субота, 05. април 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Дебате
Куда иде Србија

О „политичкој позадини“ кривичног дела и другим "револуционарним" новинама реформе правосуђа

Бранислав Ристивојевић   
недеља, 30. новембар 2014.

Темељном претрагом важећег законодавства, и уз најбољу вољу, нисмо успели да пронађемо нити један институт општег дела КЗ који носи назив „политичка позадина“. Прегледали смо све облике и начине остваривања кривичног дела, али нити један нема назив „политичка позадина“.

 
Србија и Црна Гора

Неподношљива лакоћа србофобије у Црној Гори

Небојша Стругар   
среда, 15. август 2012.

За скандирање на Цетињу на рукометној утакмици пред ТВ камерама ''Србе на врбе'' и ''Уби, закољи Србе'' нико није кажњен, чак ни опоменом. Власти СДПС-а и њихово партијско тужилаштво ту не виде ништа ружно и противно Закону.

 
Судбина дејтонске БиХ и Република Српска

Колико ће резултати локалних избора у РС имати утицаја на опште изборе за две године – и да ли је Додик уопште ослабљен?

Слободан Дурмановић   
среда, 25. новембар 2020.

Иако се Милорад Додик похвалио да је његов СНСД са својим коалиционим партнерима освојио власт у 42 локалне заједнице, те тако и даље имати власт у две трећине локалних заједница у РС, није баш извесно да ће тако и дословно бити

 
Црква и политика

Позивамо браћу и сестре у Македонији, који су у расколу, да схвате да је аутокефалија искључиво црквена институција, а исти позив упућујемо и онима који говоре о некаквој „Црногорској Цркви”

Божићна посланица СПЦ   
субота, 05. јануар 2019.

Поново истичемо да је за нас питање Косова и Метохије, између осталог, питање опстанка нашег народа, свештенства, монаштва и, нарочито, наших древних светиња, без којих не бисмо били оно што јесмо

 
Истина и помирење на ex-YU просторима

Жртвовање Сребренице

Амир Чамџић   
четвртак, 11. јул 2013.

Друга понуда од Алије била је замена Сребренице за Вогошћу, а у то време Харис Силајџић и Момчило Крајишник су цртали карту на сарајевском аеродрому, што смо касније сазнали. Рекли смо му да ми немамо право да одлучујемо, у име народа, ни о каквој замени територија.

 
Судбина дејтонске БиХ и Република Српска

Локални избори у Српској – општа победа и неколико горких пораза Додикове коалиције

Слободан Дурмановић   
уторак, 17. новембар 2020.

Најзначајнија промена догодила се у административном центру РС, Бањалуци, где је опозициони кандидат за градоначелника Драшко Станивуковић победио са 8 одсто гласова разлике кандидата СНСД-а и још девет странака Игора Радојичића, досадашњег градоначелника, чиме је СНСД изгубио функцију првог човека Бањалуке после две деценије

 
Црква и политика

Одлука Цариградске патријаршије да рехабилитује и призна двојицу вођа расколничких групација у Украјини канонски неутемељена и необавезујућа

СПЦ   
понедељак, 12. новембар 2018.

Дводневно заседање Светог Архијерејског Сабора Српске Православне Цркве (6. – 7. новембар текуће године) било је посвећено трима главним темама – стању на Косову и у Метохији, унапређењу школства и просвете у Српској Православној Цркви и црквеној кризи у Украјини после најновијих одлука Цариградске Патријаршије.

 
Истина и помирење на ex-YU просторима

Политика клечања

Стефан Каргановић   
среда, 10. јул 2013.

С обзиром на то ко су највероватнији уживаоци историјске студије из пера госпође Кандић и њене екипе, не чуди да су се до јесени прошле године у РЕКОМ-у већ придружиле све бивше југословенске републике, али са упадљивим изузетком Србије.

 
Судбина дејтонске БиХ и Република Српска

"Кадија те тужи, кадија ти суди" - опако кафкијанство једне наопаке судске власти

Милан Благојевић   
четвртак, 22. октобар 2020.

 Није ту само ријеч о враћању вербалног деликта и кафкијанству од којег се човјек не може одбранити, већ и о насиљу и опакости једне правосудне власти која своју неистину и неправо жели наметнути по сваку цијену, не бирајући средства

 
Црква и политика

Међуправославна схизма - срљање у катастрофу

Дарко Р. Ђого   
субота, 13. октобар 2018.

Зебња са којом се брат свештеник у једној парохијској цркви Кијева сваки дан суочава са пријетњама Десног сектора и УПЦ КП да ће послије „Томоса“ морати да напусти своју цркву или се прикључи расколницима довољан ми је знак на чијој је страни правда. Христос је тамо гдје је и до сада био. Њега је немогуће заузети заузимањем храма, немогуће присвојити саопштењима било које патријаршије.

 
Истина и помирење на ex-YU просторима

Са Луковићем на теферичу

Раденко Тошић   
недеља, 21. јул 2013.

Упркос неприступачном терену, прљавим операцијама тајне обавјештајне службе и знаковитим активностима подмуклог локалног клера, двојац без кормирала допловио је на одредиште. Уз пут су се сликали поред неколико провалија да би показали читаоцима какве су их све опасности вребале на путу.

 
Србија и НАТО

Другачији поглед је ипак могућ

Владимир Јевтић   
среда, 06. мај 2009.

Рат ради рата већ је одавно постао обележје управо поменутог “савременог друштва” које производи такве “хуманитарце” попут Зонтагове или Клинтона који ће својим текстовима пружити “моралну” потпору за овакву врсту међународног ангажовања.

 
Косово и Метохија

Дијалог у Бриселу, који је почео 2012. године, постепено се од техничког дијалога претворио у дијалог о статусу

Игуман Сава Јањић   
среда, 06. март 2019.

То би био јединствен чин у историји нашега народа, али морам да кажем и новијој историји уопште, да је било која земља свесно спремна да се одрекне дела своје територије 

 
Куда иде Србија

Фашизам, „антифашизам“ и замена теза

Александар Б. Ђикић   
петак, 21. новембар 2014.

Ми смо у Србији данас преплављени душебрижницима који покушавају да спрече рестаурацију фашизма код нас?! Код нас - то значи код Срба. Код Срба код којих фашизма, барем оног институционализованог никада није било, па се самим тим не може ни рестаурирати.

 
Србија и НАТО

Србија мора у НАТО

Вук Драшковић   
недеља, 26. април 2009.

Нема вечних ни пријатеља ни непријатеља Србије. Њих одређују спољне околности и домаће прилике, које трасирају однос према моћнима. Трагедија Србије, па и НАТО бомбардовање, узроковани су политиком Слободана Милошевића и оркестра овдашњих „родољубаца“.

 
Косово и Метохија

Косовско питање у светлу тајних преговора Вучића и Тачија

Драгана Трифковић   
субота, 02. март 2019.

 Иако је улога Александра Вучића у тајним противуставним преговорима са Хашимом Тачијем обелодањена у светској штампи, што је и сам Тачи потврдио, председник Србије пориче те тврдње пред српском јавношћу. Иако су обелодањени детаљи радног документа који се назива свеобухватни мировни споразум, а садржи и план разграничења, Александар Вучић тврди да такав план не постоји. Ту се логично поставља питање: како је Владимир Путин подржао план разграничења пре пет година, ако он ни данас не постоји?

 

 
Куда иде Србија

Албанци и балкански национализми

Милош Милојевић   
субота, 29. новембар 2014.

Своју историјску расправу Спахију отпочиње од Балканских ратова и наводи да од тог периода треба тражити разлику у развоју специфичног национализма код Албанаца из Албаније и оних који су живели на простору Краљевине Србије, односно потоње Краљевине СХС.

 
Србија и НАТО

За смену министра одбране

Српски сабор Двери   
недеља, 26. април 2009.

Зашто се у Србији још увек ћути о скандалозној вести коју су објавиле многе светске агенције: да ће Војска Србије бити међу 19 учесника НАТО вежби у Грузији? На ову бруку и срамоту за српски народ постоји само један одговор: хитна смена министра одбране у Влади Републике Србије.

 
Косово и Метохија

Разграничење са Албанцима? Да, али не на Вучићев начин

Бошко Мијатовић   
среда, 27. фебруар 2019.

Уколико буде разума на албанској страни – пристојно разграничење би могло да буде могуће. А уколико га буде само на српској (плачљиви Вучић), тада би могло доћи до врло неповољног исхода по Србе, односно да Албанци добију све, а Срби минималну корекцију границе у неком сектору, само ради замазивања очију.

 
Куда иде Србија

У спомен на октобар 1941.

Силвија Крејаковић   
уторак, 21. октобар 2014.

Масовном одмаздом у селу Драгинац готово су опустели Јадар и Мачва. Уследили су „застрашујући примери“ Краљева и Крагујевца, на мапи ратних злочина регуларне војске немачког Вермахта. У ланцу војне одговорности, пошто је штаб 717. дивизије примио наредбе генерала о спровођењу масовних одмазди, исту је проследио командантима пукова.

 
<< Прва < Претходна 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 Следећа > Последња >>

Страна 27 од 128

Анкета

Да ли мислите да ће у 2025. години бити одржани ванредни парламентарни избори?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер