недеља, 22. децембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Савремени свет

Шкотски рулет

PDF Штампа Ел. пошта
Милан Динић   
четвртак, 18. септембар 2014.

Грађани у Шкотској данас доносе одлуку да ли желе да остану у Уједињеном краљевству или постану независна држава. Разне сондаже јавног мњења показале су веома малу разлику, од највише четири процента, у корист оних који су против отцепљења. Али, како оцењују аналитичари, одлука лежи у рукама оних који су неопредељени, а којих је ни мање ни више него 17 одсто, према последњим истраживањима!

Гласачи ће одговорити са „да“ или „не“ на питање: „Да ли би Шкотска требало да буде независна држава“. Ма колико деловало јасно, око референдумског питања било је доста полемика а они који су за унију сугерисали су да је требало дати и трећу опцију – „не, али би Шкотска требало да добије веће надлежности“, што би, верују заговорници ове опције, потпуно урушило очекивања оних који су за независност.

То што се гласа у четвртак а не у недељу, како је случај у Србији и већини земаља, не би требало да изненади. У Британији је традиционално четвртак дан када се гласа.

За гласање се регистровало 4.285,323 људи, односно 97 одсто становништва које има право гласа, па се с разлогом очекује да ће излазност бити историјска! Да ли исход – знаће се тек у петак ујутру. Гласачка места су отворена од седам сати јутрос до 22 часа по британском (или је, опрезности ради, сада боље рећи – острвском) времену.

Имајући у виду осетљивост теме британски BBC као и остале медијске мреже на Острву добиле су стриктне инструкције да не објављују никакве информације осим вести да је у току референдум и да се гласа.

Међутим, острвска штампа није остала тако неопредељена, што се види и из насловних страница које НСПМ објављује.

Јавност на Острву је посебно била заинтересована за држање британског таблоида „Сан“ у власништву медијског могула Руперта Мердока. Иако је у почетку шкотско издање „Сана“ било наклоњено независности, на крају је та подршка ипак ускраћена. Будући да „Сан“ има огроман утицај у Британији и да се сматра да су ове новине пресудно утицале на победу Џона Мејџора и конзервативаца 1992. (када је, дан након избора, „Сан“ изашао са дрским насловом: „It’s The Sun Wot Won It“), држање овог листа и медијске империје чији је део никако не би требало занемарити.

Уредништво шкотског издања „Сана“ одлучило је да заузме неутралан став према референдуму (што се и види по насловној страни од данас) иако је власник листа, Руперт Мердок прошле године назвао лидера Шкотске националне партије, и актуелног шкотског премијера, Алекса Салмонда „најбриљантнијим политичарем у Уједињеном краљевству“.

Као и у свим земљама, значајну улогу у кампањи имају и познати глумци и друге јавне личности са Острва, па је и ту дошло до праве поделе.

ЗАГОВОРНИЦИ НЕЗАВИСНОСТИ: НЕЗАВИСНА ШКОТСКА – ДОБРА ИДЕЈА!

Они који су за независност Шкотске нису то крили у својим порукама гласачима:

Шон Конери: „Кампања за независност фокусирана је на позитивну визију Шкотске“

Енди Мареј (ноћас у 2:08 на Твитеру): „Велики дан за Шкотску данас! Негативност заговорника гласа „не“ последњих неколико дана тотално ме је одвело на другу страну. Узбуђен због исхода. Хајде да урадимо ово!“, поручио је чувени тенисер.

Брајан Кокс, познати британски глумац, иако неће имати право гласа јер не живи у Шкотској подржао је камп за независност!

Комичар Френк Бојл је такође међу онима који су подржали независност.

Позната светска дизајнерка, Енглескиња, Вивијен Вествуд прикључила се кампу који је за независност: „Држим палчеве да ће победити! Јер ако то успеју, то би могло да буде прекретница ка бољем свету! Мрзим Енглеску! Волим Шкотску јер мислим да су бољи од нас и да су демократскији од нас!“

Стивен Мориси, познати британски певач и фронтмен групе „The Smiths“, подржао је независност: „Обожавам шкотски дух и њима ни најмање није потребан Весминстер“!

И звезде филма „Храбро срце“ (Braveheart) који, премда историјски има много пропуста, представља за многе у свету симбол шкотског отпора Енглезима, листом су подржале независност Шкотске. Када је јуна месеца обележавана 20. годишњица од снимања филма, готово сви глумци су се скупили и подржали глас „за“ независност Шкотске!

Певачица Бјорк је такође међу онима који су за независност. Она је на свом Фејсбук профилу послала следећу поруку: „Шкотска! Шкотска! Шкотска“ Прогласите независност! Имајте своју заставу! Штитите свој језик!“

Тарик Али, познати британски писац и режисер пакистанског порекла, марта месеца објавио је текст у „Гардијану“ под насловом: Шкоти, укините ову заједницу одметника! Независност је једини начин да испуните свој потенцијал“!

И амерички интелектуалац Ноам Чомски изразио је подршку шкотској независности. Он је априла месеца у интервјуу за „РИА Новости“ изјавио „моја интуиција иде у прилог шкотској независности“. Овај став наишао је на критику званичних кругова у Америци и Британији.

Бритаански глумац Расел Бренд је такође у табору за независност: „Независна Шкотска – добра идеја“, поручио је.

ПРОТИВНИЦИ НЕЗАВИСНОСТИ: ОСТАНИТЕ СА НАМА

Са друге стране, нису усамљени ни они који се противе независности, а међу којима такође има звезда и познатих јавних личности:

Дејвид Боуви је послао кратку али јасну поруку: „Шкотско остани с нама“.

Ту је и ауторка „Харија Потера“ Џ. К. Роулинг, која је уложила и значајна лична средства како би помогла кампању за опстанак Британије. Она је поручила: „Што више слушам заступнике независности, то више бринем о томе да они не воде рачуна о ризицима“.

Певач Род Стјуарт дао је следећу изјаву: „Не бих волео да се Унија распадне после толико година и не мислим да ће се то догодити“.

Уз њега је и Сузан Бојл, Шкотланђанка која је славу стекла као победница такмичења „Британија има таленат“ 2009: „Ја сам поносна. патриотски настројена Шкотланђанка, пуна страсти за своје наслеђе и своју земљу. Али, нисам националиста“.

За глас против независности определио се и прослављени фудбалски тренер Алекс Фергусон који је изјавио: „Ако је икада требало да нас забрине могућност да Шкотска изађе из Уједињеног Краљевства, то је сада“!

Мик Џегер, Стинг и Стивен Хокинг су међу 200 потписника јавног апела који моли Шкотску да остане у држави са Енглеском, Велсом и Северном Ирском.

Повод да се огласи нашао је и бивши амерички председник Бил Клинтон пославши следећу поруку: „Јединство уз максимално смаоодлучивање шаље снажну поруку свету подељеном идентитетским конфликтима да је могуће поштовати наше разлике и упоредо живети и радити заједно. Ово је велики изазов у нашем добу. Шкоти могу да нам покажу како да му се одазовемо.“

Боб Гелдоф, један од највећих британских музичара и бораца против сиромаштва отворено се успротивио независности али очито и чињеници да ће се гласати само у Шкотској: „То питање мора да буде размотрено од свих нас. Не можете себично то да решавате међу собом“.

И Додик међу заговорницима независности Шкотске

Занимљиво је да се на Википедији, у чланку посвећеном томе ко подржава шкотску независност а ко јој се противи, међу заговорницима независности наводи и Милорад Додик, председник Републике Српске.

Босански Срби помно прате дешавања у вези са предстојећим референдумом у Шкотској, у нади да ће, ако Шкоти гласају за отцепљење од Британије, то поставити преседан који ће повећати и њихове изгледе да прогласе независну државу, наводи данас агенција Франс прес.

Додик је, како прецизира АФП, недавно рекао да РС прати шта се догађа у италијанском Јужном Тиролу, Шкотској, па чак и Каталонији, пошто су то, према његовим речима, „кључна искуства за босанске Србе".

Порука Дејвида Бекама: „Оно што нас уједињује је много веће од онога што нас дели“

Поводом референдума огласио се и Дејвид Бекам следећом поруком Шкотима:

„Желимо да знате колико ми ценимо наш однос и пријатељство. Наравно, каква год била ваша одлука то се никада неће променити, ипак, моја искрена намера је да ћете гласати за обнову наше историјске везе која је била толико успешна вековима и којој је свет завидео. Оно што нас уједињује је много веће од оног што нас дели. Останимо заједно“.

 

Од истог аутора

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер