasnivši prirodu dugog sukoba premijera Pašića i Apisa, naglasio sam da je Srbiji trebalo bar dve decenije mira da bi apsorbovala nove oblasti oslobođene u balkanskim ratovima, kao i da osim planiranog ujedinjenja u realnu uniju sa Crnom Gorom, u leto 1914, nije bilo nikakvih drugih političkih planova.

 
Istina i pomirenje na ex-YU prostorima

Srbija traži pravdu, ništa više i ništa manje

Aleksandar Vučić   
četvrtak, 06. decembar 2012.

Srbija se nalazi na evropskom putu, Srbija želi da sarađuje sa svim narodima i državama u regionu, Srbija je prihvatila i ispunjava sve svoje međunarodne obaveze, Srbija vodi dijalog sa Prištinom pod okriljem EU, i jedino što Srbija traži jeste pravda. Ništa više i ništa manje.

 
Sudbina dejtonske BiH i Republika Srpska

Idu li, posle svega, SDS i SNSD prema velikoj koaliciji - po drugi put zajedno?

Saša Bižić   
petak, 19. oktobar 2018.

Nakon opštih izbora, 7. oktobra, unutar dva bloka u Republici Srpskoj dominiraju različite emocije, s kojima njihovi ključni, ali i prosječni akteri dočekuju finiš ove sezone, obilježene odmjeravanjem snaga na glasačkim mjestima.

 
Kuda ide Srbija

Radnički bataljon i (možda) krvava bajka

Radosav Lazić   
utorak, 26. novembar 2013.

Sve govori da su se radnici AS-a otrgli kontroli. Trebalo je kao kolege iz FAP-a da sklone blokadu kad je Vučić to zatražio. Tad bi ih on primio, dao neku crkavicu i pomenuo na televiziji. Pošto su mu zabili nož u sujetu, ljubazno ih je ostavio do sednice Vlade početkom decembra.

 
Kuda ide Srbija

Vojvođanski "politički realizam"

Nedeljko Kuljić   
sreda, 11. decembar 2013.

Glavna meta austrougarskih i azijskih multikulturalista, čankovaca, čedera, Pajtića i hiljada političkih parazita u Novom Sadu je srpska država.

 
Srbija i Crna Gora

Demokratija se zaslužuje

Igor Jaramaz   
utorak, 01. septembar 2009.

Crnogorci ljube lance, jer samo uz neprikosnovenu bazu Sistem može da neograničeno širi svoju moć. Najsgiruniji oslonac BRCG Sistema nije 32% Srba, 5% Albanaca, koliko 43% Crnogoraca. Od izbora do izbora, postoji ritualna opsesija u dužnosti Crnogorca da se pokloni svom lideru.

 
Kosovo i Metohija

BIA strahuje od gubitka uticaja Srbije na Kosovu

RTK   
nedelja, 04. jun 2017.

RTK je uspela da obezbedi dokument organa bezbednosti Srbije, koji su sačinili profile nekoliko srpskih političara sa Kosova. U suštini, dokument generalno pokazuje zabrinutost zvaničnog Beograda zbog nedostatka jednog stabilnijeg rukovodstva Srba na Kosovu, rukovodstva koje, prema dokumentu, ne može dovoljno da insistira na potraživanjima Vlade Srbije na Kosovu. 

 
Crkva i politika

Pokrov Presvete Bogorodice i Rusija

Radojka Tmušić Stepanov   
ponedeljak, 14. oktobar 2013.

Lepota se ne može sakriti ni od oka stručnjaka, ni od oka laika. Zaboravljate na vreme, i tek kasnije shvatate da je ovo remek delo arhitekture napravljeno u doba nepostojanja tehnike, u savremenom smislu reči i da je napravljeno usred polja, među rečnim rukavcima, na terenu, koji je opšte poznat kao ''mekan'' i težak za postavljanje jakih temelja.

 
Srbija i Crna Gora

Moć intelektualne samocenzure u Crnoj Gori

Duško Kovačević   
petak, 28. avgust 2009.

O kakvom angažmanu intelektualaca govorimo u državi u kojoj, između ostalog, penzioneri prodaju budućnost svojih unuka za vreću brašna, za obećanu povišicu ili imaginarnu zaostalu penziju?

 
Kosovo i Metohija

Bez "kosovskog čvora", brže jače, bolje - jer budućnost ne može da čeka

Marko M. Jakšić   
utorak, 25. jul 2017.
Srbi su nepoželjni na Kosovu u svakom pogledu, osim da kao brojka figuriraju (najčešće u institucijama) kada je to potrebno da bi se opravdao tzv. multietnički karakter. Kao 'manjina' sa najbolje proklamovanim pravima koja su u praksi obesmišljena - pa što jednim zakonom imaju, druga dva im onemogućavaju. I sve je to kroz dijalog Beograd – Priština priznato kao realnost na terenu.
 
Crkva i politika

Pisma Aleksandru Vučiću, vladiki Irineju, prestolonasledniku Aleksandru i ambasadoru Konuzinu

Vladika Filaret   
subota, 01. jun 2013.

Odlučili smo da objavimo pisma vladike Filareta, jer ona na najbolji način oslikavaju kako funkcioniše Crkva. I kako su crkveni velikodostojnici odavno i doušnici, i potkazivači.

 
Srbija i Crna Gora

Jezički separatizam

Nikola Ivanović   
petak, 14. avgust 2009.

U vrijeme stvaranja novih država jezici se ne dijele, nego množe. Najmlađa država Evrope sa najmlađim, propisanim jezikom je Crna Gora. Kojekako se odnositi prema jeziku znači i misliti kojekako: netačno, približno, neistinito, pisao je Lav Tolstoj.  

 
Kosovo i Metohija

Kosovo – mesto gde je Aleksandar Vučić dobio „najskuplje" i "najjeftinije" glasove

Sanja Sovrlić   
petak, 07. april 2017.

Glasovi koje je Aleksandar Vučić dobio od Srba sa Kosova (ukoliko je do njih došlo na legalan način) su najskupljii i najjeftiniji u isto vreme. Najskuplji jer govore da Srbi sa Kosova ne žele da izgube vezu sa Srbijom, koja je sve tanja nakon Briselskog sporazuma. Iz istog razloga su i najjeftiniji – najlakše je uceniti onoga ko ima malo da može ostati i bez toga.

 
Crkva i politika

Put Vatikana na Bliski Istok vodi preko Konstantinopolja

Reks.ru   
četvrtak, 16. maj 2013.

Patrijarh Vartolomej je bio sputan neophodnošću da se potčinjava zvaničnoj Ankari. Izgledalo je da mu dolazak pape Franciska pruža manevarski prostor. Ali, prvih dana Franciskovog delanja Vartolomej je sebi dopustio niz neopreznih izjava.

 
<< Prva < Prethodna 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 Sledeća > Poslednja >>

Strana 39 od 128

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, Rio Tinto otvoriti rudnik litijuma u dolini Jadra?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner