Početna strana > Rubrike > Savremeni svet > Dašak vetra iz Havane ili jedan zaista istorijski sastanak
Savremeni svet

Dašak vetra iz Havane ili jedan zaista istorijski sastanak

PDF Štampa El. pošta
Bogdana Koljević   
petak, 12. februar 2016.

Posle dužeg vremena mnogih najava i indicija da će do susreta doći, istorijski sastanak je zakazan: patrijarh Kiril i papa Francisko u Havani će potpisati zajedničku deklaraciju. Svakako, neposredan povod razgovora tiče se progona hrišćana, posebno usled talasa radikalnog islamističkog nasilja u Siriji, u kojem je "Islamska država" uništila nekoliko stotina crkava i manastira a veliki broj hrišćana primoran je da napusti svetinje. Tako su događaji u Siriji doveli u pitanje budućnost hrišćanstva na celokupnom Bliskom istoku, s obzirom na to da je, u tom delu sveta, upravo Sirija bila živi primer mirne koegzistencije i slobode različitih veroispovesti.

Epohalni susret dva poglavara, zajedno sa Kastrom, ima međutim, još dublje i dalekosežnije uzroke i posledice. Što se tiče uzroka, pre svega, to je činjenica da savremeno hrišćanstvo nije ugroženo samo od ekstremnog islamizma već često upravo unutar i od strane „hrišćanskog sveta“. I ta ugroženost je dvostruka jer je, naime, neoliberalizam proizveo radikalnu sekularizaciju, dok se, istovremeno, i među preostalim vernicima zaboravilo na izvorni smisao vere a njeno ispoljavanje postala je predstava u dominaciji sveta privida. To je smisao i Božićne poslanice pape Franciska, odnosno reči da je proslava Božića „šarada“ jer je „ceo svet u ratu“.

Nepristojno je i neprilično slaviti u vreme u kojem je veći deo hrišćanske civilizacije zaboravio osnovne principe i dela suprotno njima. Reč je, dakle, o upečatljivoj ilustraciji kritike i samokritike koju Papa sistematski i konzistentno upućuje zapadnom katoličkom svetu, a njena suština tiče se proizvedene iluzije, apsurdnog pretvaranja u cilju stvaranja prijatnosti. Ali šarada je i još više od toga – ona je pojava koja se uvek tiče očigledno lažnog čina ili činjenja.

Upravo ovakva samoobmana postala je karakteristika hrišćanstva, a najizrazitiji lik dobila je u savremenoj Evropi, koja je raskinula i sa antičkim i sa hrišćanskim i sa modernim temeljima na kojima je sazdana – i zato izgubila tlo pod nogama. Štaviše, ako se ima u vidu da su pozicije pape Franciska i patrijarha Kirila o praktično svim relevantnim aktuelnim pitanjima – od Ukrajine do dešavanja na Bliskom istoku –  zapravo vrlo bliske, onda je još jasnije da uzroci njihovog sastanka daleko prevazilaze inače bitnu zamisao o pokretanju plodotvornog dijaloga dve crkve.

U pitanju je borba za najveće vrednosti pravde, slobode, jednakosti i dostojanstva za pojedince i cele narode, a posebno za ugrožene i potlačene – i to je središnja tačka na kojoj se susret dva vrhovna verska poglavara prepliće sa istorijskom tradicijom i revolucionarnim duhom Kube. Verski poglavari, naime, neće održati zajedničku molitvu, niti će se sastati na bilo kojem svetom mestu, a njihovna osnovna poruka usmerena je ne samo prema hrišćanima i pripadnicima svih drugih veroispovesti, već je doslovno i bez ostatka univerzalnog karaktera.

To je poruka da, pre svega, treba stati na put eventualnom svetskom ratu, kao i da je istinski dijalog Istoka i Zapada moguć ako se usvoje zajedničke pretpostavke o svetu koji bi bio drugačiji od današnjeg. Bio bi to postliberalni svet u kojem neokolonijalizam i imperijalne pretenzije nestaju zajedno sa „humanitarnim intervencijama“, u kojem se iskorenjuje strašni klasni jaz između, uslovno govoreći, 1% i 99% stanovništva, u kojem se ljudi, narodi i države smatraju jednakima i u kojem više ne vlada primitivno „pravo jačeg“.

Bio bi to svet povratka pravu i svet u kojem se obnavlja važnost suverenosti kao, pre svega, samostalnog odlučivanja o sopstvenoj sudbini. Jer, suverenitet znači slobodu, a čak u savremenoj Evropi praktično da nema zemalja koje su istinski suverene. Ovo je aspekt u kojem se sastanak  pape i patrijarha pojavljuje kao jedna vrsta apela, odnosno, kao vrlo važan deo zajedničke evropske – i svetske - borbe. Uz dašak vetra iz Havane možda će to biti i svojevrsna prekretnica.             

 

Od istog autora

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, Rio Tinto otvoriti rudnik litijuma u dolini Jadra?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner