Početna strana > Debate
Debate
Crkva i politika

Prijem Kosova u Unesko imao bi porazne posledice za hrišćansko kulurno nasleće i budućnost KiM

Patrijarh Irinej   
nedelja, 20. septembar 2015.

Umesto donošenja zakona o restituciji crkvene i druge privatne imovine na Kosovu i Metohiji, oduzete u vreme komunističke vlasti, danas se otuđuje i ugrožava i preostala imovina Crkve i, naročito, imovina prognanih u etničkom čišćenju Srba sa Kosova i Metohije.

 
Istina i pomirenje na ex-YU prostorima

Šta je to što Tribunal i ICMP kriju?

Stefan Karganović   
subota, 09. mart 2013.

Rešenje je nađeno u DNK uparivanju do tada još neobrađenih posmrtnih ostaka (koji su se pretežno nalazili na liniji oružanog proboja 28. divizije Armije BiH iz Srebrenice prema Tuzli) sa uzorcima koje su donirali srodnici nestalih lica prijavljenih neposredno posle 11. jula 1995.

 
Srbija i NATO

Kolika je cena stalnog širenja NATO (Danas)

Vilijam Montgomeri   
nedelja, 09. mart 2008.

Na površini izgleda da je NATO bio velika uspešna priča. Njegov neprijatelj iz hladnog rata, Varšavski pakt, prestao je da postoji. Osam njegovih sadašnjih članica ranije su bile deo te alijanse.

 
Kosovo i Metohija

Stabilokratija i rešavanje kosovsko-metohijskog pitanja

Marinko M. Vučinić   
četvrtak, 07. jun 2018.

Otvara se, zato, sasvim logično pitanje - da li će žrtvovanje srpskog naroda na Kosovu i Metohiji biti glavna i presudna garancija za održavanje stabilnosti i mira u Srbiji i regionu, ali i neizvesnog ubrzanja evroatlantskih integracija. Prosudite i sami da li je to previsoka i za nas prihvatljiva cena.

 
Kuda ide Srbija

Komandanti vojnih jedinica koje su oslobađale Beograd

Iz arhive NSPM - Zlatko Bogatinovski   
ponedeljak, 20. oktobar 2014.

Maršal Tito je došao u Beograd 5 dana po oslobođenju glavnog grada, koje je uspeo da ostvari uz pomoć, ali ne i na ruskim tenkovima. Njegovom političkom domišljatošću Beograd je, uz Pariz delimično, bio jedini glavni grad u Evropi u Drugom svetskom ratu, u čijem je oslobađanju učestvovala i regularna, međunarodno priznata nacionalna vojska, NOVJ.

 
Srbija i Crna Gora

Bolji političari?

Duško Kovačević   
subota, 15. maj 2010.
Duh devedesetih i raspad Jugoslavije, zahtijevali su isključive, ratoborne, beskrupulozne i međusobno suprotstavljene političare, đukanovićevskog senzibiliteta. Ležerni, kulturni i civilizovani predsjednici poput Borisa Tadić i Iva Josipovića, vjesnici su jednog novog doba.
 
Sudbina dejtonske BiH i Republika Srpska

Dodik, papa i Hrvatska

Slobodan Popadić   
ponedeljak, 06. maj 2019.

 U našim krajevima kažu „od starog neprijatelja nikad novog prijatelja“. U slučaju Hrvatske, niko ne očekuje da budemo prijatelji. To bi bilo suludo nakon ratnih zločina, aktuelnih politika koje koketiraju s osobama osuđenim za ratne zločine i neobjašnjive potrebe Hrvata da u Srbima traže krivce za sve

 

 
Crkva i politika

Božićna poslanica SPC - više ljubavi, manje mržnje i nesloge

Patrijarh Irinej   
ponedeljak, 05. januar 2015.

Što je manje vere u Boga, što je manje Boga i Božje ljubavi u ljudima, to je sve manje ljubavi u ljudskim odnosima; sve je manje istinske ljubavi u braku, porodici, društvu – to sve više među ljudima i u ljudima caruje lažna ljubav i samoljublje.

 
Istina i pomirenje na ex-YU prostorima

Aranžiranje istorije u političke svrhe - SS Handžar divizija u Francuskoj

Zoran M. Cvijić   
sreda, 27. februar 2013.

Nakon pobune, u cilju smirivanja strasti u jedinici, sam Hajnrih Himler upućuje pismo komandnom sastavu jedinice čiji sadržaj ukazuje da je razlog pobune pre svega bio potcenjivački odnos oficira prema vojnicima muslimanima.

 
Srbija i NATO

Da li je Srbiji mesto u NATO?

Živadin Jovanović   
četvrtak, 17. jul 2008.

NATO je imao glavnu ulogu u sprečavanju Srbije da vrši minimum svojih ustavnih nadležnosti u Pokrajini dok je istovremeno obezbeđivao uslove da terorističko-separatističko rukovodstvo, u koordinaciji sa Vašingtonom i Briselom, pripremi ilegalno proglašenje nezavisnosti.

 
Kuda ide Srbija

Regionalizacija – novi feudalizam

Milan Milivojević   
nedelja, 04. maj 2014.

Neofeudalizam uzima sve više maha u jednom broju evropskih država. Trenutno od ove bolesti boluju Španija, Ujedinjeno Kraljevstvo, Belgija, prve simtome pokazuje Italija (Veneto, Lombardija), a metastazirala je Ukrajina.

 
Srbija i Crna Gora

Srbi kao statistička greška

Dobrilo Dedeić   
sreda, 07. jul 2010.

Način na koji je parlamentarna opozicija ispoljila svoj odnos prema problematici predstojećeg popisa stanovništva, pokazuje da su tri najveće ,,opozicione'' stranke u službi sistema.

 
Sudbina dejtonske BiH i Republika Srpska

"Završetak posla u BiH" posle "sporazuma Srbije i Kosova" - ili ko se to nama ovde pravi blesav?

Slobodan Durmanović   
subota, 25. maj 2019.

Vrhunac ironije bio bi da, ako Srpska kao deo BiH na silu bude "ugurana" u NATO alijansu, vlasti u Beogradu odmah predaju zahtev za učlanjenje Srbije u NATO pod izgovorom da ne žele NATO granicu na Drini, što je, inače, argument koji danas najčešće potežu predstavnici RS u svom protivljenju članstvu BiH u NATO

 
Crkva i politika

Božićni pozdrav bezbožnicima

Vladika Nikolaj Velimirović   
sreda, 07. januar 2015.

Vi zaglušiste svet vikom, da je vera opijum naroda, ali za dokaz toga ne pokazaste od svoje strane ništa drugo do krv, okove i tirjanluk.

 
Istina i pomirenje na ex-YU prostorima

Rafinirani cinizam Haškog tribunala

Stefan Karganović   
nedelja, 03. mart 2013.

Krpljenje imidža Haškog tribunala izvodi se stvaranjem prividne simetrije u tretmanu hrvatskih i srpskog generala. U skladu sa očekivanjima poznavalaca srpskog mentaliteta i političke scene, propagandne dividende od puštanja Perišića počele su da se gomilaju.

 
Srbija i NATO

Gde su granice neutralnosti (NIN)

Milena Miletić   
sreda, 13. februar 2008.

Još nema odgovora na pitanje kakve ćemo konkretne koristi ili štete imati od pokušaja da budemo vojno neutralni. Za sada je sigurno samo da se neutralnost još ne može tumačiti kao zaokret prema Rusiji, već kao izvestan zastoj u približavanju atlantskoj alijansi.

 
Kosovo i Metohija

Kosovo

Milanko Šekler   
ponedeljak, 14. maj 2018.

 Zato Kosovo ne može biti ničija tema, ničiji izbor i ničija politika! Zato o Kosovu ne može biti nikakvog "untrašnjeg dijaloga"! Zato je Kosovo, za vjek i vjekova, najveća bol i najveća radost, svakog ko se Srbinom hoće zvati! Kosovo je živo tkivo i ujedinitelj celog naroda srpskog! Kosovo je večita živa rana srpstva, potrebita i smislena, poput vaskolikog prvobitnog greha Adama i Eve

 

 
Kuda ide Srbija

Rodoljublje izdajnika

Milanko Šekler   
ponedeljak, 14. april 2014.

Da li danas uopšte postoje rodoljubi i patriote u državi Srbiji? Da li danas oni smeju javno da pokazuju svoj osećaj duboke, nematerijalne, bezinteresne, visoko moralne i uzvišene ljubavi prema svojoj državi i društvu?

 
Srbija i Crna Gora

Igra u igri

Duško Kovačević   
utorak, 20. april 2010.

Da li su lična korist, liberalno tržišni principi ili pragmatika uticali na Murov preferirajući politički ukus kada su u pitanju crnogorske prilike hipotetičko je pitanje, ali moramo uzeti u obzir različite pretpostavke kako bismo bolje shvatili i anticipirali njenu ishodišnu suštinu.

 
Sudbina dejtonske BiH i Republika Srpska

Put BiH u NATO - od "kuvanja" do "gutanja" žabe

Slobodan Durmanović   
utorak, 30. april 2019.

U svim strankama u RS ističu kako ne nameravaju da odstupe od podrške Deklaraciji o vojnoj neutralnosti RS izglasanoj u Narodnoj skupštini RS pre godinu i po dana: iako nije de iure obavezujući, taj dokument de facto predstavlja političku obavezu svima, pa se tako i ponašaju. To, naravno, ne znači, da se deo srpskih političara možda neće predomisliti u narednom periodu, mada su slična predomišljanja u prethodnih petnaestak godina uglavnom bila kolektivnog karaktera

 

 
<< Prva < Prethodna 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 Sledeća > Poslednja >>

Strana 35 od 128

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, Rio Tinto otvoriti rudnik litijuma u dolini Jadra?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner